Gönderen Konu: LMDE 4 Debbie ve Cinnamon 4.6 Ekran Ayarları ile İlgili Bazı Yenilikler  (Okunma sayısı 446 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19.3 & LMDE 4
  • Masaüstü Ortamı: Cinnamon 4.4 & Mate 1.22
Linux Mint ekibi, LMDE (Linux Mint Debian Sürüm) 4 Debbie ile ilgili geliştirme çalışmalarına başlamışlar. Bu süreçte kurulum sihirbazı arayüzü ile ilgili iyileştirmeler yapılmış. LMDE 4 kurulum sihirbazındaki slayt kısmı, Linux Mint'deki sürüme benzer hale getirilmiş.

Linux Mint 19.3 ile gelen yenilikler LMDE'ye eklenmeye başlanmış. Bunlar arasında Ubuntu tabanında kullandığımız Boot Repair uygulaması da var.

LMDE 4 Debbie ile birlikte, kurulum sihirbazı artık Btrfs dosya sistemi ve şifrelenmiş ev dizini desteğine sahip olacak.

Ayrıca Nvidia GPU ile açılış sorunlarını çözmek için, isolinux başlangıç menüsüne "Nvidia sürücüsü ile aç" seçeneği eklenmiş.

LMDE 4 Debbie, Debian 10 Buster tabanlı olacak. Tahminen; şubat ayı ortası yada sonu gibi bir Beta sürümle tanışabilir, mart ayı sonu ya da nisan ayı başları gibi kararlı sürümü yayınlanabilir. LMDE 4 Debbie yayınlanmasının ardından, Linux Mint 20'nin hazırlık süreçleri başlayacaktır.

Geliştirici ekip, Cinnamon 4.6 ile ilgili bazı bilgiler de paylaşılmış. Cinnamon 4.6 ile birlikte artık ekran ayarlarından yenileme hızı seçilebilecek.

Ayrıca HiDPI için kesirli ölçekleme (fractional scaling) desteği de eklenecekmiş. Daha önceki sürümlerde sadece 2.x (%200) ölçekleme destekleniyordu. Yeni sürümle birlikte %125, %150 gibi ara değerler de kullanılabilecek.

Daha fazla bilgi için aşağıdaki bağlantıdan, Linux Mint ekibinin son bilgilendirme bültenine erişebilirsiniz.

https://blog.linuxmint.com/?p=3858
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı Depresif

• Çaylak Penguen
  • **
  • Tek Hayalim, Hayalimin Olması
  • Dağıtım: Linux Mint 19.3
  • Masaüstü Ortamı: Cinnamon
  • Grafik Kartı: Ryzen 3 2200G
  • İşlemci: Ryzen 3 2200G (APU)
Kurulum yaparken tüm diski şifreleme özelliği de eklense çok iyi olur.
Kitapların şarjı bitmez, bisikletler benzin istemez. Özgürlük budur.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
Bu özellik LMDE 4 ile gelen kurucuya eklendi.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
LMDE kurulum aracındaki LVM seçeneğine, "diski rastgele verilerle doldur"ma özelliği eklendi. Bu özellik ile, diske önceden yazılmış olabilecek verilerin üstüne rastgele veri yazılarak ek güvenlik/gizlilik sağlanması hedeflenmiş. Bu sayede diskteki veriler geri getirilemez oluyor. Tabii bu işlem disk boyutuna göre değişen uzun bir süre alacaktır, büyük boyutlu disklerde 8 - 10 saatlik bir süre dahi olabilir.