Gönderen Konu: [Rehber] Linux Mint Güncelleme Yöneticisi  (Okunma sayısı 12945 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 18 & LMDE 2
  • Masaüstü: Cinnamon & Mate
[Rehber] Linux Mint Güncelleme Yöneticisi
« : 27 Şubat 2014, 01:06:17 »
Bizlere katkıda bulunmak istiyorsanız reklamlara tıklayabilirsiniz.

Not: Konu Linux Mint 18 yeniliklerini içerecek biçimde için güncellenmektedir.

Linux Mint'in kullanışlı araçlarından biri de Güncelleme Yöneticisidir (mintupdate). Şimdi Güncelleme Yöneticimizi biraz tanıyalım.

Sistem açıldığında sağ alt taraftaki çekmeceye yerleşen yöneticimiz bize güncellemelerle ilgili durumları basit simgeler yardımıyla haber vermektedir.

Başlangıç olarak bu simgeleri tanıyalım.

Sistem Güncel

Önerilen Güncellemeler Mevcut

Güncellemeler Denetleniyor

Güncellemeler Yükleniyor

Güncelleme Yöneticisi Hatası

Sağ alt köşedeki sistem çekmecesinde bulunan simgesine tıklayarak Güncelleme Yöneticisini açabilirsiniz. Güncelleme Yöneticisini ilk açtığınızda sizden bir güncelleme ilkesi seçmeniz istenecektir.

Güncelleme ilkeleri seçeneklerini basit olarak aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz.

Sistemim kırılmasın! (Acemi kullanıcılar için önerilir).
Bu seçenek daha çok acemi kullanıcılara önerilmektedir ve ilk 3 güncelleme seviyesini etkinleştirir. (Güncelleme seviyelerinin ayrıntıları konunun ilerisinde açıklanacaktır.)

Kararlılık ve güvenlik optimizasyonu (Çoğu kullanıcı için önerilen seçenektir).
Bu seçenek genel kullanıcı seçimi olarak öneriliyor ve varsayılan olarak işaretli geliyor. Bu seçenek ilk 3 güncelleme seviyesi ile birlikte çekirdek ve güvenlik güncellemelerini görünür yapıyor. Yani eğer bir güvenlik güncellemesi varsa hangi seviyede olduğuna bakılmaksızın görünebilir oluyor. Bu seçeneği işaretlediğinizde çekirdek veya güvenlik güncellemelerini elle işaretleyip kurmanız gerekiyor.

Daima herşeyi güncelle (Deneyimli kullanıcılar için önerilir).
Bu seçenek bir miktar daha deneyimli kullanıcılar için önerilmiştir ve tüm güncelleme seviyelerdini etkinleştirir ve seçili kılar.

Güncelleme ilkesi belirledikten sonra ilk yapmanız gereken Yenile düğmesine basarak paket bilgisi önbelleğini güncellemektir. Böylece depolarda olan paketlerin son durumu hakkında yeni bilgiler sisteminize eklenecektir.

Şimdi Güncelleme Yöneticisinin ana penceresini tanıyalım.

Yenile düğmesi paket bilgisini güncellemek için kullanılır.

Temizle ve Tümünü seç düğmeleri, hızlı biçimde paket seçimi yapmanıza olanak tanır.

Güncellemeleri Kur düğmesine tıklayarak sisteminizi güncelleyebilirsiniz.

Böylece tüm güncellemeler indirilerek otomatik olarak sisteminize kurulacaktır. Güncelleme işlemini iptal etmemeye özen göstermelisiniz.

Güncelleme Seviyeleri

Ana pencereye ulaştığınızda güncellemelerle ilgili numaralandırılmış seviyeleri görmüşsünüzdür. Bu güncelleme seviyeleri kısaca aşağıdaki şekilde tanımlanabilir.

1. seviye güncellemeler Linux Mint tarafından bizzat test edilenlerdir. Yüklenmeleri özellikle önerilmektedir.
2. seviye güncellemeler ise önerilen paketlerdir ve Linux mint tarafından onaylanmışlardır.
3. seviye güncellemeler ise Linux Mint tarafından test edilememiş ama güvenli güncellemelerdir.
4. ve 5. seviye güncellemelerde ise, X sunucu, sürücüler, Çekirdek güncellemeleri vb. bulunmaktadır. Bu paketler ile ilgili güncellemeler yeni kullanıcıların yardım almadan çözmesinde zorlanabileceği olası sorunları barındırabilir. Bu seviye güncellemeler daima bu tip sorunlara yol açmaz ya da nadir rastlanmaktadır bile denilebilir. Linux Mint geliştiricileri son kullanıcıyı olası sorunlardan korumak için böyle bir yöntemi geliştirmiştir.

Güncellemeler seviyelerini, Düzenle menüsü => Tercihler => Seviyeler sekmesinden değiştirebilirsiniz.

Güvenli olarak işaretlenen seçenekler kurulum için otomatik olarak işaretlenir, Görünür olarak işaretli seçenekler görünür olur ama kurulum için işaretlenmez, bunları kurmak için elle işaretlemek gerekir.

4 ve 5. seviyeleri işaretleyerek tüm güncellemelerin yüklenmesini sağlayabilirsiniz. Yeni kullanıcılar için 1 - 3 arası güncelleme seviyelerinin seçilmiş olması tavsiye edilmektedir.

4 ve 5. seviye Güncellemeleri yüklemek istemiyorum, ama bu güncellemeleri en azından Yöneticide görsem diyenler için; seviye tercihlerinin sol bölümündeki Görünür seçeneğinin işaretlenmesi yeterli olacaktır.

Uygula düğmesine basarak yaptığınız değişikliğin etkin olmasını sağlayabilirsiniz.

Güncelleme Yöneticisi tercihlerinden, güncelleme denetiminin hangi sıklıkta yapılması gerektiğini belirleyebilirsiniz. Güncellemeler belirlediğiniz süre boyunca kontrol edilmez.

Örneğin 1 gün seçeneğini seçerseniz, güncellemeler günde sadece 1 defa kontrol edilecektir.

Güncelleştirme Yöntemi sekmesinden sistem açıldıktan ne süre sonra güncelleme denetlemesinin yapılması gerektiği belirlenebilir.

Güncelleme Yöneticisinden dilediğiniz uygulama paketinin güncellenmesini engelleyebilirsiniz. Bunun için güncelleme yapılmasını istemediğiniz pakete sağ tıklayınız ve bu paket için güncellemeleri yok say seçeneğini seçiniz.

Yeni kullanıcı iseniz ve özel bir sebep yoksa bu şekilde paketlerin yok sayılmasını etkinleştirmeniz önerilmemektedir. Yoksayılan paketleri Güncelleme Yöneticisi tercihlerinin Yoksayılan Paketler sekmesinden yönetebilirsiniz. Yoksaydığınız bir paketi seçip Kaldır düğmesine tıklayarak paket ile ilgili yoksayılmayı iptal etmeniz mümkündür.

Güncelleme Yöneticisinin son sekmesi ise bildirim simgelerini özelleştirebileceğiniz bölümdür. Güncelleme Yöneticisi için maalesef çok fazla simge teması yok. Bu sebeple bu bölümü çok sık ziyaret etme ihtiyacı duymayacaksınız.

Görünüm menüsü => Güncelleme geçmişi bölümünden, güncellenen paketler ilgili geriye dönük bilgilere ulaşabilirsiniz.

Güncelleme Yöneticisi => Düzenle menüsünden ulaşabileceğiniz bir diğer araç ise Yazılım Kaynaklarıdır. Aşağıdaki konudan bu araç ile ilgilidaha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

[Rehber] Linux Mint Yazılım Kaynakları Aracı
« Son Düzenleme: 03 Temmuz 2016, 01:07:04 Gönderen: Butterfly »
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı yilmaz

• Çok Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: kullanmayi dusnuyorum
Ynt: [Rehber] Linux Mint Güncelleme Yöneticisi
« Yanıtla #1 : 28 Şubat 2014, 00:50:29 »
bu bilgiler isime yarayacak benim gibi linux ile yeni tanisan kullanicilar icin cok iyi tesekkurler

Çevrimdışı olric1954

• Çok Yeni Penguen
  • *
    • mintürkiye
  • Dağıtım: mint
« Yanıtla #2 : 04 Mayıs 2014, 15:28:10 »
Çok teşekürler hocam.
Reklam vermek istemiyorum ama siz Bir forum sitesindeki kelebekx3 değil misiniz ?

Çevrimdışı olaki

• Çok Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #3 : 02 Haziran 2014, 01:43:20 »
Merhaba,
Bu 5 numaralı kırmızı güncelleme kafamı karıştırdı. :)
Şu an güncelemelerde kernel ve bağıntılı pakettleri var... Bunlar bildiğimiz (yani, debian'da, ubuntu'da olsa normal gelen) kernel güncellemelerinden mi?

Yoksa şu an denenmemiş, ilerde, denenip güvenli hale gelince 1 numara olacak güncellemeler mi?

Çevrimdışı kental

• Çaylak Penguen
  • **
  • Can sıkıntısı işte. Bir dala tutunamadık.
    • Kişisel Blog
  • Dağıtım: Linux Mint Cinnamon 18.1 64 Bit
  • Masaüstü: Cinnamon
  • Grafik Kartı: ATI HD4850
  • İşlemci: Core 2 Quad
« Yanıtla #4 : 02 Haziran 2014, 02:01:11 »
Dışarıdan aldığım bir bilgiyi aynen iletiyorum

1. Seviye: Sertifikalı paketler. Doğrudan Linux Mint geliştiricileri tarafından test edilip onaylanmış.
2. Seviye: Önerilen paketler. Test edilip onaylanmış paketler.
3. Seviye: Güvenli paketler. Test edilmemiş ancak güvenli olduğuna inanılan paketler.
4. Seviye: Güvenli olmayan paketler. Sistemin kararlılığını etkileyebilir.
5. Seviye: Tehlikeli paketler. Test edilmiş ve sistemin kararlılığını etkilediği kanıtlanan paketler. Son çare olarak kullanın.

Kaynak: http://oyungezer.com.tr/forum/discussion/1295439/linux-mint-mint4win-ile-rehberi/p1

Umarım yeterince aydınlatıcı olur

Çevrimdışı olaki

• Çok Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #5 : 02 Haziran 2014, 02:19:28 »
5. Seviye: Tehlikeli paketler. Test edilmiş ve sistemin kararlılığını etkilediği kanıtlanan paketler. Son çare olarak kullanın.

@kental, teşekkürler.
Anlaşılan, güvenli olması için bu güncellemenin onaylanmasını bekleyeceğiz.

Bu arada, synaptic normal güncelleme gibi gösteriyor. :)

Çevrimdışı kental

• Çaylak Penguen
  • **
  • Can sıkıntısı işte. Bir dala tutunamadık.
    • Kişisel Blog
  • Dağıtım: Linux Mint Cinnamon 18.1 64 Bit
  • Masaüstü: Cinnamon
  • Grafik Kartı: ATI HD4850
  • İşlemci: Core 2 Quad
« Yanıtla #6 : 02 Haziran 2014, 02:23:55 »
O konuda bilgim yok. Synaptic her zaman itici gelmiştir bana :).

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #7 : 02 Haziran 2014, 10:05:25 »
4. ve 5. kademe güncellemeler aktif olarak test edilip, varsayılan güncelleme kademeleri arasına alınmıyorlar. Çekirdek vb. güncellemeleri yapmak tamamen kullanıcının insiyatifine bırakılmıştır, konu içinde bahsetmiştim.

Alıntı
1. seviye güncellemeler Linux Mint tarafından bizzat test edilenlerdir. Yüklenmeleri özellikle önerilmektedir.
2. seviye güncellemeler ise önerilen paketlerdir ve Linux mint tarafından onaylanmışlardır.
3. seviye güncellemeler ise Linux Mint tarafından test edilememiş ama güvenli güncellemelerdir.

1,2, ve 3 numaralı güncelleme seviyeleri varsayılan olarak seçili gelmektedir.

4 ve 5. seviye güncelelemelerde ise, X sunucu, sürücüler, Çekirdek güncellemeleri vb. bulunmaktadır. Bu paketler ile ilgili güncellemeler yeni kullanıcıların yardım almadan çözmesinde zorlanabileceği sorunları barındırabilir. Bu seviye güncellemeler daima bu tip sorunlara yol açmaz ya da nadir rastlanmaktadır bile denilebilir. Linux Mint geliştiricileri son kullanıcıyı olası sorunlardan korumak için böyle bir yöntemi geliştirmiştir.

Bununla birlikte Linux Mint 17 ile güvenli çekirdek güncelleme özelliği geldi. Bu özellik Test edilen çekirdek ile ilgili linux-kernel-generic dosyası depoya eklenerek sağlanıyor. Örneğin şu an için Linux Mint 17 deposuna 3.13.0-24 sürüm çekirdek ile ilgili linux-kernel-generic meta paketi eklenmiş bulunmakta. Bu yeni özelliğe Güncelleme Yöneticisinin Görünüm menüsü altındaki Linux Çekirdekleri seçeneği ile ulaşabilirsiniz. Yükle düğmesine basarak yeni çekirdeğin kurulumunu sağlamak mümkün.

Sistemi yeniden başlattığınızda yeni çekirdek ile açılacaktır. Eğer bir sorun yaşamıyorsanız Linux Çekirdekleri bölümünü kullanarak eski çekirdeği kaldırabilirsiniz. Ama her ihtimale karşı varsayılan çekirdeğin sistemde kalması daha uygun olabilir.

Çevrimdışı olaki

• Çok Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #8 : 03 Haziran 2014, 01:46:32 »
4. ve 5. kademe güncellemeler aktif olarak test edilip, varsayılan güncelleme kademeleri arasına alınmıyorlar.

@Butterfly, teşekkürler.
Şimdi daha net idrak ettim.
İnsan dağıtım değiştirince, yeni bir şive öğreniyormuş gibi oluyor. :)

Çevrimdışı pfreckled

• Çok Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Linux Mint 17.1 (KDE)
« Yanıtla #9 : 23 Şubat 2015, 16:19:18 »
Öncelikle herkese merhaba. Ben linux platformda yeniyim. Dün kurdum sistemi ve güncellemeler arasında güvenlik seviyesi 4 olan güncellemeler mevcuttu. Bende her hangi bir bilgim olmadığı için sadece güncelleştirme olduğu için indirdim. Fakat bu yazıdan sonra bir nebze tedirgin oldum. Bundan sonra daha dikkatli olurum. Bu kaynağı sunana ve bilgilendirmesinden dolayı teşekkür ederim.
« Son Düzenleme: 23 Şubat 2015, 16:22:37 Gönderen: pfreckled »

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #10 : 23 Şubat 2015, 16:40:42 »
4. güncelleme seviyesi altında bulunan paketler sistemin çalışmasını etkileyen X sunucu gibi uygulamaları barındırıyor. Bazen bu paketler sebebiyle sistem çalışmasında sıkıntılar ortaya çıkabilir, bu düşük bir olasılık da olsa Linux'a yeni başlayan ve son kullanıcı olarak kullanan kimseleri sıkıntıya sokabilir. Linux Mint'in kademeli güncelleme yöntemi bu sebeple ortaya çıkmıştır. Bununla birlikte benim sistemimde 4. seviye güncellemeler daima etkindir, herhangi bir soruna da rastlamadım. Ama bu sizin sisteminizde soruna sebep olmayacağı anlamına da gelmiyor.

Çevrimdışı Kıvanç

• Çok Yeni Penguen
  • *
    • mastercollection
  • Dağıtım: Linux Mint 17.1 "Rebecca" - (64-bit)
  • Masaüstü: Cinnamon 2.4
  • Grafik Kartı: AMD Radeon™ HD 7800
  • İşlemci: AMD FX-8150
« Yanıtla #11 : 25 Haziran 2015, 12:43:48 »
Çok teşekkür ederim çekirdek güncellemesini şimdi anladım .

Çevrimdışı SizdenBiri

• Çok Yeni Penguen
  • *
  • Masaüstü: mint işletim sistemi
  • Grafik Kartı: harici
  • İşlemci: çift çekirdek 65 nm eski bir işlemci (:
« Yanıtla #12 : 18 Eylül 2015, 14:26:31 »
Merhaba öncelikle yeni başlayanlar için güzel anlatımlarınız için teşekkür ederim. Mümkünse sizden bir kaç ricam olucaktı.
Bildiginiz Linux Mint için eğitim videoları set halinde ya da tek tek varsa link atarsanız çok makbule geçer. Tekrardan teşekkür eder hayırlı günler iyi forumlar dilerim.

Düzenleme : Yazım kuralları
« Son Düzenleme: 18 Eylül 2015, 15:34:20 Gönderen: Butterfly »

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #13 : 18 Eylül 2015, 15:36:30 »
Bildiginiz Linux Mint için eğitim videoları set halinde ya da tek tek varsa link atarsanız çok makbule geçer.

Bu konu altında böyle bir paylaşım yapmak mümkün değil. Arama motorları yardımıyla bu tarz videolara ulaşabilir ya da forumdaki uygun bir bölüme yeni konu açabilirsiniz.

Çevrimdışı SizdenBiri

• Çok Yeni Penguen
  • *
  • Masaüstü: mint işletim sistemi
  • Grafik Kartı: harici
  • İşlemci: çift çekirdek 65 nm eski bir işlemci (:
« Yanıtla #14 : 19 Eylül 2015, 17:27:52 »
Peki teşekkür ederim yanıtladınız için.