Gönderen Konu: Firefox 67.0.x Kritik Güvenlik Açığı ve Nasıl Güncelleme Yaparız?  (Okunma sayısı 97 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi arti17

• Yeni Penguen
  • *
  • yaşasın özgür linux
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1 Tessa
  • Masaüstü: Cinnamon
  • RAM: 6
En çok kullanılan tarayıcılardan biri olan Mozilla Firefox'da güvenlik açığı tespit edildi. bleeping computer haberine göre,Firefox tarayıcılarda rasgele kod çalıştırılmasını sağlayan ve kritik güvenlik açığı Firefox 67.0.3 güncellemsi ile giderildi.Soru şu ki,Linux Mint Yazılım Yöneticinde diğer yazılımlar gibi,Firefox son sürümü mevcut değil ve Sistem Güncellemesinede henüz güncelleme akışı sağlanmadı.Güncel olmayan diğer yazılımlar gubi Firefox ne vakit güncelleme gelir? Linux Mint'de tarayıcı açığı etkilenmezmi?

Düzenleme: Konu başlığı
« Son Düzenleme: 19 Haziran 2019, 17:21:29 Gönderen: Butterfly »
yaşasın özgür linux | "Mantık sizi A noktasından B noktasına götürür.Hayal gücü ise her yere." A.Einstein

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 4.0 & Mate 1.20
Linux Mint, Firefox sürümünde Google arama motoru çıkarıyor (binary dosyalar olduğundan), bu sebeple kendi deposundaki sürümü kullanıyoruz. Genellikle kısa bir gecikme ile güncel sürümler depoya ekleniyor, test edilmesi sebebiyle gecikme yaşanıyor olabilir.

Bununla birlikte; Firefox güncellemelerini aşağıdaki komutlarla ekleyeceğiniz "Mozilla Güvenlik Takımı"na ait PPA deposundan hızlı biçimde yapabilirsiniz.

Kod: [Seç]
sudo add-apt-repository ppa:ubuntu-mozilla-security/ppa
sudo apt-get update

Ardından aşağıdaki komutla PPA deposundaki sürümü kurabilirsiniz.

Linux Mint 19.x için

sudo apt install firefox/bionic
Linux Mint 18.x için

sudo apt install firefox/xenial

Yeniden Linux Mint deposundaki sürüme dönmek için aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz.

sudo apt install firefox/$(lsb_release -cs)
« Son Düzenleme: 19 Haziran 2019, 17:43:45 Gönderen: Butterfly »
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimiçi arti17

• Yeni Penguen
  • *
  • yaşasın özgür linux
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1 Tessa
  • Masaüstü: Cinnamon
  • RAM: 6
@Butterfly bilgilendirme için teşekkür. ppa tercih ettiğim bir seçenek değil.
Sistem güncellemesi biraz geçte olsa daha iyi.
yaşasın özgür linux | "Mantık sizi A noktasından B noktasına götürür.Hayal gücü ise her yere." A.Einstein

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
Bu klasik (normal kullanıcılara ait)  bir PPA deposu değil. Bu depodaki paketler bir süre sonra Ubuntu deposuna alınıyor. Şu an Ubuntu PPA deposundaki paketler Ubuntu deposuna alınmış durumda, isterseniz sadece aşağıdaki komutlarla güncel paketleri kurabilirsiniz.

Linux Mint 19.x için

sudo apt install firefox/bionic
Linux Mint 18.x için

sudo apt install firefox/xenial

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
Firefox'un 67.0.3 sürümü Linux Mint deposuna girdi, Güncelleme Yöneticisi ile sisteminizi güncelleyerek sürüm yükseltebilirsiniz. Güncel sürüm depoya girdiğine göre bu konuyu kilitleyelim.