Gönderen Konu: Cinnamon Masaüstü HiDPI Kesirli Ölçeklendirme (Fractional Scaling) Ara Çözümü  (Okunma sayısı 84 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Butterfly

  • Proje Sorumlusu
  • *****
  • İleti: 16737
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 4.0 & Mate 1.20
Cinnamon HiDPI ekranlar için en iyi desteği veren masaüstü ortamlarından birisi. HiDPI çözünürlüğü algılayarak otomatik olarak ölçeklendirme yapabiliyor. Bunu 2 kat ölçeklendirme ile uyguluyor. Sistem Ayarları => Genel bölümü => Kullanıcı arayüzü ölçeklendirme seçeneği ile seçim de yapabiliyorsunuz.

Buna rağmen X sunucusunda desteklenmediği için kesirli ölçeklendirme (fractional scaling - 1,25, 1,50 gibi..) kullanamıyorsunuz. Kesirli ölçeklendirme Wayland sunucusunda destekleniyor, ama Cinnamon masaüstünün henüz Wayland desteği bulunmuyor.

Eğer HiDPI desteğinde simgeler gözünüze çok büyük göründüyse, aşağıdaki şekilde xrandr komutu ile kesirli ölçeklendirmeye yakın bir sonuç elde edebilirsiniz.

Önce aşağıdaki komutla görüntü çıkış arabiriminizi tespit ediniz.

Kod: [Seç]
xrandr | grep -e " connected [^(]" | sed -e "s/\([A-Z0-9]\+\) connected.*/\1/"
Komut aşağıdakine benzer bir çıktı verecek.

Kod: [Seç]
eDP1
Bu çıktı ile aşağıdaki komutu kullanarak ara ölçeklendirme yapmayı deneyebilirsiniz. (Not: Aşağıdaki komuttaki eDP1 kısmı yerine, yukarıdaki komutla elde ettiğiniz görüntü çıkış arabirimini yazmaya dikkat ediniz.)

Kod: [Seç]
xrandr --output eDP1 --scale 1.25x1.25
Eğer simgelerin çok fazla ufaldığını düşünüyorsanız, scale değerini azaltabilirsiniz. Örneğin aşağıdaki şekilde olabilir, istediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz.

Kod: [Seç]
xrandr --output eDP1 --scale 1.1x1.1
İstediğiniz sonucu elde edince, oluşturduğunuz komutu Başlangıç Uygulamalarına ekleyerek, oturum açılırken çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Yazı tipi boyutu ile ilgili sorun olursa, Sistem Ayarları => Yazıtipi Seçimi => Metin ölçekleme katsayısı seçeneği ile değiştirebilirsiniz.
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...