Gönderen Konu: Linux Mint 20: Nvidia Prime Uygulamacığı Yeni Profil Özellikleri  (Okunma sayısı 391 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 20 & LMDE 4
  • Masaüstü Ortamı: Cinnamon 4.6 & Xfce 4.14
  • Grafik Kartı: Nvidia GF 9500
  • İşlemci: AMD X3
Linux Mint 20 ile birlikte, Intel+Nvidia hibrit GPU bulunan sistemlerde kullanılan Nvidia Prime uygulamacığına yeni özellikler eklendi. Artık Nvidia ayar yöneticisini açmadan, Nvidia Prime uygulamacığı ile sistem çekmesinden GPU değişimi yapmak mümkün olacak. Bununla birlikte GPU değişimi sonrası oturumu kapatıp açmak her zaman ki gibi gerekiyor. Nvidia Prime uygulamacığına ayrıca, On-Demand (Hazırda-Kal) kipi eklendi. Bu üçüncü kip ile Intel GPU genel sistemi çalıştırıyor. Nvidia GPU ile çalışmasını istediğiniz bir uygulamayı nvidia-optimus-offload-glx (klasik GLX için) ya da nvidia-optimus-offload-vulkan (Vulkan destekli uygulama için) komutları ile çalıştırabileceksiniz. Mesela "nvidia-optimus-offload-glx firefox" ya da "nvidia-optimus-offload-vulkan steam" gibi.

« Son Düzenleme: 08 Mayıs 2020, 02:37:32 Gönderen: Butterfly »
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı zboraon

• Çaylak Penguen
  • **
  • Dağıtım: Linux Mint
  • Masaüstü Ortamı: Cinnamon
Selamlar,

Bu durumda bumblebee uygulamasına gerek olmayacak mı?

Eğer öyleyse çok temel bir sorun çözülmüş olacak.
Kendi çapında bir jeolog.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
Evet, On-Demand (uygulamacıkta Hazırda-Kal olarak olarak çevirdim) kipi aynı Bumblebee gibi çalışıyor. Yani sistem Intel GPU ile çalışıyor, istenen uygulama komutlar yardımıyla Nvidia GPU ile çalıştırılabiliyor. Cinnamon menüsünde Bumblebee için destek vardı. Umarım yakın zamanda On-Demand kipi için de böyle bir destek eklerler.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
Nvidia Prime Hazırda-Kal (On-Demand) kipinde; uygulamaları menüden Nvidia GPU ile açma özelliğinin eklenmesi ile ilgili, burada bir talep konusu açtık.  Linux Mint kurucusu Clement Lefebvre, bu özelliğin bir sonraki sürüm için (Linux Mint 20.1) plana alındığına dair dönüş yaptı.

Çevrimdışı joshquunn

• Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Linux Mint 20
  • Masaüstü Ortamı: Cinnamon 4.6
  • Grafik Kartı: AMD Radeon R5 + Radeon HD 8500
  • İşlemci: AMD A8 6410
Keşke AMD gpu lar için bu veya buna benzer bir gelişme olsaydı bizler de heyecana katılsaydık...
my lifestyle determines my deathstyle

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
Github sayfasında belirttiğim switcheroo-control özelliğini uyarlarlarsa, hibrit destekli harici AMD GPU'ları da menüden seçme imkanı olabilecek. Şu an için planın ne olduğunu tam bilmiyorum. Paylaştığım bağlantıdan sorabilirsiniz.

Çevrimdışı Leopard

• Forum Sorumlusu
  • Dağıtım: Linux Mint 19.3 64-bit
  • Masaüstü Ortamı: Cinnamon
  • Grafik Kartı: Nvidia Geforce GTX 1050
  • İşlemci: Intel Core i7 7700HQ
https://github.com/GNOME/gnome-shell/commit/34da48453e592dc22102840cbf872f9d01bd8d3f

Esas commit bu sanırım ve anladığım kadarıyla marka bağımsız. Yani AMD için de çalışması gerekir.
The only people who should kill are those prepared themselves to die!

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
Sanırım bu menüden sağ tıklama ile Nvidia GPU'nun kullanılması özelliğini, Linux Mint 20'ye ekleyecekler.

Thanks, this is planned for the next release already.

Clem'in bu mesajındaki sonraki sürümü Linux Mint 20.1 olarak algılamıştım. Tabii olarak Linux Mint 20 yayınlanmadığı için, sonraki sürümden Linux Mint 20'yi kastetmiş de olabilirler.

Michael Webster'ın (mtwebster) buradaki kodlarına göre, Linux Mint 20 ile kullanılabilecek gibi duruyor. Bunu Xapp üzerinden yapmalarından, MATE ve Xfce sürümlere de bu özelliğin eklenme olasılığını çıkarabiliriz.

Şu an ki duruma göre, eklenen kodlar AMD harici GPU'ları kapsamıyor. Bununla ilgili ayrı bir özellik isteği konusu açılabilir. Vakti olan bir arkdaşımız ilgilenirse mutlu oluruz.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
Hazırda-Kal (On-Demand) kipinde, uygulamaları menüden Nvidia GPU ile açabilme özelliği; MATE masaüstünde kulanılan Mintmenü'ye de eklendi. Xfce masaüstündeki Whisker menü farklı bir geliştirici tarafından geliştirildiği için, Whisker menüye bu destek şu an için gelmeyebilir.