Gönderen Konu: [Nasıl] Cinnamon Günlük (Geliştirici) PPA Deposundan Güncelleme  (Okunma sayısı 5664 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 3.8 & Mate 1.20
Bu konudaki anlatımla yükselteceğiniz paketlerin kararlı olmayabileceğini gözönüne alınız. Eğer sisteminizde bir sorun yoksa, geliştirici değilseniz ya da geri bildirimde bulunma gibi bir amacınız yoksa bu depodan güncelleme önerilmez.

Cinnamon masaüstünün geliştirilmesi ile ilgili süreç Linux Mint Github alanından sürdürülüyor. Linux Mint Github alanında hem geri bildirimlere istinaden hatalar çözüldüğü gibi, yeni özellikler ile ilgili süreçte topluluğun gözü önünde buradaki alanda devam ediyor.

Bu alandaki faaliyetlerin sonucu güncellemeler ise buradaki Cinnamon günlük (geliştirici) PPA deposunda yayınlanıyor.

Olası sorunların çözümü ve Cinnamon masaüstü ile ilgili yeni özellikleri kullanmak için bu PPA deposunu sisteminize ekleyebilirsiniz. Örneğin buradaki gibi bir sorunu bu sayede çözmeniz olası olabilir. Bununla birlikte bu deponun çok stabil olmayabileceğini de gözönünde bulundurmanız gerekir.

Sisteminizde herhangi bir sorun yoksa ya da yeni özellikleri yeterince denenmeden bir an önce kullanmak istemiyorsanız, bu depodan sisteminizi güncellemenize gerek yok demektir. Bu depoyu ekleyerek oluşabilecek sorunlar bazen paket yönetimi ile ilgili tecrübeye sahip olmanızı gerektirebilir. Bu durumda Linux Mint deposundaki sürüme nasıl dönülebileceği konunun devamında paylaşılacaktır.

(Not: Bu depoda sadece Linux Mint 18 LTS sürüm için paketler bulunuyor, daha eski sürümleri bu PPA deposunu ekleyerek güncelleyemezsiniz.)

Cinnamon PPA deposundan güncelleme alabilmek için önce official-package-repositories.pref dosyasında düzenleme yapılması gerekmekte. bunun için aşağıdaki komutu uçbirimde çalıştırınız.

Kod: [Seç]
sudo xed /etc/apt/preferences.d/official-package-repositories.pref
Açılan dosyanın en altına aşağıdaki satırları ekleyip dosyayı kaydediniz.

Package: *
Pin: release o=LP-PPA-gwendal-lebihan-dev-cinnamon-nightly
Pin-Priority: 700

Şimdi aşağıdaki komutları sırasıyla uçbirimde çalıştırarak Cinnamon günlük (geliştirici) PPA deposunu ekleyebilirsiniz.

sudo add-apt-repository ppa:gwendal-lebihan-dev/cinnamon-nightly
sudo apt-get update

Yukarıdaki komutlar ile Cinnamon günlük (geliştirici) PPA deposunu ekledikten sonra, Güncelleme Yöneticisini açıp Yenile düğmesine basarak paket bilgisini tazeleyiniz, artık masaüstünüzü PPA deposundaki sürüme güncelleyebilirsiniz.

(Not: Şu an itibariyle PPA deposunda Cinnamon 3.4.x sürüm bulunmakta. Bu depodaki paketler ile Cinnamon masaüstü yanında, Nemo dosya yöneticisi, MDM görüntü (giriş) yöneticisi ile X-uygulamaları da güncellenecektir.)

Güncelleme sonrası oturumu kapatıp açmanız gerekmektedir.

Bu depo sürekli (günlük) yenilendiği için hergün güncelleme alabilirsiniz. Bunun olmasını istemiyorsanız; Yazılım Kaynakları aracını açıp Cinnamon günlük (geliştirici) PPA deposunu geçici olarak pasifleştirmenizi öneririz.

Cinnamon sürümünü, günlük PPA deposundaki sürümden resmi depodaki sürüme düşürmek için aşağıdaki komutları sırasıyla uçbirimde çalıştırınız.

Linux Mint 18 Sarah için

sudo apt-get install --reinstall cinnamon/sarah cinnamon-session-common/sarah cinnamon-session/sarah cinnamon-common/sarah cinnamon-desktop-data/sarah cinnamon-themes/sarah cinnamon-l10n/sarah cinnamon-control-center/sarah cinnamon-control-center-data/sarah libcinnamon-control-center1/sarah libcinnamon-desktop4/sarah cinnamon-screensaver/sarah cinnamon-settings-daemon/sarah gir1.2-cinnamondesktop-3.0/sarah gir1.2-cmenu-3.0/sarah libcinnamon-menu-3-0/sarah nemo/sarah nemo-data/sarah libnemo-extension1/sarah gir1.2-nemo-3.0/sarah folder-color-switcher/sarah nemo-folder-color-switcher/sarah nemo-emblems/sarah python-nemo/sarah nemo-share/sarah muffin/sarah muffin-common/sarah libmuffin0/sarah gir1.2-meta-muffin-0.0/sarah cjs/sarah nemo-fileroller/sarah mdm/sarah mint-mdm-themes/sarah mint-mdm-themes-gdm/sarah mint-mdm-themes-html/sarah mint-x-icons/sarah libcvc0/sarah gir1.2-cvc-1.0/sarah

Linux Mint 18.1 Serena için

sudo apt-get install --reinstall cinnamon/serena cinnamon-session-common/serena cinnamon-session/serena cinnamon-common/serena cinnamon-desktop-data/serena cinnamon-themes/serena cinnamon-l10n/serena cinnamon-control-center/serena cinnamon-control-center-data/serena libcinnamon-control-center1/serena libcinnamon-desktop4/serena cinnamon-screensaver/serena cinnamon-settings-daemon/serena gir1.2-cinnamondesktop-3.0/serena gir1.2-cmenu-3.0/serena libcinnamon-menu-3-0/serena nemo/serena nemo-data/serena libnemo-extension1/serena gir1.2-nemo-3.0/serena folder-color-switcher/serena nemo-folder-color-switcher/serena nemo-emblems/serena python-nemo/serena nemo-share/serena muffin/serena muffin-common/serena libmuffin0/serena gir1.2-meta-muffin-0.0/serena cjs/serena nemo-fileroller/serena mdm/serena mint-mdm-themes/serena mint-mdm-themes-gdm/serena mint-mdm-themes-html/serena mint-x-icons/serena libcvc0/serena gir1.2-cvc-1.0/serena

Linux Mint 18.2 Sonya için

sudo apt-get install --reinstall cinnamon/sonya cinnamon-session-common/sonya cinnamon-session/sonya cinnamon-common/sonya cinnamon-desktop-data/sonya cinnamon-themes/sonya cinnamon-l10n/sonya cinnamon-control-center/sonya cinnamon-control-center-data/sonya libcinnamon-control-center1/sonya libcinnamon-desktop4/sonya cinnamon-screensaver/sonya cinnamon-settings-daemon/sonya gir1.2-cinnamondesktop-3.0/sonya gir1.2-cmenu-3.0/sonya libcinnamon-menu-3-0/sonya nemo/sonya nemo-data/sonya libnemo-extension1/sonya gir1.2-nemo-3.0/sonya folder-color-switcher/sonya nemo-folder-color-switcher/sonya nemo-emblems/sonya python-nemo/sonya nemo-share/sonya muffin/sonya muffin-common/sonya libmuffin0/sonya gir1.2-meta-muffin-0.0/sonya cjs/sonya nemo-fileroller/sonya mint-x-icons/sonya libcvc0/sonya gir1.2-cvc-1.0/sonya
Sonrasında aşağıdaki komutlar ile Cinnamon günlük PPA depsosunusistemden kaldırınız ve paket bilgisi önbelleğini güncelleyiniz.

sudo rm -rf /etc/apt/sources.list.d/*cinnamon*
sudo apt-get update
Değişiklik sonrası Güncelleme Yöneticisini açıp Yenile düğmesine tıklamayı unutmayınız.
« Son Düzenleme: 28 Temmuz 2018, 14:14:34 Gönderen: Butterfly »
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı fmete

• Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: LM17+Arch+Ubuntu 12.04
Teşekkürler @Butterfly , Nemo son güncellemelerden sonra oldukça şık olmuş. Düğmelere kenarlık  ve terminalde aç düğmesi eklenmiş.
Geliştirilen Uygulamacıklar: Window Buttons with Title | Color Picker | Cinnamon-Maximus

Çevrimdışı Çağrı07

• Penguen
    • Kayıt Formu
  • Dağıtım: Linux Mint 18
  • Masaüstü: XFCE
  • Grafik Kartı: Nvidia GeForce GT 730m (4GB VRAM)
  • İşlemci: İntel Core i7 3630QM
Hocam buradan sistemi mi güncelledim ancak sistem açılışında kullanıcı adımı ve parolamı soruyor cevap verince masaüstüne geçemiyorum ve şu hataları alıyorum

Pencere 1 : Failed to load session "Cinnamon"
Pencere 2 : oturumunuz 10 saniyeden az bir süre sonra sona erdi. Eğer kendiniz çıkış yapmadıysanız bunun sebebi yükleme sırasındaki hatalar veya diskinizde yer kalmaması olabiliir. Lütfen bu problemi düzelmek için onarım oturumlarından birini deneyin.

Detayları görüntüle (-/.session-errors dosyası)
/etc/mdm/xsession: Beginnign session setup...
localuser:aspire being added to access control list
script for none started at run_im
script for auto started at run_im
script for defult started at run_im
script for connect to virtualbox kernel service
for none started at run_im
for auto started at run_im
for defult started at run_im
x-session manager [10923] : WARNING: Unable to find required ...... (bura tam yazamamışım)
Yaşlanıyorum...

Çevrimiçi Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
diskinizde yer kalmaması olabiliir.

Diskinizde yer kalmamış olabilir mi?

df -h
Gereksiz kurulum paketlerini sistemden kaldırmak için aşağıdaki komutu kullanarak yer açmayı deneyebilirsiniz.

sudo apt-get autoclean

Çevrimdışı Çağrı07

• Penguen
    • Kayıt Formu
Diskinizde yer kalmamış olabilir mi?

df -h
Gereksiz kurulum paketlerini sistemden kaldırmak için aşağıdaki komutu kullanarak yer açmayı deneyebilirsiniz.

sudo apt-get autoclean

Hocam açıkcası ekran tamamen siyah ve bana kullanıcı adımı seçmemi istiyor, ben seçtikten sonra parolamı giriyorum ve bu hataları alıyorum. Ancak son baktığımda 15Gb bir boşkuk alan vardı ve güncelleme olsa olsa 25mb'tı
Yaşlanıyorum...

Çevrimiçi Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
x-session manager [10923] : WARNING: Unable to find required ...... (bura tam yazamamışım)

Gerekli olan bileşenin ne olduğu önemli olabilir. Çıktının devamında ne yazıyor paylaşır mısınız?

Çevrimdışı Çağrı07

• Penguen
    • Kayıt Formu
5 dk bu cevabı düzenleyeceğim
X-session-manager [3880]: WARNING: Unable to find  required component 'cinnamon'
« Son Düzenleme: 08 Kasım 2014, 22:51:15 Gönderen: Çağrı07 »
Yaşlanıyorum...

Çevrimiçi Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
CTRL+ALT+F1 ile TTY1 uçbirimine ulaşıp kullanıcı adı ve şifrenizi girerek oturum açtıktan sonra, aşağıdaki komut ile kurulum sırasında eksik kalmış bağımlılık ve paketleri yüklemeyi deneyebilirsiniz.

sudo apt-get instal -f
sudo apt-get install --reinstall mint-meta-cinnamon

Çevrimdışı Çağrı07

• Penguen
    • Kayıt Formu
Şuan masaüstüne geçiş yaptım yeniden de başlattım. Kaldırmam gereken paket yada çıktısını paylaşmam gereken komutlar var mı ?

Düzeltme: PPA deposundan denilen depoları pasifleştirdim.
« Son Düzenleme: 08 Kasım 2014, 23:37:39 Gönderen: Çağrı07 »
Yaşlanıyorum...

Çevrimdışı dirent

• Penguen
  • Temel Seviyede Mint Kullanıcısı
  • Dağıtım: Mint
  • Masaüstü: Mate
  • Grafik Kartı: Nvidia 8400GS
  • İşlemci: P4 3.2 GHz
Merhaba,
17.3 için, PPA'dan resmi sürüme hangi kodla dönebileceğimizi de ekler misiniz?
Şimdiden teşekkürler.
Bayılıyorum buraya

Çevrimiçi Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
Ynt: [Nasıl] Cinnamon Günlük (Geliştirici) PPA Deposundan Güncelleme
« Yanıtla #10 : 12 Aralık 2015, 08:54:23 »
Linux Mint 17.3 için gerekli komut eklendi.