Gönderen Konu: Linux Mint'teki Yazılım Yöneticisi Alternatifi Bulunan Farklı Bir Dağıtım Önerisi  (Okunma sayısı 118 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı alaz

• Çok Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: linux mint 17
Selamlar. Ben uzun süredir Lİnux Mint kullanıcısıyım. Genelde Cinnamon masaüstünü kullanıyorum. Ancak son bir haftada sistemim açılmıyordu. Tekrar kurduktan sonra da üçüncü gününde sistemimi yine açamıyorum, bu sefer ekran kapanıp açılıyor, mint yüklenme simgesi görünüyor arada. Uzun lafın kısası, başka dağıtımlar denemeye karar verdim. Ben Mİnt'teki yazılım yöneticisini çok beğendim. Acaba benzer yazılım yöneticisi olan bildiğiniz başka dağıtımlar var mı arkadaşlar?

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 4.0 & Mate 1.20
Son kullanıcıya odaklanmış, hemen hemen her dağıtımda yazılım yöneticisine benzer aracı mevcuttur.

Bununla birlikte açılış sorunu ile ilgili serzeniş içeren bir konu yerine, yaşadığınız sorunun çözümüne ilişkin bir konu açsanız daha uygun olabilirdi.Aşağıdaki konumuza uygun yeni bir başlık açarsanız, yaşadığınız sorunun çözümü için yardımcı olmaya çalışırız.

Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı alaz

• Çok Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: linux mint 17
    Sevgili @Butterfly, ilginize çok teşekkür ederim. Sizi  forumlarda ve belki de diğer platformlarda yaptığınız katkıdan dolayı tanıyor ve takdir ediyorum.    Eğer yazdıklarım Mint'e serzeniş gibi algılandıysa özür dilerim; niyetim bu değildi. Ben diğer Linux dağıtımları araştırdığım için, konu başlığını orada açmayı uygun gördüm. Benim Mint sistemimin çökmesi benim kullandığım notebook ile ilgili olabilir, geçtiğimiz hafta yaşadığım stres elektronik eşyama yansımış olabilir, hatta dolunay bile bunda etkili olmuş olabilir. Bu yazdıklarıma inanıyorum, şaka yapmıyorum yani. :-) Ben Mint'ten çok memnunum, ancak demek ki bu aralar benden uzak kalmaya karar vermiş :-) Bu vesileyle Mint ekibine ve Linux ve özgür yazılıma emek ve zamanlarını vermiş herkese takdir ve saygılarımı sunarım.    Ben kırkyedi yaşındayım ve öğretmenlik yapıyorum. Bundan yirmi yıl kadar önce, bir hcf modeme linux driver i kurabildiğim zaman evde sevincimden attığım taklaları hatırlıyorum. :-) O zamanlar sürekli merak içindeydim, sürekli farklı dağıtımlar deniyordum ve bu beni heyecanlandırıyordu. Aynı hdd ye üç adet işletim sistemi kurmayı bile başarmıştım bir seferinde. :-) Ama artık bu tadı almış olduğum için heyecanım pek kalmadı. Sağlam çalışan bir sistemim olsun, işimi göeyim, bir iki audacity ile basit müzik düzenlemelerimi yapayım yetiyor bana.
    Mint ilk çöktüğünde, yani bir hafta kadar önce, siyah ekranda sanırım ramfs ile biten bir komut satırına atıyordu beni. Help ine baktım, biraz uğraştım, o da işe yaramadı. Sonra da tekrardan Mint kurdum. Farklı bir tarzda da olsa sistem yeniden çökünce, ben de üzerine gidip çözmeye çalışmak yerine Mint'e bir süre ara vermeye karar verdim. Daha sonra tekrar Mint kullanmaya devam edeceğim.    Sevgi ve saygılarımla.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 4.0 & Mate 1.20
Konu dışına çok çıkmak istemiyorum, yaşadığınız sorunla ilgili yeni bir konu açsanız ve oradan devam etsek daha güzel olabilirdi. Bununla birlikte, initramfs hatalarının genellikle dosya sistemi ya da HDD ile ilgili donanımsal bir sebepten ile ilgili olabiliyor. Bu çok tekrarlanan bir sorunsa, kaynağını HDD'den aramak gerekebilir. Bu öneri olumluysa, hangi dağıtım kurduğunuzun bir anlamı olmayacağı gibi, verileriniz de risk altında olabilir.

Eğer sorunun Linux Mint'ten kaynaklı olduğunu düşünüyorsanız, Linux Mint'in Debian tabanlı sürümü LMDE'ye şans verebilirsiniz. Lakin, önceki mesajımda da belirttiğim gibi, çok kullanılan ve son kullanıcı odaklı hemen her dağıtımın yazılım yöneticisine benze bir aracı vardır. Daha önce farklı dağıtım tecrübeleriniz olduğuna göre, herhangi birisiyle çok zorlanacağınızı sanmam.

Bunun haricinde özel kıstaslarınız varsa, belirtirseniz forumdaki arkadaşlardan bunlara uygun öneriler de gelebilir.
« Son Düzenleme: 23 Mart 2019, 01:33:02 Gönderen: Butterfly »
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...