Gönderen Konu: Linux veya herhangi bir OS kaldırmak  (Okunma sayısı 121 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Greydeath

• Çaylak Penguen
  • **
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1 & Manjaro 18.0.4
  • Masaüstü: MATE
  • Grafik Kartı: NVIDIA GF108 [GeForce GT 420]
  • İşlemci: Intel Core i5-2500
  • RAM: 8 GB
Linux veya herhangi bir OS kaldırmak
« : 28 Nisan 2019, 00:06:35 »
Merhaba forumda konusu vardı ama yeni konu tavsiyesi üzerine tecrübemi paylaşayım dedim. Bilgisayarımda 2 adet linux vardı. Yedek aldıktan sonra birini kaldırmayı düşündüm, Ancak nasıl yapacağımı bilemiyordum. Çözümü boot repair usb diski kurcalarken keşfettim. Boot repair çalışan bir disk tahminim linux üzerinden grub onarımı için tasarlanmış basit bir sistem. Ancak yan özelliklerinden birinde uninstall OS özelliğini keşfettim ve atıl durumda olan linuxu bu şekilde sorunsuzca kaldırdım.
« Son Düzenleme: 28 Nisan 2019, 00:10:35 Gönderen: Greydeath »
Knoppix live CD, Pardus Live CD, Suse Linux Live CD
Ubuntu(Notebook), Linux Mint(Bilgisayar)

Çevrimiçi Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 4.0 & Mate 1.20
Ynt: Linux veya herhangi bir OS kaldırmak
« Yanıtla #1 : 28 Nisan 2019, 00:27:45 »
Eğer bir ana sisteminiz/dağıtımınız varsa ve bunun yanına bir başka disk bölümüne de deneme amaçlı dağıtımlar kuruyorsanız; sonradan kurduğunuz dağıtımların Grub kurulumları için, kurulum yaptığınız disk bölümünü seçin. Yani /dev/sda1'de ana dağıtım varsa ve /dev/sda3'e farklı bir dağıtım kuruyorsanız, sonradan kurduğunuz dağıtımın Grub kurulumu için /dev/sda3 disk bölümünü seçin. Sonradan ana dağıtımı açıp update-grub komutunu çalıştırarak yeni kurduğunuz dağıtımı Grub menüsüne ekleyin. Böylece sonradan kurduğunuz dağıtım Grub yapılandırmasını etkilemez. Sonradan kurduğunuz dağıtımı kaldırdığınızda, ana dağıtımda update-grub komutunu ya da muadalini çalıştırmanız yeterli olur.

Aksi durumda olan şudur; deneme amaçlı dağıtım kurulurken /dev/sda bölümünü seçersiniz, bu durumda önyükleyicinin yapılandırma dosyası sonradan kurduğunuz dağıtımın grub.cfg dosyası olarak belirlenir. Daha sonra, yeni kurduğunuz dağıtımı silersiniz, Grub önyükleciyi yapılandırma dosyasını bulamaz ve sistemi açmak için uğraşmak zorunda kalırsınız.
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...