Gönderen Konu: kde çöküşü[Çözüldü]  (Okunma sayısı 2704 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı minteger

• Penguen
  • Dağıtım: Linux Mint 17.3 KDE
  • Masaüstü: --illede KDE
  • Grafik Kartı: Nvidia
  • İşlemci: AMD
kde çöküşü[Çözüldü]
« : 21 Eylül 2014, 21:24:22 »
Bilmediğim bir nedenden ve beklenmedik bir anda oturum açma yöneticisi değişti. KDE de gelen ve sol tarafta beliren kullanıcı ismi yerine daha düz bir ekran arkaplan ve menü var. Aşağıda panel var ve solda bilgisayarı aç kapat gibi menüler var onun hemen sağ tarafında oturum seçenekleri ki üst kısımları boş. Onun hemen sağında ise dil seçenekleri var. Ekranın tam ortasında ise parola girmemi isteyen oturum açma menüsü.

Şifreyi girip Enter a basdığımda şu uyarıyı alıyorum:

Xsession: unable to launch "/usr/bin/startkde" x session "(bu kısmı tam hatırlamıyorum kde_session gibi bişeydi sanırım)" not found; falling back to default session.

uyarının alt kısmındaki OK düğmesine tıkladığımda ise hiçbirşey olmuyor. Diğer masa üstleride açılmıyor. Benzer uyarı veriyor.
« Son Düzenleme: 11 Eylül 2018, 21:13:48 Gönderen: minteger »

Çevrimdışı minteger

• Penguen
Ynt: kde çöküşü
« Yanıtla #1 : 22 Eylül 2014, 00:36:58 »
Sorunun KDE den çok sistemle ilgili olduğunu düşünüyorum. Başlığı taşımalımı yada yenisini mi açmalı ?

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 4.0 & Mate 1.20
« Yanıtla #2 : 22 Eylül 2014, 08:57:35 »
CTRL+ALT+F1 tuşları ile TTY1 uçbirimine ulaşıp, kullanıcı adı ve şifrenizi girip oturum açmayı deneyiniz.
TTY1 uçbiriminde oturum açınca aşağıdaki komut ile MDM görüntü (giriş) yöneticisini etkinleştirebilirsiniz.

Kod: [Seç]
sudo dpkg-reconfigure mdm
Yukarıdaki komutu çalıştırdığınızda sizden varsayılan görüntü yöneticisini seçmeniz istenecektir, mdm seçeneğini seçemelisiniz.
Sistemi yeniden başlattığınızda MDM görüntü yöneticisi etkin olacaktır.
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı minteger

• Penguen
« Yanıtla #3 : 23 Eylül 2014, 03:17:28 »
Söylediğinizi denedim sanırım. Şu hata mesajını aldım:

Upstart detected. Removing rc.d links.
 Removing any system starup links for /etc/init.d/mdm
Linking /usr/bin gdmf/exiserver to /usr/bin/mdfm/exiserver

Ancak benim açılış yöneticisi karşıma farklı bir şekilde çıkıyor ve sistem hiçbir şekilde açılmıyor.

Anladığım kadarıyla bu kurtarma oturumu.

Daha sonra ; Oturum kurtarma uç birimin e geçip buradan masa üstünü tekrar yükledim. Ancak kurtarma uç birimine geçtiğimde şu hata mesajını almıştım:
bash:/usr/bin/mint-fortune: Böyle bir dosya yada dizin yok.Masa üstü açıldı ancak bazı simgelerin yerinde büyük çarpı işaretleri vardı. Menüdede son kullanılan yerler de boşluklar vardı. Amarok programı kalkmıştı. Bu sorunu yaşamadan önceki son oturumumda dolphin panelden kaybolmuştu. Dolayısı ile paneli kaldırıp ön tanımlı panel koydum. Dolphin gözüktü ancak 1 defa açıldıktan sonra açılmadı ve kısa bir müddet sonra oda kayboldu. Uç birimde birşeyler yapmak istedim ancak. Yine şu yukarıdaki hata mesajını aldım.

Bi kaç çözüm yolu araştırdım ve uyguladım. Geçici olarak işe yaradı.

Yeni masa üstü kurulumundan sonra bir ümitle lamp-server kurdum. Daha sonra sistemi yeniden başlattığımda ise aynı hata mesajını aldım.
Xsession: unable to launch "/usr/bin/startkde" x session "(bu kısmı tam hatırlamıyorum kde_session gibi bişeydi sanırım)" not found; falling back to default session.
Şuan yeni bir sistem kurmak bana çok birşey kaybettirmez. Ancak daha önce kullanmış oluduğum işletim sisteminde ki gibi. Bir sorunla karşılaşınca formata başvurmak benim linux dünyasında görmek istediğim birşey değil. Gerekirse bu sorunu çözer hemen arkasından LM17 ye geçerim. Ama bu soruna bir açıklık getirmeliyim. Teşekkürler

@Butterfly

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #4 : 23 Eylül 2014, 10:27:29 »
Sistem bu duruma gelmeden önce ne yaptığınızı bilemediğimiz için bir yorumda bulunmak zor. Farklı bir masaüstü ortamı kurmaya çalışmış olabilirsiniz, bu sebeple de MDM yerine başka bir görüntü yöneticisi yüklenmiş olabilir. Bu konuda daha fazla bilgi vermezseniz yorumd bulunmak zor olacaktır.

Aşağıdaki komutun çıktısını paylaşınız.

dpkg -l | grep mint

Çevrimdışı minteger

• Penguen
« Yanıtla #5 : 23 Eylül 2014, 12:14:01 »
Son olarak mysql şifremi unutmuştum. Bunun için mysql kaldırmıştım. Synaptik ten mi kaldırdım hatırlamıyorum. Bi ara dalgınlıkla içninde mysql geçen şeyleri tek tek işaretlemeye başladım. Daha sonra farkettim ki mysql-server ile alakası olmayan içinde mysql geçen ve mysql bağımlılığı bulunan hemen herşeyi işaretlemeye başladığımı farkettim. Daha sonra mysql-server dışındakileri kaldırmaya başladım. Acaba yine dalgınlıkla işaretini kaldırmağım program ve paketler varmıydı diye düşünüyorum.

Bunun çok öncesinde cinnamon yüklemiştim. Hatırladığım kadarıyla yükleme esnasında sorunlar olmuştu. Belki çalışır düşüncesiyle kaldırmamıştım. Ancak açılmamıştı. Bende kde den devam ettim. Şimdi x client çalıştırmak istediğimde bile cinnamon ile ilgili uyarı alıyorum.

Olanlar bunlar.

Çıktıyıda en kısa sürede paylaşırım. Ama nasıl paylaşırım bilmiyorum.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #6 : 23 Eylül 2014, 12:34:55 »
Aşağıdaki komut ile KDE ile ilgili meta paketleri yüklemeyi deneyebilirsiniz.

sudo apt-get install --reinstall mint-meta-kde mint-artwork-kde mint-configuration-kde mint-mdm-themes-kde mint-meta-codecs-kde mintsystem
İsterseniz aşağıdaki komut ile KDM görüntü yöneticisini yüklemeyi de deneyebilirsiniz.

sudo apt-get install kdm kdm-theme-mint-kde

Çevrimdışı minteger

• Penguen
« Yanıtla #7 : 23 Eylül 2014, 17:02:18 »

Tam 1 saati aşkın süredir. dpkg -l | grep mint komutunun çıktısını vermekle uğraşıyorum. Kopyala yapıştır mümkün olmadığı için bilgisayar ekranına bakıyorum oradan yazıyordum. Anlaşılır şekilde düzelmesi için. Her nekadar 10 parmak yazsamda komut satırındakine benzetmem gerektiği için bayağı uğraştım. Sonunda ön izleme düğmesine tıkladığımda paralo sorma ekranı geldi. Tabi sonrasındada yazdıklarımı kaybettim. Benim için bir cinnet anı oldu tabi. Soğuk kanlı birisiyim ki nekadar zorlayıcı bi anla karşılaşsamda sakin bi şekilde yazmaya devam ediyorum. Ama şunu eklemek gerekirki forumda taslak özelliği olmalı yazarken kaydeden. En azından geçerli oturum süresince.

Şimdilik söylediğiniz gibi gerekli paketleri yükleyerek oturum açmayı deniyim. Eğer sonuç alamazsam kde yi tekrar yüklerim ve hızlıca çıktı sonucunu paylaşırım. Eğer hızlı davranmazsam bişeyler kaybolmaya bazı programlar çalıymamaya başlıyor. Teşekkürler.

Çevrimdışı minteger

• Penguen
« Yanıtla #8 : 24 Eylül 2014, 13:37:22 »
Kurtarma uç biriminden
sudo apt-get install kubuntu-desktop
komutuyla yükleme yaptım önce. Sonra klasik kde masa üstü açıldı. Arkasından kde ile ilgili meta paketleri yükledim söylediğiniz gibi ne olur ne olmaz diyerek. Arkasından kdm yi yükledim.

Sistemde birçok program kaybolmuş gibi geldi bana. Çoklu ortamın içinde sadece k-mix kalmış. Anlaşılan lamp-server duruyor. Ancak phpmyadmin yok. Yeniden yükleme konusunda endişelerim var. Şimdi yedeklerimi aldım.
Bu arada daha önce aldığım uyarılı şimdi uç birimde almıyorum. Bu konuda epey yoy kat etmişiz.
 Sorun çözüldü diyemeyiz şu haliyle ancak ben yavaştan LM17 KDE ye hazırlık yapmaya başlıyım kalıbı indirerek.

@Butterfly
« Son Düzenleme: 24 Eylül 2014, 13:41:54 Gönderen: minteger »

Çevrimdışı minteger

• Penguen
« Yanıtla #9 : 25 Eylül 2014, 13:32:11 »
Diğer uygulamalarada baktım var mı diye ancak yok. Fotograf açacak uygulama bile yok. Çoklu ortam araçlarının neredeyse hiç birisi yok. Gimp de yok. Sistem sekmesinde yer alan uygulamalardan sadece bir kaç tanesi kalmış. Hepsini tek tek yükleyecek miyim ? Yoksa başka bir çözümü var mı ?

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #10 : 25 Eylül 2014, 14:25:42 »
Aşağıdaki komutu kde-full meta paketi ile kurulum deneyebilirsiniz.

sudo apt-get install kde-full

Çevrimdışı minteger

• Penguen
Ynt: kde çöküşü[Çözüldü]
« Yanıtla #11 : 11 Eylül 2018, 21:14:27 »
Çözüldü olarak etiketledim. Konu kilitlenebilir.
 :D