Gönderen Konu: [Nasıl] Linux Mint 20.x Serisinde Sürüm Yükseltme  (Okunma sayısı 301 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Butterfly

  • Proje Sorumlusu
  • *****
  • İleti: 18837
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 20 & LMDE 4
  • Masaüstü Ortamı: Cinnamon 4.6 & Xfce 4.14
  • Grafik Kartı: Nvidia GF 9500
  • İşlemci: AMD X3
Linux Mint 20.x serisinde sürüm yükseltme yapmaya başlamadan önce, Timeshift uygulaması ile anlık görüntü oluşturmanızı ve ekran koruyucu ve otomatik uyku gibi seçenekler etkinse, pasifleştirmenizi öneririz. 

Eğer Cinnamon masaüstünü kullanıyorsanız, öncelikle sonradan kurduğunuz tüm uygulamacık, eklenti ve masaüstü uygulamacıklarını güncellemenizi ya da bunların tümünü pasifleştirmenizi öneririz.

Not: Eğer konudaki resimler görünmüyorsa, DNS adresi değişikliği yapınız.Sürüm yükseltme işlemine başlamak için, Güncelleme Yöneticisindeki Yenile düğmesine tıklayarak paket bilgisi önbelleğini güncelleyiniz.

Paket bilgisi önbelleği güncellendikten sonra, ilk olarak  mint-upgrade-info ya da mintupdate (Güncelleme Yöneticisi) paketini güncellemeniz gerekecek. Bunun için Güncellemeleri Kur ya da Güncellemeyi Uygulayın düğmesine tıklayarak paketleri güncelleyiniz/yükleyiniz.Artık sürüm yükseltme aşamalarına geçebilirsiniz. Bunun için Güncelleme Yöneticisinin Düzenle menüsündeki "Linux Mint 20.x sürümüne yükselt" seçeneğine tıklamalısınız.Alternatif olarak, Sistem Raporları (mintreport) aracı yardımıyla da sürüm yükseltme aracına ulaşabilirsiniz.
"Linux Mint 20.x sürümüne yükselt" seçeneğine tıkladığınızda, sizi sürüm yükseltme işlemini kolayca yapabileceğiniz bir araç karşılayacak.Açılan Sistem Yükseltme sihirbazında Devam Et/İleri düğmesine tıklayarak sürüm yükseltmeye başlayabilirsiniz.

Sonraki adımlarda sırasıyla, Sürüm Notlarını ve Yeni Özellikleri içeren resmi blog sayfalarına bağlantılarının bulunduğu kısımlara erişeceksiniz. Yükseltme öncesinde bu bilgilendirme sayfalarını ya da forum alanımızdaki sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.


Sonraki bölüm yükseltmeye başlayabileceğiniz ve bunun öncesinde gerekli uyarıların bulunduğu alandır.

Bu alanda "Riski anladım. Linux Mint 20.x sürümüne yükseltmek istiyorum." kutucuğunu yükseltmeye başlamak için işaretlemelisiniz.Artık Uygula düğmesine tıklayarak sürüm yükseltmeye başlayabilirsiniz. Öncelikle paket bilgisi önbelleği yeniden güncellenecek ve sonrasında yeni sürüme ait paketler indirilerek kurulacaktır.

Kurulum/Yükseltme işlemi başarıyla tamamlandığında, Özet bölümüne ulaşacaksınız ve böylece yükseltme işlemi tamamlanmış olacak.Değişikliklerin etkili olabilmesi için sisteminizi yeniden başlatınız.Tercihe bağlı işlem: usrmerge ile sisteminizi dönüştürmeyi öneriyoruz. Bu işlem Linux Mint 20.1 yeni kurulumları için zaten yapılmıştır.

usrmerge ile ilgili daha fazla bilgi için buradaki ve buradaki bağlantılar incelenebilir.

Bu işlemi uygulamak için, aşağıdaki komutla usrmerge paketinin kurulması yeterlidir.

Kod: [Seç]
sudo apt install usrmerge
Komutu çalıştırdığınızda, aşağıdaki resimde görünen alandan seçiminizi yapacaksınız.

Yükseltme sonrası, Grub ekranında eski sürüm adı görünüyorsa; aşağıdaki komutlarla Grub yapılandırma dosyasını güncelleyerek düzeltebilirsiniz.

Kod: [Seç]
sudo update-grub
sudo python3 /usr/lib/linuxmint/mintsystem/mint-adjust.py
Eğer bir sorunla karşılaşırsanız, bu konu altında aşağıdaki komutların çıktılarını paylaşarak bildirimde bulunabilirsiniz. Bu konu altından sadece yükseltme işlemleri ile ilgili bildirimlerde bulununuz, yükseltme sonrası masaüstü ortamı vb. ile ilgili sorunlar yaşıyorsanız, lütfen yeni konu açınız.

Kod: [Seç]
dpkg -l | egrep 'mintupdate|mint-upgrade-info|mint-info'
cat /etc/linuxmint/info
cat /etc/lsb-release
inxi -r
« Son Düzenleme: 10 Ocak 2021, 07:59:31 Gönderen: Butterfly »
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...