Gönderen Konu: Windows 7'den Linux'a Geçmek Hakkında Sorularım  (Okunma sayısı 2322 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mert94

• Çok Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: linux mint debian edition
Windows 7'den Linux'a Geçmek Hakkında Sorularım
« : 24 Temmuz 2014, 12:14:20 »
Selamun aleykum arkadaşlar,

Bir kaç Linux denememden sonra artık Windows'u tamamen bırakıp Linux'a geçmeyi düşünüyorum, fakat aklıma takılan birkaç soru var bunları sizinle paylaşmak istiyorum

1/ Ben Linux Mint Debian Edition (Cinnamon) yükledim ama Windows 7'ye göre biraz yavaş neden kaynaklanıyor olabilir? 2 GB. ram mevcut.

2/ Sürücüleri nasıl yüklerim

3/ Linux ile internetteki herhangi bir web sayfasını nasıl kısayol olusturabilirim? Windows 7'de yapabilyodum ama Linux'da yapamadım, bu benim için önemli arkadaşlar yardım edin.

4/ Yeni çıkan Linux Mint Debian Edition kararlı mıdır, Linux Mint kadar kararlı mıdır, Sorun yaşar mıyım?

5/ Linux Mint ile Linux Mint Debian Edition arasında tercih yapmak istiyorum ama karar veremedim.

6/ İnternet Explorer'ı Wine olmadan Linux'a yükleyebilir miyim, verim alır mıyım?

7/ Bütün Linux masaüstlerini aynı derecede özelleştirebilir miyim? Hangi masaüstünü önerirsiniz?

8/ Tekrardan biçimlendirip Linux yüklemek zorundan kalmadan masaüstlerini değiştireceğim bir sistem var mı?

Düzenleme : İmla, konu başlığı, Tükçe karşılıklar
driver = > sürücü
format => biçimlendirme
« Son Düzenleme: 24 Temmuz 2014, 22:26:05 Gönderen: Butterfly »

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 4.0 & Mate 1.20
Ynt: Windows 7'den Linux'a Geçmek Hakkında Sorularım
« Yanıtla #1 : 24 Temmuz 2014, 22:22:22 »
Aleyküm selam @mert94,

Sorularınıza aynı sıra içinde özetle cevap vermeye çalışacağım.

1) Cinnamon masaüstü GPU 3D özelliklerini kullanır, sisteminizdeki GPU yeterli gelmemiş ya da ayarlarda bir sorun olabilir. Bununla ilgili başka bir konu açarsanız daha verimli olacaktır.

2) Linux ile sürücülerinizin çoğu kurulu gelir. Kurulum sonrasında Nvidia, ATI gibi GPU'lar için sürücü kurulumu gerekebilir. Intel GPU için sürücü kurmak gerekmiyor.

3) Firefox'da internet sayfası adreslerinin yazılı olduğu satırın en solunda bir simge bulunmakta. Bu simgeyi tutup masaüstüne kopyalamanız yeterli olacaktır.

4) Her iki sürümde kararlıdır. LMDE biraz daha tecrübeli kullanıcılara hitap ediyor.

5) Linux ile yeni tanışanlar için LMDE'den ziyade Ubuntu tabanlı sürüm daha uygun olacaktır.

6) Wine olmadan herhangi bir Windows uygulaması Linux altında çalışmaz.

7) Cinnamon ve Mate masaüstü oldukça özelleştirilebilir. KDE oldukça ayrıntı sunuyor, hatta ayrıntılar arasında kaybolabilirsiniz bile (öznel görüşümdür). XFCE hafif ama özelleştirme açısından biraz daha kısır denilebilir.

8) Cinnamon ve Mate masaüstünü bir arada sorunsuz kullanabilirsiniz.

LMDE Cinnamon sürüme Mate masaüstünü aşağıdaki komutu uçbirimde çalıştırarak yüklemeniz mümkün.

Kod: [Seç]
sudo apt-get install mint-meta-debian-mate
Kurulum sonrasında oturumu kapatıp giriş ekranından istediğiniz masaüstünü seçerek oturum açabilirsiniz.

Linux Mint 17'de Cinnamon'da Mate masaüstünü kurmak için aşağıdaki komutu kullanmanız gerekir.

sudo apt-get install mint-meta-mate
« Son Düzenleme: 24 Temmuz 2014, 22:26:37 Gönderen: Butterfly »
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı Scipio

• Penguen
  • Dağıtım: Debian 9.8 Stretch
  • Masaüstü: Gnome
  • Grafik Kartı: NVIDIA GeForce GTX850M
  • İşlemci: Intel i5-4200H
« Yanıtla #2 : 29 Ağustos 2014, 22:55:17 »
Son cümlene dayanarak; Linux Mint 17 Mate'ye Cinnamon kurmak da mümkündür diye düşünebilir miyim? Onda da aynı kodda mate yerine cinnamon mu yazacağız?
« Son Düzenleme: 29 Ağustos 2014, 22:57:27 Gönderen: Scipio »

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 4.0 & Mate 1.20
« Yanıtla #3 : 29 Ağustos 2014, 23:56:17 »
Evet aşağıdaki komut ile kurulabilir.

sudo apt-get install mint-meta-cinnamon
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı Scipio

• Penguen
  • Dağıtım: Debian 9.8 Stretch
  • Masaüstü: Gnome
  • Grafik Kartı: NVIDIA GeForce GTX850M
  • İşlemci: Intel i5-4200H
« Yanıtla #4 : 30 Ağustos 2014, 00:32:47 »
Bunu öğrendiğim iyi oldu. Çünkü Mate'yi kurduktan sonra Cinnamon'u kurmadığıma pişman olmuştum ama o kadar ayardan sonra yeni formata da üşenmiştim.