Gönderen Konu: Sikayetvar.com Linux Mint Şikayeti : )  (Okunma sayısı 1074 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Danny

• Proje Sorumlusu
  • Nihilist
  • Dağıtım: Linux Mint
  • Masaüstü Ortamı: Cinnamon
  • Grafik Kartı: Intel HD 620
  • İşlemci: Intel i7 - 7500U
Sikayetvar.com Linux Mint Şikayeti : )
« : 07 Haziran 2020, 14:30:51 »
Merhaba sevgili arkadaşlar, geçen gece posta kutumu ziyaret ettiğimde sikayetvar.com üzerinden bir mail geldiğini gördüm, bir vatandaş Linux Mint Türkiye hakkında şikayette bulunmuş şikayetin içeriği şu şekilde ;

link olarak buraya bırakıyorum ; https://www.sikayetvar.com/linux-mint-turkiye/linux-mint-turkiye-isletim-sitemi-sorunuilgili şikayeti okuyunca gerçekten çok şaşırdım başlığı açan vatandaşın donanım ve yazılım bilgisinin ne kadar zayıf olduğu mesajın içeriğinden belli oluyor. İlk olarak foruma üye olurken istenen ve üstelik zorunlu da olmayan RAM, Grafik, İşletim sistemi sürümü gibi bilgiler bildiğiniz üzere siz soru ve sorunlarınızı dile getirdiğinizde çözüm yolunu kolaylaştıracak bilgileri edinmek içindir, keza zaten sizden sisteminiz hakkında inxi komutları ile bilgi de istiyoruz orada açık bir şekilde görünüyor. Çünkü her çekirkek sürümü için, her linux mint sürümünün cevapları ve çözüm yolları farklılık gösterebiliyor.

Ayrıca Linux Mint'de diğer tüm Linux dağıtımları gibi açık kaynak bir sistemdir tüm kaynak kodları açıp incelenebilen isteyin herkesin açıp zararlı bir kodun var olup olmadığına bakılabilecek bir sistem. Birinin çıkıp bu şekilde bir ithamda bulunması gerçekten çok komik. Kaldı ki Linux Mint Türkiye'ye ait özel sürüm sunulmuş bir sürüm/ISO yoktur. Hepimiz ana geliştiricilerin yayınladığı kararlı ana sürümleri kullanıyoruz. Yüz binlerce yazılımdan anlayan, yazılımcı, geliştirici, programlamacı ve bu dağıtımı kullanan insan, kaynak kodları açık olan ve istediğin zaman erişilebilen bir sistemin içerisinde zararlı yazılım olup olmadığını anlayamadı, bulamadı, fark edemedi ama siz farkettiniz yani öyle mi ?

Linux Mint Türkiye, Linux Mint dağıtımının doğrudan geliştirilmesine hiçbir katkı sunmaz. Sadece Türkiye kullanıcılarına yardım ve paylaşım amacıyla gönüllü olarak kurulmuş bir topluluk forumudur. Şikayetiniz varsa gidip bunu Linux Mint global forumda sorun, bir defa da orada rezil ve alay konusu olun.
Aslında zahmet edip hiç bunu yazmayacaktım da "bilgi sahibi olmadan, fikir sahibi olmanın" örneğini görün istedim. Şikayet var üzerinden de hiçbir şekilde girip cevap yazma zahmetinde bulunmayacağım, zaten okuyanlar gülüp geçecekler.

Sevgilerle,
Linux Mint Türkiye.
Gelip sağ yanağımdan öptü. Dindar değildim ama sol yanağımı da çevirmek istedim o an...

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 20 & LMDE 4
  • Masaüstü Ortamı: Cinnamon 4.6 & Xfce 4.14
  • Grafik Kartı: Nvidia GF 9500
  • İşlemci: AMD X3
Ynt: Sikayetvar.com Linux Mint Şikayeti : )
« Yanıtla #1 : 07 Haziran 2020, 15:13:56 »
Ülkemizde ne cevherler varmış meğer! Bor, atom, blockchain hikaye, asıl böyle cevherlerin işlenmesi lazım. İşle işle bitmez, yüz yıllarca kalkındırır bizleri.
« Son Düzenleme: 07 Haziran 2020, 15:15:50 Gönderen: Butterfly »
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı joshquunn

• Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Linux Mint 20
  • Masaüstü Ortamı: Cinnamon 4.6
  • Grafik Kartı: AMD Radeon R5 + Radeon HD 8500
  • İşlemci: AMD A8 6410
« Yanıtla #2 : 07 Haziran 2020, 17:42:27 »
41 yaşındayım orta okuldan beri aşağı yukarı 30 senedir bilgisayar ile yazılım ve donanım olarak ilgili sayılırım ben böyle bir olaya ilk defa denk geldim hani derler ya "40 yıllık yoğurtçuyum ben böyle kaymak görmedim" diye, heh işte öyle bir şey.
Arkadaşlar ben kendi payıma sizden razıyım ne sorduysam sabır ve özveri ile cevapladınız benim önerim boş verin sizler işinize onlar da arkanızdan baksın (gözyaşlarıyla)
sevgiler
« Son Düzenleme: 07 Haziran 2020, 17:46:26 Gönderen: joshquunn »
my lifestyle determines my deathstyle

Çevrimdışı green

• Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: linux mint 20
  • Masaüstü Ortamı: cinnamon
  • Grafik Kartı: r5 m230
  • İşlemci: a6-6310
« Yanıtla #3 : 07 Haziran 2020, 20:16:54 »
ulan ben de paylaştım işlemci bilgilerini. benim dandik laptoptan bitcoin kazıyorsanız verin benim paramı  :)

Çevrimdışı meda

• Penguen
  • Dağıtım: Manjaro-Lysia 20.0 X64 KDE
  • Masaüstü Ortamı: KDE
  • Grafik Kartı: GT 940MX
  • İşlemci: İ7 7500U
« Yanıtla #4 : 07 Haziran 2020, 21:01:37 »
İlk başta şaka yapıldığı düşüncesiyle konuya baktım ama ne yazık ki cehaletin binbir türlüsünün kanıtıymış. Umuyorum ki yaşı küçük bir arakadaşımızdır diğer türlüsü çok daha vahim.  :(
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava;Peynir ekmek değil amaAcı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet,Esirlik bedava;Bedava yaşıyoruz, bedava.
                   Orhan VELİ"

Çevrimdışı Danny

• Proje Sorumlusu
  • Nihilist
« Yanıtla #5 : 07 Haziran 2020, 22:32:25 »
gülsem mi ağlasam mı bilemedim bir de böyle bir mail atmış üzerine : )

Gelip sağ yanağımdan öptü. Dindar değildim ama sol yanağımı da çevirmek istedim o an...

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #6 : 08 Haziran 2020, 00:15:43 »
Nasıl bir hayal aleminde yaşıyor bu şahıs merak etmiyor değilim. Kendi attığı yalana kendi inananı bulmak zor, cevher değil mücehver mübarek. Mücevher deyince canım kabak mücver çekti, nedense? Şahsın davranışının kabak tadı vermesinden de olabilir, mücver - mücehver kelimelerinin benzeşiminden de. Gerçi burada izafe etmeye çalıştığım kabak, çok sevdiğim kabak sebzesi ve tatlısı yapılan kabaktan ziyade, ham manasına gelen kabak. Nevi şahsına münhasır bu arkadaşımız, bizleri gülümsettiği için bir teşekkürü de haketmiyor değil.

Çevrimdışı illedelinux

• Yeni Penguen
  • *
    • GnuLinuxFree
  • Dağıtım: Archman, Debian JWM
  • Masaüstü Ortamı: JWM
  • Grafik Kartı: Intel 82Q963/Q965
  • İşlemci: Intel Core2 6300, 1596 MHz
« Yanıtla #7 : 08 Haziran 2020, 06:59:44 »
Birilerinin iddiada bulunması tek başına bir şey ifade etmez. İddia ettiği her ne ise onu kanıtlamak zorundadır.
Kanıtlanmayan iddiaları şikayet babında yayınlamak da karşı tarafı zan altında bırakmaktır.
Hem iddia sahibi hem iddianın altı doldurulmadan çamur at izi kalsın misali yayınlayan site sahibi net olarak suç işlemiştir.
Ayrıca iddia sahibinin kendisiyle iletişime geçme ve aydınlatmaya dolaylı olarak zorlama davranışı da bir başka suçtur.
İddia sahibinin ne gibi bir amaç güttüğünü bilemeyiz ama her şeyden önce hem artık evrensel boyuta ulaşmış hem açık kaynak kodlu bir işletim sisteminin herhangi bir yazılımcı tarafından kolayca bulunabileceği böyle ucuz yollara bavurması zaten mantıken de mümkün değildir.
İşin en trajikomik tarafı ise üye olunmasında istenen bilgisayar verilerinin farklı amaç güttüğü iddiası olmuştur.
Oysa bırakın üye olmayı, GNU/Linux tarafına ilk adım atan herkesin ilk yaptığı işlerden biri donanım verilerini paylaşmaktır.
Dolayısıyla Linux Mint dağıtımını ve Mint Türkiye forum ekibini kanıtı olmayan ve komik iddialarla karalamakla açıkça bir suç işlenmiştir.
Burada iddia sahibinin ve kanıt olmadan yayınlayan site sahibinin durumu, Mint Türkiye forum ekibinin insiyatifine kalmıştır.
Aslında cevap vermeye bile değmez, hatta gülünücek bir durum ama iddia sahibinin ısrarlı olmasının altında bir şeyler yatıyor gibi görünüyor.

Düzeltme: son cümleyi yanlış yazmışım, aşağıdaki doğru cümledir.
Aslında cevap vermeye bile değmez, hatta gülünücek bir durum ama hem iddia sahibinin kof iddiasını açığa çıkarma hem atılan çamuru temizleme amacıyla düşünülebilir.
« Son Düzenleme: 08 Haziran 2020, 18:49:29 Gönderen: illedelinux »
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

Çevrimdışı green

• Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: linux mint 20
  • Masaüstü Ortamı: cinnamon
  • Grafik Kartı: r5 m230
  • İşlemci: a6-6310
« Yanıtla #8 : 08 Haziran 2020, 09:40:59 »
bu arkadaş adını da vererek mail attığına göre ciddi ciddi inanıyor galiba söylediklerine. fazla ciddiye almamak gerek. muhtemelen teknolojiye meraklı bir ergendir.

şikayetvar.com'daki ilk linux mint şikayeti hayırlı uğurlu olsun :)

Çevrimdışı Reddet

• Forum Sorumlusu
    • Opyon Yazılım
  • Dağıtım: Linux Mint 19.3 Tricia
« Yanıtla #9 : 08 Haziran 2020, 16:27:29 »
Ben şahsen @Danny'in maili ilk gördüğündeki yüz ifadesini merak ediyorum :D

Şaka bir yana, Hem açık kaynak hemde forum itibarı için gereken yasal sürecin yapılması fikrindeyim. İddiasını doğrulamak zorundadır ki böyle bir şey yok, İftira suçundan tazminat alınıp açık kaynak projelere bağış olarak dağıtılabilir, diye düşünüyorum. 
Adaletin olmadığı yerde anarşi başlar..

Çevrimdışı aakmaz

• Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Linux Mint (Ulyana) 20
  • Masaüstü Ortamı: Cinnamon (64-bit)
  • Grafik Kartı: AMD R5 M230
  • İşlemci: Intel Core i5 4200M 2.5GHz
« Yanıtla #10 : 08 Haziran 2020, 19:25:00 »
Hem açık kaynak hemde forum itibarı için gereken yasal sürecin yapılması fikrindeyim. İddiasını doğrulamak zorundadır ki böyle bir şey yok, İftira suçundan tazminat alınıp açık kaynak projelere bağış olarak dağıtılabilir, diye düşünüyorum.
Bence de bu güzel bir fikir.

Çevrimdışı Danny

• Proje Sorumlusu
  • Nihilist
« Yanıtla #11 : 08 Haziran 2020, 20:31:28 »
çok güzel fikir de kim uğraşacak ki şimdi onunla : ) zaten yeri geliyor işten güçten buraya bile girmeye zor zaman buluyoruz. bir de bununla nasıl uğraşalım. varsa aramızda ben uğraşırım diyen avukat arkadaşlar buyursun gelsin. ancak linux mint bizim kendimize ait bir marka olmadığı için bizim dava açma yetkimiz var mı yok mu bilemiyorum. nasıl olur bur işler biri aydınlatsın. foruma atılmış bir itham da var gerçi açılabilir gibi de. karışık işler bu işler.
« Son Düzenleme: 08 Haziran 2020, 20:44:24 Gönderen: Danny »

Çevrimdışı yigitates

• Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Linux Mint 20
« Yanıtla #12 : 08 Haziran 2020, 20:51:23 »
Vallahi korkuyor artık insan kimlerle aynı ülkede yaşadığını düşününce.

Çevrimdışı KT

• Yeni Penguen
  • *
  • Selamlar..
    • Kagan Tanrisundu
  • Dağıtım: Linux Mint 19.03
  • Masaüstü Ortamı: Cinnamon 4.4.8
  • Grafik Kartı: ASUS RX570 ROG STRIX 8GB GDDR5 OC 256Bit
  • İşlemci: AMD Ryzen 3 1300X Quad-Core Processor × 4
« Yanıtla #13 : 11 Haziran 2020, 14:55:33 »
Yalan dolan. Çamur at izi kalsın. Başka bir şey değil. Kaleye alınmaz.
Destek ve yardımlarınız için teşekkür ederim. Saygılarımla..

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #14 : 12 Haziran 2020, 20:03:05 »
Bu konu bahsedilen şikayeti açan vatandaş foruma üye olup, bu konuya mesaj göndermiş. İftiracı kişiliği zerre kadar değişmediği, içeriği iftira ve cahillik dolu olduğu için, hem üyeliğini yasakladım hem de mesajını onaylamadım.

Neymiş efendim mesele! Bir video kanalında Linux dağıtımlarında kullanılabilecek antivirüs uygulamaları ile ilgili bir video izlemiş. Bir de Yıllar önce Linux Mint resmi bloğunun heklenmesi ile ilgili bir içerik görmüşmüş. Bundan referansla olarak Linux'a virüs bulabilirmiş, saçmalık üstüne saçmalık.

Sen tut Linux Mint Türkiye forumuna iftira at, sonra olmadı alakasız bir içerikle kendini aklamaya çalış. Yok efendim, ilgili alanda şikayet açmasaymış, bu husus forumda tartışılmazmış. Saçmaladığını anlayınca ağız değiştirmeler filan.. Attığı iftira ile Linux'a virüs bulaşma ihtimali arasında nasıl bir bağlantı kurduysa artık.

Vatandaşın ne yazdığını anlamak zor, sen tutuyorsun bizim tarafımızdan hazırlanmayan ISO dosyalarına, bizim tarafımızdan zararlı bir öge eklenebileceğinin hayalini kuruyorsun. Ayrıca hem forum hem de yönetimdeki kişiler hakkında, hem iftira hem de hakaret içerikli şeyler yazıyorsun. Sonra tutmayınca, Nasrettin hoca fıkrasındaki gibi "ya tutarsa" kabilinden alakalar kurmaya/uydurmaya çalışıyorsun.

İlgili kişi "arthurbarras" rumuzu ile 21 Mayıs 2020 tarihinde foruma üye olmuş. Ama açtığı sözde şikayet bundan çok daha sonra. Yani kafasına takılan, anlayamadığı, anlamadığı ya da anlamak istemediği bir hususla ilgili forumda konu açabilecek imkanı vardı. Buna rağmen içeriği hiç de iyi niyet taşımayan bir davranış şekline girdi. Bunların üstüne bir de, sözde iyi niyet göstergesi olarak açtığı şikayeti kaldırmış.

Nasıl bir hayal dünyasıdır, gerçekten anlamakta zorlanıyorum.

İsminin "Ali Barışık" olduğunu iddia eden kişi ile ilgili olarak "iftira ve hakaret" içerikli dava açma hakkımızı saklı tutmaktayız.

Sana kocaman bir YETER! Düş yakamızdan!!!
« Son Düzenleme: 12 Haziran 2020, 20:49:41 Gönderen: Butterfly »