Gönderen Konu: Cinnamon Uç Birim Açılmıyor Onun Yerine UXTerm Diye Konsol Geldi.  (Okunma sayısı 197 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı VoSToK

• Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Mint 18.1
  • Masaüstü: Cinnamoon
  • Grafik Kartı: Geforce M480
  • İşlemci: i5
Merhaba;

Oturum açarken diskinizde yer olmadığı için hatayla karşılaşıldı veya oturup istenilmeden kapandı hatası aldım. Hatayı aşmak için birşekler yaptım gmd vs. yükledim daha sonra mdm ye geçtim falan derken masaüstü açıldı ancak uç birim gitti. Sağ tık yapınca burada uçbirim aç komutu falan çalışmıyor. Panelde de ikitane terminal gelmiş UXTerm ve Xterm diye. Tekrar eski uçbirimi nasıl geri getirebilirim? (Birde opera vs. de açılmıyor.)

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 4.0 & Mate 1.20
Öncelikle aynı başlık altında birden fazla sorunu konuşmadığımızı bir kere daha hatırlatalım. Forumda karmaşık konular istemiyoruz, her sorunun ayrı konuşulduğu, arandığında bulunabilecek öz konular açılmasını istiyoruz.

Bir de lütfen forumdan sorunu ilk yaşadığınız zamanda yardım istemeye özen gösterelim. Şu an da olduğu gibi işler daha karmaşık hale gelince, işin içinden çıkmak daha zor olabiliyor.

Ayrıca açtığınız konularda en azından genel sorunlar için istenen komutun çıktısını paylaşınız ki, sistemin geneli hakkında bir fikrimiz olsun. Böylece disk bölümleri, görüntü yöneticisi gibi sorunun çözümünde yardımı olabilecek olası verileri elde edebiliriz.

Genel sorunlar için istenen komutun çıktısıyla birlikte aşağıdaki komutların çıktısını da paylaşırsınız. Bu konuda sadece görüntü yöneticisi ve masaüstü ortamı ile ilgili olası sorunların çözümü hakkında devam ederiz, diğer hususlar için, bağlantılı olarak çözülmezse yeni konular açarsınız.

Kod: [Seç]
dpkg -l | egrep 'cinnamon|nemo|muffin|mint-meta'
dpkg -l | egrep 'mdm|gdm|lightdm'
cat /etc/X11/default-display-manager
wmctrl -m
xdg-mime query default inode/directory
« Son Düzenleme: 13 Mart 2019, 13:58:26 Gönderen: Butterfly »
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı VoSToK

• Yeni Penguen
  • *
Kusura bakmayın UXTerm de kopyalama olmadığı için eklememiştim. Daha sonra aklıma geldi metin dosyası olarak kaydetmek.
ctrl+alt+T komutu ile de uçbirim açılmıyor.
 Çıktılar;

dpkg -l | egrep 'cinnamon|nemo|muffin|mint-meta'

ii  cinnamon                                    3.2.7+serena                                 amd64        Modern Linux desktop
ii  cinnamon-common                             3.2.7+serena                                 all          Cinnamon desktop (Common data files)
ii  cinnamon-control-center                     3.2.1+serena                                 amd64        utilities to configure the Cinnamon desktop
ii  cinnamon-control-center-data                3.2.1+serena                                 all          configuration applets for Cinnamon - data files
ii  cinnamon-desktop-data                       3.2.4+serena                                 all          Common files for Cinnamon desktop apps
ii  cinnamon-l10n                               3.2.2                                        all          Translation files for the Cinnamon desktop
ii  cinnamon-screensaver                        3.2.13+serena                                all          Cinnamon screen saver and locker
ii  cinnamon-screensaver-pam-helper             3.2.13+serena                                amd64        PAM helper for cinnamon-screensaver
ii  cinnamon-screensaver-x-plugin               3.2.13+serena                                all          XScreensaver plugin for cinnamon-screensaver
ii  cinnamon-session                            3.2.0+serena                                 amd64        Cinnamon Session Manager - Minimal runtime
ii  cinnamon-session-common                     3.2.0+serena                                 all          Cinnamon Session Manager - common files
ii  cinnamon-settings-daemon                    3.2.1+serena                                 amd64        daemon handling the Cinnamon session settings
ii  cinnamon-themes                             2016.12.07                                   all          Cinnamon themes
ii  gir1.2-cinnamondesktop-3.0                  3.2.4+serena                                 amd64        Introspection data for CinnamonDesktop
ii  gir1.2-meta-muffin-0.0                      3.2.2+serena                                 amd64        GObject introspection data for Muffin
ii  gir1.2-nemo-3.0                             3.2.2+serena                                 amd64        libraries for nemo components - gir bindings
ii  libcinnamon-control-center1:amd64           3.2.1+serena                                 amd64        utilities to configure the Cinnamon desktop
ii  libcinnamon-desktop4:amd64                  3.2.4+serena                                 amd64        Cinnamon library for loading .desktop files
ii  libcinnamon-menu-3-0                        3.2.0+serena                                 amd64        Cinnamon implementation of the freedesktop menu specification
ii  libcscreensaver0:amd64                      3.2.13+serena                                amd64        library and introspection data used only by cinnamon-screensaver
ii  libmuffin0                                  3.2.2+serena                                 amd64        window and compositing manager (shared library)
ii  libnemo-extension1                          3.2.2+serena                                 amd64        libraries for nemo components - runtime version
ii  mint-artwork-cinnamon                       5.4                                          all          Default artwork for the Cinnamon edition of Linux Mint
ii  mint-info-cinnamon                          2016.11.02                                   amd64        Necessary information about the Linux Mint release and edition.
ii  mint-meta-cinnamon                          2016.11.28                                   all          Set of packages installed by default in the Cinnamon edition of Linux Mint
ii  mint-meta-codecs-core                       2016.05.04                                   all          All the packages required for multimedia support in Linux Mint.
ii  mint-meta-core                              2016.11.28                                   all          Core Linux Mint packages
ii  mint-user-guide-cinnamon                    18                                           all          The Linux Mint User Guide - Cinnamon Edition
ii  muffin-common                               3.2.2+serena                                 all          window and compositing manager (data files)
ii  nemo                                        3.2.2+serena                                 amd64        file manager and graphical shell for Cinnamon
ii  nemo-data                                   3.2.2+serena                                 all          data files for nemo
ii  nemo-emblems                                3.2.3                                        all          Change a folder or file emblem
ii  nemo-fileroller                             3.2.1+serena                                 amd64        File Roller integration for Nemo
ii  nemo-folder-color-switcher                  1.1.3                                        all          Change a folder color
ii  nemo-preview                                3.2.0+serena                                 amd64        nemo-preview is a quick previewer for nemo
ii  nemo-share                                  3.2.0+serena                                 amd64        Nemo extension to share folder using Samba
ii  python-nemo                                 3.2.0+serena                                 amd64        Python binding for Nemo components

dpkg -l | egrep 'mdm|gdm|lightdm'
rc  gdm3                                        3.18.3-0ubuntu2.2                            amd64        GNOME Display Manager
ii  gir1.2-gdm-1.0                              3.18.3-0ubuntu2.2                            amd64        GObject introspection data for the GNOME Display Manager
ii  libgdm1                                     3.18.3-0ubuntu2.2                            amd64        GNOME Display Manager (shared library)
ii  mdm                                         2.0.17+serena                                amd64        MDM Display Manager
ii  mint-mdm-themes                             2014.10.29                                   all          Linux Mint MDM Themes
ii  mint-mdm-themes-gdm                         1.8.1                                        all          Linux Mint MDM Themes
ii  mint-mdm-themes-html                        2.0.13                                       all          Linux Mint MDM Themes

cat /etc/X11/default-display-manager
/usr/sbin/mdm
wmctrl -m

Name: Mutter (Muffin)
Class: N/A
PID: N/A
Window manager's "showing the desktop" mode: OFF

xdg-mime query default inode/directory

nemo.desktop
« Son Düzenleme: 13 Mart 2019, 14:30:09 Gönderen: VoSToK »

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
Paket kurulumunda bir sıkıntı göremedim. Aşağıdaki komutla genel kullanıcı ayarlarını sıfırlamayı deneyiniz.

rm -f ~/.config/dconf/*
rm -rf ~/.config/nemo

Ardından aşağıdaki komutla pencere yöneticisini yeniden başlatıp oturum açmayı denersiniz.

sudo service mdm restart
Alan ile ilgili sorun devam ederse, boş alan kazanma amacıyla aşağıdaki komutla paket arşivini temizleyebilirsiniz.

sudo apt clean
« Son Düzenleme: 13 Mart 2019, 14:59:38 Gönderen: Butterfly »

Çevrimdışı VoSToK

• Yeni Penguen
  • *
Sorun halen devam etmekte. PrtSc SysRq tuşu bile çalışmıyor.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
Sorun oluşmadan önce neler yaptığınız hakkında ayrıntılı bilgi vermezseniz, elimizde fazla bir şey gelmez. Yazılımsal bir sorundan ziyade kullanıcının gerçekleştirdiği bir eylem sonucu oluşmuş bir soruna benziyor.

Bununla birlikte aşağıdaki komutla eksik olabilecek paketleri yüklemeyi deneyebilirsiniz.

sudo apt install --reinstall mint-meta-cinnamon mint-meta-core
Ayrıca genel sorunlar için olan komutun çıktısını paylaşmamışsınız.

Bir de aşağıdaki komutla yeni bir kullanıcı oluşturmayı deneyiniz. Bu kullanıcı da ile bir sorun var mı yok mu görmeye çalışalım.

sudo adduser gecici
sudo addgroup gecici nopasswdlogin

Çevrimdışı VoSToK

• Yeni Penguen
  • *
Farklı bir kullanıcı açtığımda da aynı sorunlar devam etti.

sudo apt install --reinstall mint-meta-cinnamon mint-meta-corebu komutu daha önce çalıştırmıştım bir değişiklik olmadı.

inxi Fxxz çıktısı;
System:   Host:VoSToK Kernel:4.4.0-142-generic x86_64 (64 bit gcc:5.4.0)
          Desktop:Cinnamon 3.2.7 (Gtk 3.18.9-1ubuntu3.3) dm:mdm
          Distro:Linux Mint 18.1 Serena
Machine:  Mobo:Acer model:Aspire 5742G v:V1.09
          Bios:Acer v:V1.09 date:11/08/2010
CPU:      Dual coreIntel Core i5 M 480 (-HT-MCP-)cache:3072 KB
          flags:(lm nx sse sse2 sse3 sse4_1 sse4_2 ssse3 vmx) bmips:10641
          clock speeds:min/max:1199/2667 MHz 1:1599 MHz 2:1733 MHz
          3:1466 MHz 4:1866 MHz
Graphics: Card-1:Intel Core Processor Integrated Graphics Controller
          bus-ID:00:02.0 chip-ID:8086:0046
          Card-2:NVIDIA GF108M [GeForce GT 420M]
          bus-ID:01:00.0 chip-ID:10de:0df1
          Display Server:X.Org 1.18.4 drivers:intel (unloaded: fbdev,vesa) FAILED:nouveau
          Resolution:1366x768@60.04hz
          GLX Renderer:Mesa DRI Intel Ironlake Mobile
          GLX Version:2.1 Mesa 17.2.8 Direct Rendering:Yes
Audio:    CardIntel 5 Series/3400 Series High Definition Audio
          driver:snd_hda_intel bus-ID:00:1b.0 chip-ID:8086:3b56
          Sound:Advanced Linux Sound Architecture v:k4.4.0-142-generic
Network:  Card-1:Broadcom and subsidiaries NetLink BCM57780 Gigabit Ethernet PCIe
          driver:tg3 v:3.137 bus-ID:02:00.0 chip-ID:14e4:1692
          IF:enp2s0 state:down mac:<filter>
          Card-2:Qualcomm Atheros AR9287 Wireless Network Adapter (PCI-Express)
          driver:ath9k bus-ID:03:00.0 chip-ID:168c:002e
          IF:wlp3s0 state:up mac:<filter>
Drives:   HDD Total Size:640.1GB (6.2% used)
          ID-1:/dev/sda model:WDC_WD6400BEVT size:640.1GB serial:WD-WXL1A90U8674
Partition:ID-1:/ size:100G used:37G (40%) fs:ext4 dev:/dev/sda5
RAID:     System:supported:N/A
          No RAID devices: /proc/mdstat, md_mod kernel module present
          Unused Devices:none
Sensors:  System Temperatures: cpu:56.0C mobo:N/A
          Fan Speeds (in rpm): cpu:N/A
Info:     Processes:180 Uptime:1:55 Memory:1683.7/3625.8MB
          Init:systemd v:229 runlevel:5 default:2 Gcc sys:5.4.0
          Client:Shell (bash 4.3.481 running in xterm) inxi:2.2.35
« Son Düzenleme: 13 Mart 2019, 16:21:20 Gönderen: VoSToK »

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
Masaüstü yönetimi için aşağıdaki komutları sırasıyla uçbirimde çalıştırmayı deneyiniz.

killall nautilus
nemo -q
nemo -n

Şu ifadeler hala geçerli, lütfen dönüş yapınız. Bazen sorunların çözümü gözardı edilebilen ufak bir ipucuna bakabiliyor.

Sorun oluşmadan önce neler yaptığınız hakkında ayrıntılı bilgi vermezseniz, elimizde fazla bir şey gelmez. Yazılımsal bir sorundan ziyade kullanıcının gerçekleştirdiği bir eylem sonucu oluşmuş bir soruna benziyor.
« Son Düzenleme: 13 Mart 2019, 16:44:29 Gönderen: Butterfly »

Çevrimdışı VoSToK

• Yeni Penguen
  • *
killall nautilus komutu "işlem bulunamadı hatası cevabını verdi"
Diğer iki konutta hiç bir tepki olmadı.

Bu sorun olmadan  önce gmd yi kurdum ona geçtim daha sonra mdm 'ye geçtim. Farklı bir şey yapmadım.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
Oturum açma sorunu yaşanmadan önce neler yaptığınızı kastetmiştim. Yani MDM'de hata almadan önce neler yaptınız?

Aşağıdaki komutla gdm ile ilgili paketleri kaldırmayı deneyebilirsiniz.

sudo apt purge --autoremove gdm
Ardından oturumu yeniden başlatın.

Sorun çözülmezse, sürümü yükseltmeyi deneyebilirsiniz.

Çevrimdışı VoSToK

• Yeni Penguen
  • *
Yardımlarınız için teşekkürler. Sürüm yükselttim yine de olmadı. Yedek aldım. Tekrardan temiz kurulum yapacağım. Sizi de uğraştırdım tekrardan kusura bakmayın.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
Rica ederiz. Bir ayrıntıyı gözden kaçırıyor olabiliriz, şu an ki duruma göre elimizden gelen bu maalesef.

Yeni kurulum yapılacağı için konu kilitlendi.