Gönderen Konu: Linux Mint 17 Mate Laptopun TouchPad ini kapatmak.  (Okunma sayısı 6290 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı dest

• Çaylak Penguen
  • **
    • Facebook Adresi
  • Dağıtım: Xubuntu 18.04.1
Ynt: Linux Mint 17 Mate Laptopun TouchPad ini kapatmak.
« Yanıtla #15 : 21 Eylül 2014, 17:36:12 »
Konuyu hortlatmak istedim. Gayet güzel çalışıyor ama her bilgisayarı açtığımda oluşturduğumuz kodlar sayesinde terminale sadece "kapat" diyerek touchpad'i kapatabiliyorum. Ama bunun için açılışta çalışıp ben sonradan kapat yazmadan çalışan bi sistem yapamaz mıyız?

Mesela; windows işletim sisteminde *.bat şeklinde bi dosya oluşturup içine kullanılacak kodları girip. Windows'un başlangıc dosyasının içine koyunca açılışta başlangıç dosyası içerisindeki kısayollar dahil bu *.bat dosyasınıda çalıştırıyor ve istediğimiz kodları açılışta çalıştırabiliyoruz. Bunuda bu şekilde uygulayabilir miyiz ? Teşekkürler.
Intel Pentium Dual Core P6200 (3M cache, 2.13 GHz) | 4GB DDR3 | Integrated Intel GMA HD

facebook.com/destfuat

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 4.0 & Mate 1.20
« Yanıtla #16 : 23 Eylül 2014, 12:02:07 »
Aşağıdaki komutu /etc/rc.local dosyasına (exit 0 satırının üstüne) eklerseniz açılışta istediğiniz sonucu alabilirsiniz.

Kod: [Seç]
xinput --set-prop "ETPS/2 Elantech Touchpad" "Device Enabled" 0
Aşağıdaki komutlar ile dokunmatik paneli, sistem çekmecesinden kontrol edebileceğiniz touchpad-indicator uygulamacığını kurabilirsiniz.

Kod: [Seç]
sudo add-apt-repository ppa:atareao/atareao
sudo apt-get update
sudo apt-get install touchpad-indicator

Uygulamacık pek çok ayara da sahip.

« Son Düzenleme: 23 Eylül 2014, 12:05:59 Gönderen: Butterfly »
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı dest

• Çaylak Penguen
  • **
    • Facebook Adresi
  • Dağıtım: Xubuntu 18.04.1
« Yanıtla #17 : 26 Eylül 2014, 20:01:58 »
Program güzel programda açıyorsunuz yazarken iptal et diye bir seçenek var onu özelleştirerek yazarken mauseyi kapatıyor bir sol tıkla tekrar çalıştırıyorsunuz kullanıma devam ediyorsunuz. Güzelmiş teşekkür ederim. Açılışta kapatmasınıda sağlayabiliyoruz.

Programın açılışta başlamasını ayarlıyor ve yine program açıldığında touchpad i devre dışı bırak seçeneğini seçerek açılışta kapanmasını sağlayabiliyoruz. Teşekkürler.
Intel Pentium Dual Core P6200 (3M cache, 2.13 GHz) | 4GB DDR3 | Integrated Intel GMA HD

facebook.com/destfuat