Gönderen Konu: office xml dosyaları ve exe dosyalarını çalıştırabilme  (Okunma sayısı 1725 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı yusufoylan

• Çok Yeni Penguen
  • *
linux mint işletim sistemini daha önce hiç kullanmadım çalıştığım şirkette kullanmak istiyorum windows lisanslamasından kurtulmak için fakat standart olarak kullandığımız accucobol da yazılmış program ve buna bağlı xml dosyalarını sorunsuz bir şekilde çalıştırabilirmiyim? bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 4.0 & Mate 1.20
Ynt: office xml dosyaları ve exe dosyalarını çalıştırabilme
« Yanıtla #1 : 23 Haziran 2014, 10:00:41 »
MS Office 2010 Linux altında Playonlinux yardımıyla kurulabiliyor ve sorunsuz çalışıyor. Linux Mint ile birlikte LibrOffice kurulu geliyor, ihtiyaçlarınızı karşılamazsa alternatif olarak Kingsoft Ofis uygulamasını kurmayı deneyebilirsiniz.

İlgili dosyalar ile ne kadar uyumlu çalışabilirsiniz bilmiyorum ama deneme için Windows ve Linux Mint'i çift açılış (dual boot) olarak kurabilirsiniz. Ya da burada anlatıldığı biçimde hazırlayabileceğiniz kalıcı (persistent) bir çalışan USB bellek ile denemeler yapmanız da mümükün.

.exe vb. uzantılı ikili dosyaları varsayılan olarak Linux altında çalışmazlar. Bir kısım Windows uygulaması Wine isimli uygulama yardımıyla Linux altında çalıştırılabiliyor.
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı yusufoylan

• Çok Yeni Penguen
  • *
Ynt: office xml dosyaları ve exe dosyalarını çalıştırabilme
« Yanıtla #2 : 23 Haziran 2014, 10:05:34 »
yardımlarınız için teşekkürler en kısa zamanda bunları deneyip tekrar sizden yardım isteyebilirim :)