Gönderen Konu: Linux Mint 20 Ulyana Beta Sürüm ISO Dosyaları Yayınlandı  (Okunma sayısı 1985 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Butterfly

 • Proje Sorumlusu
 • *****
 • İleti: 18839
 • Linux Mint Türkiye
 • Dağıtım: Linux Mint 20 & LMDE 4
 • Masaüstü Ortamı: Cinnamon 4.6 & Xfce 4.14
 • Grafik Kartı: Nvidia GF 9500
 • İşlemci: AMD X3

Linux Mint 20 Ulyana Masaüstü Ekran GörüntüleriLinux Mint 20 Ulyana Cinnamon 4.6 MasaüstüLinux Mint 20 Ulyana MATE 1.24 MasaüstüLinux Mint 20 Ulyana Xfce 4.14 Masaüstü


Genel Bilgilendirmeler ve Resmi Bilgilendirme Bağlantıları

Linux Mint 20 Ulyana'nın, Cinnamon 4.6, MATE 1.24 ve Xfce 4.14 masaüstü ortamlarını içeren Beta Sürüm ISO kalıpları ftp sunucularında yerlerini aldılar.

Aşağıdaki bağlantılardan resmi sürüm duyurusu, yeni özellikler ve sürüm notları ile ilgili resmi blog sayfalarına ulaşabilirsiniz.

Linux Mint 20 Ulyana Cinnamon Beta Sürüm Duyurusu
Linux Mint 20 Ulyana Cinnamon Yeni Özellikler
Linux Mint 20 Ulyana Cinnamon Sürüm Notları

Linux Mint 20 Ulyana MATE Beta Sürüm Duyurusu
Linux Mint 20 Ulyana MATE Yeni Özellikler
Linux Mint 20 Ulyana MATE Sürüm Notları

Linux Mint 20 Ulyana Xfce Beta Sürüm Duyurusu
Linux Mint 20 Ulyana Xfce Yeni Özellikler
Linux Mint 20 Ulyana Xfce Sürüm Notları


Sürüm Özellikleri Hakkında Bilgiler

Nisan 2025 yılına kadar (güvenlik güncellemesi) desteği sürecek olan Linux Mint 20 Ulyana'nın temel özellikleri ve yeniliklerinden bazıları şunlar.

Çekirdek 5.4.x

Libre Office 6.4.4

Cinnamon 4.6 Sürüm Bilgileri

Cinnamon masaüstü 4.6 sürüm ile gelen temel yeniliklerden şunlardır.

Yeni sürüm ile birlikte, Nemo dosya yöneticisinin performansı iyileştirildi. Artık içerik ve gezinmeye öncelik veriliyor ve önizleme resimleri mümkün olduğunca geciktiriliyor. Dizin içeriği, önizlemeler oluşturulmadan önce genel simgelerle gösteriliyor, sonuç olarak bu kullanım performansına belirgin biçimde olumlu olarak yansıyor.

Nemo dosya yöneticisinin yeni sürümüyle gelen iyileştirmelerin; video biçimindeki gibi büyük dosyaların, harici cihazlara taşınması gibi ağır girdi/çıktı işlemleri gerektiren durumlarda ve yavaş sabit disklerde de performans üzerinde olumlu bir etkisi görülebiliyor.

Cinnamon 4.6 ekran ayarlarına yenileme hızı seçeneği eklendi.

Ekran ayarlarına eklenen bir diğer özellik ise, HiDPI ekranlar için kesirli ölçekleme seçeneği. Bu iyileştirmelerden çoklu ekranlar da nasibini aldı. Artık farklı ekranlar için ayrı ölçeklendirme yapılabiliyor. Mesela ana ekran normal DPI seçeneğiyle kullanılabilirken, HiDPI destekli harici bir ekran 2x ölçekleme ile kullanılabiliyor.

Yeni kesirli ölçekleme seçeneği ile %100 ya da %200 ölçekleme yanında, %125, %150 ve %175 kesirli ölçekleme yapılabilecek, ayrıca birden fazla ekran kullanıyorsanız bunların ölçeklemesini bağımsız biçimde yapılandırmak mümkün.
 


Birden fazla klavye düzeni kullanıyorsanız, artık paneldeki uygulamacık üstünde orta fare tuşuna tıklayarak, düzenler arasında geçiş yapabileceksiniz.

Cinnamon ekran koruyucusuna özel komut desteği eklendi, böylece Cinnamon altında alternatif ekran kilitlerini kullanmak da mümkün olacak.


MATE 1.24 Sürüm Hakkında

MATE masaüstü 1.24 sürüm ile gelen yeniliklerden bazı başlıklar şunlardır.

- Başlangıç Uygulamalarına, gizli olan ögelerin gösterilmesi özelliği eklendi.
- Engrampa sıkıştırma yöneticisine, daha fazla sıkıştırma biçimi desteği eklendi. Bazı sıkıştırma biçimlerindeki parola ve unicode karakter sorunları çözüldü.
- Marco pencere yöneticisi bir çok iyileştirme aldı.
    * Daha fazla pencere dekorasyonu desteği eklendi.
    * Pencereleri yeniden boyutlandırma için görünmez sınırlar eklendi. Artık yeniden boyutlandırma yaparken, kenarları yakalamak için bir sınır bulmakta zorlanmayacaksınız.
    * Tüm pencere denetimleri için HiDPI desteği eklendi.
    * ALT+TAB ile pencere seçme ve çalışma alanı değiştirme geçiş pencereleri yeniden düzenlendi.
    * Klavye yardımıyla pencere döşemesi işlevi iyileştirildi, klavye ile döşenmiş pencere boyutları arasında geçiş yapma imkanı sağlandı.
- System Gözlemcisi panel uygulamağına NVMe sürücü desteği eklendi.
- Hesap Makinesi artık “pi” veya “π” kullanmayı destekliyor.
    * Ayrıca bilimsel gösterim geliştirildi.
    * Önceden tanımlanmış fiziksel sabitleri desteklemek için bazı düzeltmeler yapıldı.
- HiDPI ekranlarda, Kontrol Merkezi simgelerinin doğru bir şekilde gösterilmemesi sorunu giderildi.
- Yepyeni bir Zaman ve Tarih Yöneticisi uygulaması eklendi.
- Fare uygulaması artık hızlanma profillerini destekliyor.
- Tercih Edilen Uygulamalar aracında, erişebilirlik seçenekleri ile ilgili iyileştirmeler yapıldı.
- Bildirim ayarlarına, rahatsız etmeme kipi eklendi. Bildirim ayarlarından bu seçeneği etkinleştirdiğinizde, sunum yaparken ya da film seyreden çıkabilecek, istenmeyen bildirim balonlarını engelleyebiliyorsunuz.
- MATE Panelinde, düzen değiştirirken oluşabilen çökme sorunu giderildi.
    * Sistem çekmecesi simgelerine HiDPI desteği eklendi.
    * Pencere listelerinin üstüne gelindiğinde artık bir önizleme penceresi gösteriliyor.
    * Panel ve çekirdek uygulamacıklarının genelinde çeşitli erişilebilirlik iyileştirmeleri yapıldı.
- Yeni disk imajı bağlama uygulaması eklendi.
- Mozo menü düzenleme uygulamasına, ileri ve geri aksiyonları eklendi.

MATE 1.24 ile gelen yeniliklerin tam listesi için buradaki duyuru sayfasını inceleyebilirsiniz.


Xfce 4.14 Sürüm Hakkında

Linux Mint 20 Xfce, Linux Mint 19.3'te olduğu gibi Xfce 4.14 sürüm ile geliyor. Bununla birlikte bazı Xfce ögelerinde, iyileştirmeler ve düzeltmeler içeren sürüm güncellemeleri yapıldı.

Xfce 4.14 ile gelen temel yenilikleri bir önceki sürüm duyurunda belirtmiştik, buradan ulaşabilirsiniz.


Diğer Sistem İyileştirmeleri ve Yenilikler

Warpinator - Dosya Paylaşım Aracı

Warpinator; herhangi bir sunucu yapılandırmasına (FTP, NFS, Samba) ihtiyaç duymadan, yerel ağdaki iki bilgisayar arasında dosya paylaşımı yapabilen bir araçtır. Paylaşım yapılacak her cihazda Warprinator uygulamasının kurulu olması yeterlidir.NVIDIA Optimus

Linux Mint 20, Intel +Nvidia hibrit GPU bulunan sistemler için daha iyi destek sunuyor. Nvidia Prime uygulamacığı, tıkladığınızda etkin GPU'yu gösteriyor ve uygulamacık üzerinden hangi kartın kullanılabileceğini seçebiliyorsunuz.Ayrıca Nvidia'nın yeni "On-Demand (Hazırda-Kal)" profili de artık tam olarak desteklenmektedir. Sisteminizi bu kipte çalıştırdığınızda, oturum Intel GPU ile çalıştırılıyor ve belirli bir uygulamayı Nvidia kartınız ile çalıştırmaya olanak sağlanıyor.

Hazırda-Kal kipi etkin olduğunda herhangi bir uygulamayı aşağıdaki komutlarla Nvidia GPU ile çalıştırabilirsiniz.

Standart uygulamalar için:

Kod: [Seç]
nvidia-optimus-offload-glx komut
Vulkan destekli uygulamalar için:

Kod: [Seç]
nvidia-optimus-offload-vulkan komut
Bunlara ek olarak, Hazırda-Kal kipi etkin olduğunda, Cinnamon ve MATE menüsüne sağ tıklayıp "NVIDIA GPU ile Çalıştır" seçeneğini kullanarak, uygulamaları Nvidia GPU ile çalıştırabileceksiniz. Bu seçenek henüz Xfce menüsüne eklenmedi.


   

Sistem Çekmecesi

XAppStatusIcon, fare tekerleği kaydırma olayları ve gtk_menu_popup() işlevine benzer yeni bir işlevi işleme alma yeteneği kazandı; bu da uygulamalar için GtkStatusIcon'dan uyarlama yapmayı daha da kolay hale getiriyor.

Tüm sürümlerde (Cinnamon, MATE ve Xfce) sembolik simge kullanımı sayesinde, HiDPI desteği olduğunda çekmece simgelerinin daha uyumlu hale gelmesi sağlandı.Blueberry, mintupdate, mintreport, nm-applet, mate-power-manager, mate-media, redshift, rhythmbox uygulamalarının tümüne XAppStatusIcon desteği getirildi, böylece sistem çekmecesi simgelerinin daha tutarlı görünmesi sağlandı.


X-Uygulamaları (Xapps) İyileştirmeleri

Xed metin düzenleyicisine, dosyaları kaydetmeden önce satırları birleştirme ve sondaki beyaz satırları kaldırma seçeneği eklendi.

Xvievier resim göstericisine, tam ekran yapma ve diaporama araç çubuğu düğmeleri eklendi.

Xreader belge görüntüleyicisine, yazdırma araç çubuğu düğmesi eklendi.

Modern Electron uygulamaları ve göstergeleri için daha iyi destek amacıyla, XappStatusIcon fare tekerleği desteği ve SNI (StatusNotifier, libIndicator) desteği eklendi.


Diğer İyileştirmeler

.deb uzantılı paketleri yüklemeyi kolaylaştıran, Gdebi'nin arayüzü elden geçirildi.Giriş ekranına (Slick Greeter), birden çok ekran kullanıldığında arkaplan resminin yayılması desteği eklendi.

Diğer Sistem İyileştirmeleri

Grub önyükleme menüsü artık her zaman görünür olarak ayarlandı.

Apturl'de artık Synaptic yerine Aptdaemon kullanılıyor.

Yeni yüklenen paketler için, apt önerilen paketleri varsayılan etkinleştirildi (yükseltmeler için değil).

Snapd varsayılan olarak devre bırakıldı ve APT'nin boş/meta paketlerle Snap paketlerini yüklemesi engellendi.

Virtualbox altındaki çalışan oturumlar için, çözünürlük otomatik olarak en az 1024x768 değerine getiriliyor.


Sanatsal İyileştirmeler

Linux Mint 20 masaüstüne ilk kez girdiğinizde, karşılama ekranı seçeneklerinden tema rengi ve açık/koyu seçimi yapabileceksiniz. Bu daha ilk aşamada sisteminizi özelleştirmenize yardımcı olacak bir unsur.Linux Mint 20 Ulyana birbirinden güzel arkaplan resimleri ile gelmektedir. Bu sürüme katkı veren sanatçılar şunlardır; Alexander Andrews, Amy Tran, Bruno Fantinatti, Calin Stan, Callum Wale, Dario Trajchevski, David Marcu, Dean McQuade, Denys Nevozhai, Elizaveta Dushechkina, Jacob Heston, Jan Kaluza, Jason Leung, Jeremy Bishop, Juergen Donauer, Robert Bock, Sezgin Mendil, Thomas Tucker, Toa Heftiba ve Vinícius Orsi Valente.Bildiğiniz üzere, Mint-Y teması çok çeşitli renk tercihleri sunar. Kullanıcıların ekranda gösterilen içerikten uzaklaşmasına neden olmayacak, renkli ve canlı tonlar ve kontrast düzeyleri arasında doğru dengeyi bulmak amacıyla, Github'da geri bildirim toplamak ve bu renklere ince ayar yapmak için bir topluluk projesi başlatıldı. Buradaki konuda bahsettiğimiz üzere, yeni renk tonları ile ilgili geri dönüşleriniz, daha iyi sonuçların ortaya çıkmasında geliştiricilere yardımcı olacaktır.
Dikkat : Bu ISO dosyalarının kararlı sürüm için hata bildirimleri yapılmak amacıyla hazırlandığını gözardı etmeyiniz. Bununla birlikte gelen güncellemelerle, otomatik olarak kararlı sürüme geçiş yapabilirsiniz. Önceki sürümleri kullananlar, kararlı sürüm yayınlandıktan sonra yeni sürüme yükseltme yapabilirler.


İndirme Bağlantıları

Linux Mint 20 Cinnamon Beta Sürüm64 Bit   
Linux Mint 20 MATE Beta Sürüm64 Bit
Linux Mint 20 Xfce Beta Sürüm64 Bit


Torrent Bağlantıları

Linux Mint 20 Cinnamon Beta Sürüm64 Bit   
Linux Mint 20 MATE Beta Sürüm64 Bit
Linux Mint 20 Xfce Beta Sürüm64 Bit


Lütfen indirdiğiniz ISO dosyalarının doğrulamasını yapmayı ihmal etmeyiniz.

Linux Mint 20 Ulyana Beta Sürüm ISO Dosyası Doğrulama Adımları

Öncelikle aşağıdaki komutlarla GPG imza anahtarını indiriniz ve doğrulamasını yapınız.

Kod: [Seç]
gpg --keyserver keys.gnupg.net --recv-key A25BAE09
Kod: [Seç]
gpg --list-keys --with-fingerprint
Yukarıdaki komutu çalıştırdığınızda aşağıdaki gibi bir çıktı almanız gerekiyor.

Kod: [Seç]
pub   4096R/A25BAE09 2016-06-07
Anahtar parmak izi = 27DE B156 44C6 B3CF 3BD7  D291 300F 846B A25B AE09
uid                  Linux Mint ISO Signing Key <root@linuxmint.com>

İndirdiğiniz ISO dosyası ile birlikte aşağıdaki sha256sum.txt ve sha256sum.txt.gpg dosyalarını indirip, hepsini aynı dizin içine koyunuz (Bağlantılara sağ tıklayıp farklı kaydet seçeneği ile indirebilirsiniz).

sha256sum.txt

sha256sum.txt.gpg

Şimdi "cd" komutu ile dosyaların bulunduğu dizin içine geliniz.

Kod: [Seç]
cd /nerede/bu/dosyaların/bulunduğu/dizin
Dosyalar kullanıcı ev dizini için linuxmint isimli bir dizinde olduğunu varsayarsak komutu aşağıdaki şekilde düzenlemeniz gerekecek.

Kod: [Seç]
cd ~/linuxmint
Bunun yerine dosyaların bulunduğu dizin içinde sağ tıklayıp "Burada uçbirimi aç" seçeneği ile ilgili dizin içinde uçbirimi açabilirsiniz.

Şimdi aşağıdaki komutla imza doğrulamasını yapınız.

Kod: [Seç]
gpg --verify sha256sum.txt.gpg sha256sum.txt
Bu komutun sonucunda aşağıdaki benzer bir çıktı almanız gerekiyor.

Alıntı
gpg: Good signature from "Linux Mint Repository Signing Key <root@linuxmint.com>"

ya da

Alıntı
gpg: "Linux Mint Repository Signing Key <root@linuxmint.com>" deki imza iyi

Ardından aşağıdaki komutla indirdiğiniz ISO dosyasının doğrulamasını yapınız.

Kod: [Seç]
sha256sum -b indirdiğiniz_iso_dosyasının_adı.iso
Bu komutun çıktısı ile aşağıda paylaşılan ya da sha256sum.txt içinde bulunan doğrulama kodları ile karşılaştırınız.

İmza doğrulama sonucu iyi çıkar ve sha256sum kodları eşleşirse sorunsuz ve güvenli bir indirme yaptığınız anlamına gelecektir.

Kod: [Seç]
6a2776dd9b1decc567902e3822c3a78f11adc50740ac0d813233ad714ca5ede1 *linuxmint-20-cinnamon-64bit-beta.iso
6246332686c9db5eab4495010205c0b193d4638bb7c41c7738fa62f1263ac651 *linuxmint-20-mate-64bit-beta.iso
1f8543eed71a6f7e0b169ee7ab48e621ee6de8a6ebbfa7467db96119dbaf3bdb *linuxmint-20-xfce-64bit-beta.iso


Beta Sürüm İçin Geri Bildirim

Beta sürümde tespit ettiğiniz hataları buradan geri bildirim yapabilirsiniz.


Linux Mint 20'ye Sürüm Yükseltme

Kararlı sürüm ile birlikte, Linux Mint 19.3'ten Linux Mint 20'ye yükseltme imkanı olacak. Bunun için forumda bir konu hazırlayacağız.
« Son Düzenleme: 14 Haziran 2020, 16:46:43 Gönderen: Butterfly »
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...


Çevrimdışı yigitates

 • Yeni Penguen
 • *
 • İleti: 31
 • Dağıtım: Linux Mint 20
Ynt: Linux Mint 20 Ulyana Beta Sürüm ISO Dosyaları Yayınlandı
« Yanıtla #1 : 14 Haziran 2020, 14:33:56 »
Duyuru için teşekkürler. Dün akşam kurdum ben Cinnamon sürümünü. Warpinator güzel bir araç. Ev ahalisinin kullandığı diğer makinede Elementary OS kurulu, onu Linux Mint'e geçirirsem çok işime yarayacaktır.

İlk hata bildirimimi de yaptım. Gerçi sorun sadece bende de olabilir, orasını bilmiyorum.

https://github.com/linuxmint/mint20-beta/issues/3

Henüz bildirmedim ancak açılışta bir de "initramfs decoding failed" gibi bir hata veriyor, ancak sorunsuz açılıyor yine de. Açılışı kirleten bu tür şeyleri sevmediğimden biraz canımı sıktı. Google araması yaptım biraz, bu Ubuntu'dan gelen bir sıkıntı imiş. Ancak yine de Linux Mint geliştiricileri en azından bu mesajı gizlese iyi olur.

Çevrimdışı Butterfly

 • Proje Sorumlusu
 • *****
 • İleti: 18839
 • Linux Mint Türkiye
 • Dağıtım: Linux Mint 20 & LMDE 4
 • Masaüstü Ortamı: Cinnamon 4.6 & Xfce 4.14
 • Grafik Kartı: Nvidia GF 9500
 • İşlemci: AMD X3
Ynt: Linux Mint 20 Ulyana Beta Sürüm ISO Dosyaları Yayınlandı
« Yanıtla #2 : 14 Haziran 2020, 15:26:15 »
Henüz bildirmedim ancak açılışta bir de "initramfs decoding failed" gibi bir hata veriyor, ancak sorunsuz açılıyor yine de. Açılışı kirleten bu tür şeyleri sevmediğimden biraz canımı sıktı. Google araması yaptım biraz, bu Ubuntu'dan gelen bir sıkıntı imiş. Ancak yine de Linux Mint geliştiricileri en azından bu mesajı gizlese iyi olur.

Bahsettiğiniz üzere tabandan kaynaklı bir hususmuş. Ubuntu 19.10 sürüm ile birlikte daha hızlı açılış sağlamak amacıyla, initram dosyalarının sıkıştırılması için lz4 biçimi kullanılmaya başlandı. Burada ve burada bu husustan sebepten kaynaklı sıkıntı için bir geri bildirim de açılmış. Büyük ihtimalle sorun ilerleyen zamanlarda çözülür.

Bağlantıda basit bir düzenleme ile gzip sıkıştırmaya dönülerek sorunun çözülebileceği belirtilmiş, bu sorunu yaşamak istemeyenler için öneriyi buraya da ekleyelim. Bunun için, aşağıdaki komutla initramfs.conf dosyasını açıp,

Kod: [Seç]
sudo xed /etc/initramfs-tools/initramfs.conf
aşağıdaki satırı bulunuz,

Kod: [Seç]
COMPRESS=lz4
ve aşağıdaki şekilde değiştirip dosyayı kaydediniz.

Kod: [Seç]
COMPRESS=gzip
Ardından aşağıdaki komutu çalıştırmalısınız.

Kod: [Seç]
sudo update-initramfs -u
« Son Düzenleme: 14 Haziran 2020, 15:43:03 Gönderen: Butterfly »
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...


Çevrimdışı Butterfly

 • Proje Sorumlusu
 • *****
 • İleti: 18839
 • Linux Mint Türkiye
 • Dağıtım: Linux Mint 20 & LMDE 4
 • Masaüstü Ortamı: Cinnamon 4.6 & Xfce 4.14
 • Grafik Kartı: Nvidia GF 9500
 • İşlemci: AMD X3
Ynt: Linux Mint 20 Ulyana Beta Sürüm ISO Dosyaları Yayınlandı
« Yanıtla #3 : 14 Haziran 2020, 16:59:44 »
Duyuru için teşekkürler. Dün akşam kurdum ben Cinnamon sürümünü. Warpinator güzel bir araç. Ev ahalisinin kullandığı diğer makinede Elementary OS kurulu, onu Linux Mint'e geçirirsem çok işime yarayacaktır.

İlk hata bildirimimi de yaptım. Gerçi sorun sadece bende de olabilir, orasını bilmiyorum.

https://github.com/linuxmint/mint20-beta/issues/3

Çalışma alanı geçişi ile ilgili sorunun daha önce farkedildiğini ve bir commit oluşturulduğunu gördüm. Sorunun Cinnamon'un bir sonraki sürümünde çözüleceği anlaşılıyor. Bu sorun sadece pencere efektleri kapatıldığında ortaya çıkıyormuş. İsterseniz aşağıdaki komutlarla düzeltilmiş dosyayı sisteminize yükleyebilirsiniz.

Kod: [Seç]
wget --no-check-certificate https://raw.githubusercontent.com/linuxmint/cinnamon/b0c2d459f68461d5f64c99fb8ca63c4ff2e36c6a/js/ui/windowManager.js
Kod: [Seç]
sudo mv ./windowManager.js /usr/share/cinnamon/js/ui/
Ardından CTRL+ALT+ESC tuşlarına basınız.

« Son Düzenleme: 14 Haziran 2020, 17:00:49 Gönderen: Butterfly »
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...


Çevrimdışı yigitates

 • Yeni Penguen
 • *
 • İleti: 31
 • Dağıtım: Linux Mint 20
Ynt: Linux Mint 20 Ulyana Beta Sürüm ISO Dosyaları Yayınlandı
« Yanıtla #4 : 14 Haziran 2020, 17:25:37 »
Nokta atışı çözmüşsünüz sorunu. Evet, efektleri açınca sorun kalmıyor. Efekt özelleştirme kısmından diğer tüm efektleri kapatıp, sadece efekt ana sayfasındaki ayar seçili kalacak şekilde değiştirerek hallettim sorunu. Güncelleme gelince tamamen kapatırım yine, bu durumda sistem dosyasını elle değiştirmeye gerek yok gibi.

Efektler açık şekilde de kullanırım ancak, nedense KDE ve Gnome Shell animasyonları yağ gibi akarken sistemimde Cinnamon'ınkiler ara ara takılıyor. O nedenle kapalı tutuyorum.

Bu arada ek bilgi olarak vereyim, Nvidia Optimus meselesinde değişen bir şey yok. Yine Nvidia kartın tamamen kapalı kalmasını sağlamak için verdiğiniz betiği yüklemem gerekti. Kolay bir işlem halbuki, niye düzeltmiyorlar anlamak zor. Belki de karttan karta farklılık gösteriyordur durum. Ama çift ekran kartlı dizüstü kullanan herkesin kontrol etmesinde fayda var. Pil ömrü neredeyse iki katına çıkıyor.

Çevrimdışı Butterfly

 • Proje Sorumlusu
 • *****
 • İleti: 18839
 • Linux Mint Türkiye
 • Dağıtım: Linux Mint 20 & LMDE 4
 • Masaüstü Ortamı: Cinnamon 4.6 & Xfce 4.14
 • Grafik Kartı: Nvidia GF 9500
 • İşlemci: AMD X3
Ynt: Linux Mint 20 Ulyana Beta Sürüm ISO Dosyaları Yayınlandı
« Yanıtla #5 : 14 Haziran 2020, 18:25:41 »
Nokta atışı çözmüşsünüz sorunu. Evet, efektleri açınca sorun kalmıyor.

Geliştirici github sayfasını arada yokluyorum, OSD ile ilgili commit siz bahsedince aklıma geldi.

Pencere efekti ile ilgili husus için, Sistem Ayarları => Genel => Vsync metodunu değiştirmeyi deneyebilirsiniz. İşlem sonrası yeniden başlatma gerekmiyor.

Nvidia ile ilgili hususu ayrı bir konuda değerlendirebiliriz.Bu arada yerel ekip olarak biz de ufak bir katkıda bulunduk. Güncelleme Yöneticisindeki gelen güncelleme sayısını gösteren bildirim yerelleşmiyordu. Bununla ilgili bir hata kaydı açmıştık, sonra biraz araştırmayla sorunu çözen bir commit ekleyebildik. Güncelleme Yöneticisinin bir sonraki sürümünde bu sorun çözülmüş olacak. Bununla ilgili hata bildirimi yapılmaması için ekleme gereği duydum.

Linux Mint 20'de oyun severleri için bir husus daha var, sürüm duyurusuna bunu eklememiştik.  FeralInteractive firması tarafından geliştirilen Gamemode Linux Mint 20 ile varsayılan olarak geliyor. Gamemode on-demand kipinde, destekleyen bir oyunu çalıştırdığınızda daha iyi performans optimizasyonu sunulmasına yardımcı olan, arkaplanda çalışan bir uygulama. Böylece daha iyi bir oyun deneyimine yardımcı olmuş oluyor.

Yeni nesil bir çok aygıtta rtl8723de kablosuz ağ çipseti bulunuyor. Normalde bu aygıt için 3. parti bir sürücü ile uzun süredir destek sağlanıyor. Linux Mint 20 sürüm ile birlikte, 3. parti sürücü kurmadan rtl8723e kablosuz ağ kartı kullanılabilecek. Bu çekirdek 5.4 sürümdeki rtw88 sürücüsüne eklenmiş bir özellik. Aynı şekilde Linux Mint 19.x serisinde de, çekirdeğin 5.4 sürümünü kurduğunuzda rtl8723de aygıtı için ek bir sürücü kurmak gerekmiyor.

İleriki dönemde, çekirdeğin yeni sürümleri ile rtl8822ce çipsetine sahip aygıtlar için de rtw88 sürücüsüne destek eklenecek. Ama bu destek çekirdeğin 5.4 sürümüne backport edilir mi bilmiyorum.
« Son Düzenleme: 14 Haziran 2020, 18:51:24 Gönderen: Butterfly »
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...


Çevrimdışı Butterfly

 • Proje Sorumlusu
 • *****
 • İleti: 18839
 • Linux Mint Türkiye
 • Dağıtım: Linux Mint 20 & LMDE 4
 • Masaüstü Ortamı: Cinnamon 4.6 & Xfce 4.14
 • Grafik Kartı: Nvidia GF 9500
 • İşlemci: AMD X3
Ynt: Linux Mint 20 Ulyana Beta Sürüm ISO Dosyaları Yayınlandı
« Yanıtla #6 : 18 Haziran 2020, 19:22:14 »
Linux Mint 20 ile birlikte, Karşılama Ekranına renk ve açık/koyu tema seçimi özelliği eklenip, Cinnamon masaüstü için düzen seçimi seçeneği çıkartılmıştı. Linux Mint ekibi gelen isteklere istinaden, Cinnamon masaüstü için düzen seçimini yeniden ekledi. Böylece Karşılama Ekranı yardımıyla, Cinnamon masaüstü için panel düzeni seçmek yeniden mümkün olacak.

Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...


Çevrimdışı Butterfly

 • Proje Sorumlusu
 • *****
 • İleti: 18839
 • Linux Mint Türkiye
 • Dağıtım: Linux Mint 20 & LMDE 4
 • Masaüstü Ortamı: Cinnamon 4.6 & Xfce 4.14
 • Grafik Kartı: Nvidia GF 9500
 • İşlemci: AMD X3
Ynt: Linux Mint 20 Ulyana Beta Sürüm ISO Dosyaları Yayınlandı
« Yanıtla #7 : 18 Haziran 2020, 22:20:07 »
Alıntı
Bunlara ek olarak, Hazırda-Kal kipi etkin olduğunda, Cinnamon ve MATE menüsüne sağ tıklayıp "NVIDIA GPU ile Çalıştır" seçeneğini kullanarak, uygulamaları Nvidia GPU ile çalıştırabileceksiniz. Bu seçenek henüz Xfce menüsüne eklenmedi.

Nvidia optimus On-Demand (Hazırda-Kal) kipinde, Xfce menüsüne de Nvidia GPU ile açma seçeneği eklenmesi planlanıyormuş.
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...


Çevrimdışı dustengercege

 • Çaylak Penguen
 • **
 • İleti: 150
 • Dağıtım: Linux Mint Cinnamon
Ynt: Linux Mint 20 Ulyana Beta Sürüm ISO Dosyaları Yayınlandı
« Yanıtla #8 : 22 Haziran 2020, 13:42:07 »
Emeği geçen herkese teşekkürler. Güzel olmuş şu an ki beta hali de gayet güzel  :)
Şükran duygusu asaletin göstergesi, nankörlük sevginin mezarıdır.

Çevrimdışı Butterfly

 • Proje Sorumlusu
 • *****
 • İleti: 18839
 • Linux Mint Türkiye
 • Dağıtım: Linux Mint 20 & LMDE 4
 • Masaüstü Ortamı: Cinnamon 4.6 & Xfce 4.14
 • Grafik Kartı: Nvidia GF 9500
 • İşlemci: AMD X3
Ynt: Linux Mint 20 Ulyana Beta Sürüm ISO Dosyaları Yayınlandı
« Yanıtla #9 : 24 Haziran 2020, 20:26:41 »
Linux Mint 20 Ulyana'nın kararlı sürüm ISO dosyaları hazırlanıp test sürecine başlanmış. Beta süreci oldukça hızlı geçti, kararlı sürüm beklediğimden daha erken hazırlanıyor. Beta sürecinde 160'ın üzerinde hata bildirimi kapatılmış durumda. Tabii bunların arasında, tabandan kaynaklı ve mükerrer olanlar da olabilir.

https://community.linuxmint.com/iso
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...


Çevrimdışı Butterfly

 • Proje Sorumlusu
 • *****
 • İleti: 18839
 • Linux Mint Türkiye
 • Dağıtım: Linux Mint 20 & LMDE 4
 • Masaüstü Ortamı: Cinnamon 4.6 & Xfce 4.14
 • Grafik Kartı: Nvidia GF 9500
 • İşlemci: AMD X3
Ynt: Linux Mint 20 Ulyana Beta Sürüm ISO Dosyaları Yayınlandı
« Yanıtla #10 : 25 Haziran 2020, 14:32:07 »
Linux Mint 20 kararlı sürüm ISO dosyaları test sürecini geçerek onaylanmışlar. Büyük ihtimalle bu hafta sonu ya da önümüzdeki hafta başı duyurusu yapılır.

Linux Mint 20'yi beta sürümden kuranların, yeni kurulum yapmasına gerek yok. Gelen güncellemelerle kararlı sürüme yükseltme yapmış olacaklar. Belki çıkarılıp eklenen bir kaç paket olabilir. Sürüm duyurusu ile birlikte bunlar hakkında da açıklama yapılacaktır.

Linux Mint'in 19.3 sürümünden, Linux Mint 20'ye mintupgrade aracıyla yükseltme yapmak mümkün olacak. Bununla ilgili rehber yayınlandığında, biz de Türkçe olarak foruma ekleyebiliriz. Sürüm yükseltme rehberi için burada bir taslak hazırlanmış, kararlı sürüm süreci birlikte tamamlanacaktır.
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...


Çevrimdışı KT

 • Yeni Penguen
 • *
 • İleti: 87
 • Selamlar..
  • Kagan Tanrisundu
 • Dağıtım: Linux Mint 19.03
 • Masaüstü Ortamı: Cinnamon 4.4.8
 • Grafik Kartı: ASUS RX570 ROG STRIX 8GB GDDR5 OC 256Bit
 • İşlemci: AMD Ryzen 3 1300X Quad-Core Processor × 4
Ynt: Linux Mint 20 Ulyana Beta Sürüm ISO Dosyaları Yayınlandı
« Yanıtla #11 : 25 Haziran 2020, 18:39:19 »
Sanal sürücüde kurup deneyeceğim. Sanırım artık 32 bit geliştirilmeyecek ve bu sürümde mevcut olmayacak mı?
« Son Düzenleme: 25 Haziran 2020, 18:43:36 Gönderen: KT »
Destek ve yardımlarınız için teşekkür ederim. Saygılarımla..

Çevrimdışı Butterfly

 • Proje Sorumlusu
 • *****
 • İleti: 18839
 • Linux Mint Türkiye
 • Dağıtım: Linux Mint 20 & LMDE 4
 • Masaüstü Ortamı: Cinnamon 4.6 & Xfce 4.14
 • Grafik Kartı: Nvidia GF 9500
 • İşlemci: AMD X3
Ynt: Linux Mint 20 Ulyana Beta Sürüm ISO Dosyaları Yayınlandı
« Yanıtla #12 : 26 Haziran 2020, 00:50:52 »
Linux Mint 20, Ubuntu 20.04 tabanını kullanıyor. Taban dağıtım 32 bit desteğini sona erdirdiği için, sonuç olarak Linux Mint 20'nin 32 bit sürümü yayınlanamıyor. 32 bit sürüm kullanmak isteyenler LMDE 4'ü deneyebilirler, LMDE 4'ün 32 bit sürümü mevcut. LMDE 4 sadece Cinnamon masaüstü ile geliyor. LMDE 4 ile daha hafif bir masaüstü kullanmak isteyenler, forumda bahsettiğimiz Xfce masaüstü kurulumunu uygulayıp, sistemlerini kolayca Xfce'ye dönüştürebilirler. Ya da bizim hazırlamaya başladığımız, LMDE 4 Xfce (unofficial/resmi olmayan) sürümü kullanmak denenebilir, kısa süre içinde 32 bit sürümle birlikte kararlı ISO dosyalarını yayınlayacağız. Ayrıca Linux Mint 19'un Nisan 2023 yılına kadar dsteği devam edecek. 32 bit sürüm kullanmak isteyenler, Linux Mint 19.x serisini bu tarihe kadar rahatlıkla kullanabilirler.
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...


Çevrimdışı joshquunn

 • Yeni Penguen
 • *
 • İleti: 74
 • Dağıtım: Linux Mint 20
 • Masaüstü Ortamı: Cinnamon 4.6
 • Grafik Kartı: AMD Radeon R5 + Radeon HD 8500
 • İşlemci: AMD A8 6410
Ynt: Linux Mint 20 Ulyana Beta Sürüm ISO Dosyaları Yayınlandı
« Yanıtla #13 : 26 Haziran 2020, 12:09:00 »
eski bir masaüstü pc ye 32 bit debian tabanlı ubuntu tabanlı dağıtımlardan kurup denemiştim (LM 19.3 32 bit dahil) pek iyi randıman alamamıştım  1 hafta öncesine kadar. ilginçtir LM 20 xfce kurdum pc ye hayat verdi ram işlemci tüketimi bile fark etmedi hatta takılmalar donmalar bile ortadan kalktı. yani benim bütün düşüncelerimi değiştirdi. benim önerim direkt olarak 64 bit LM kurun devam edin.
my lifestyle determines my deathstyle

Çevrimdışı Butterfly

 • Proje Sorumlusu
 • *****
 • İleti: 18839
 • Linux Mint Türkiye
 • Dağıtım: Linux Mint 20 & LMDE 4
 • Masaüstü Ortamı: Cinnamon 4.6 & Xfce 4.14
 • Grafik Kartı: Nvidia GF 9500
 • İşlemci: AMD X3
Ynt: Linux Mint 20 Ulyana Beta Sürüm ISO Dosyaları Yayınlandı
« Yanıtla #14 : 26 Haziran 2020, 15:21:17 »
eski bir masaüstü pc ye 32 bit debian tabanlı ubuntu tabanlı dağıtımlardan kurup denemiştim (LM 19.3 32 bit dahil) pek iyi randıman alamamıştım  1 hafta öncesine kadar. ilginçtir LM 20 xfce kurdum pc ye hayat verdi ram işlemci tüketimi bile fark etmedi hatta takılmalar donmalar bile ortadan kalktı. yani benim bütün düşüncelerimi değiştirdi. benim önerim direkt olarak 64 bit LM kurun devam edin.

Sistem eski diye, 64 bit işlemcisi olan bir sisteme 32 bit dağıtım kurmanın bir anlamı yok zaten. RAM miktarı ne olursa olsun, 64 bit işlemci olan bir sisteme 64 bit dağıtım kurmak daha uygun olacaktır.

Artık 32 bit işlemciler çok azaldığı için, dağıtımların geneli 32 bit desteğini sonlandırmaya başladı. Büyük ihtimalle 2-3 yıl içinde destek veren dağıtım kalmaz. Bununla birlikte Debian gibi çok fazla mimariye destek veren bir kaç dağıtımda destek devam edebilir. 32 bit X86 işlemcilerin  üretimi de yapılmadığı için, ileride desteğin tamamen sonlanacağını kestirmek zor değil aslında.
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...