Gönderen Konu: [Nasıl] Diskler Uygulaması ile Parola Korumalı - Şifreli USB Bellek Oluşturma  (Okunma sayısı 179 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Butterfly

  • Proje Sorumlusu
  • *****
  • İleti: 16948
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19.2 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 4.2 & Mate 1.22
Eğer veri güvenliğini önemsediğiniz bir USB belleğiniz varsa, içindeki verilere erişilmesini şifreleyerek ve parola korumasıyla kısıtlayabilirsiniz. Bunun için sisteminizde Diskler uygulamasının ve cryptsetup paketinin kurulu olması yeterlidir. Bu uygulama ve paket Linux Mint ile kurulu gelmektedir. Bunların kurulu olmadığı bir dağıtımda gnome-disk-utility ve cryptsetup paketlerini kurabilirsiniz.

USB belleği şifrelemeye başlamadan önce, ilk olarak içinde önemli veriler varsa yedekleyiniz. Çünkü bu işlem sırasında içindeki veriler silinecektir.


Şifreleme işlemi için, ilk olarak USB belleği seçip disk bölümünü siliyoruz.Bunun için - düğmesine tıklamak yeterli olur. Birden fazla bölüm varsa tümünü silmelisiniz.Ardından yeni bir alan oluşturma için çark simgesine tıklıyoruz ve açılan alanda düzenlemeleri yapıp devam ediyoruz.Sonraki aşamalarda dosya sistemini ve parolamızı belirliyoruz. NTFS ve Fat dosya sistemleri için şifreleme yapamıyoruz. Linux altında genel kullanım için Ext4 dosya sistemini seçmemiz gerekiyor. Ayrıca parola koruması için LUKS seçeneğini seçmemiz gerekiyor. Diğer seçenek altından farklı dosya sistemlerini seçebiliyoruz. Exfat dosya sistemini de seçebiliyoruz.

Oluştur düğmesine tıklayarak şifreli USB belleği oluşturma işlemlerini başlatabilirsiniz.İşlemlerin bitmesini beklemeniz gerekiyor. Ardından USB belleği ayırıp yeniden bağladığınızda, sizden ayarladığınız parola istenerek bağlanacaktır.

Not: LUKS ile şifreli bir USB belleğin, Linux dağıtımları haricindeki işletim sistemlerinde tanınıp tanınmayacağı konusunda bir tecrübem bulunmamaktadır.
« Son Düzenleme: 01 Mayıs 2019, 02:57:58 Gönderen: Butterfly »
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...