Gönderen Konu: Yazıcı Yazdırma Süresi Sorunu  (Okunma sayısı 138 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı habipermis

• Yeni Penguen
  • *
Yazıcı Yazdırma Süresi Sorunu
« : 30 Ocak 2019, 21:27:54 »
@Butterfly sayesinde yazıcım çalışıyor artık.
Fakat hem Canon hem de Samsung yazıcım yazdırma yaparken bir sayfayı çıkartıyor ortalama 5 10 sn bekliyor diğer sayfayı çıkartıyor.
Normal Windows bağlı bir cihaz bağladığımda örneğin 20 sayfaysa yazdıracagim doküman ard arda basıyor.
Ama Linux cihazında bir sayfa yazdırıyor 10sn duruyor sonra diğer sayfa ve 10 sn mola şeklinde devam ediyor.
Aralıksız basması için ne yapmam lazım. Spooler ayarı vs ya da önbellek gibi bir ayar var mıdır?

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 4.0 & Mate 1.20
Ynt: Yazıcı Yazdırma Süresi Sorunu
« Yanıtla #1 : 30 Ocak 2019, 22:09:01 »
Yazıcılar => Yazıcının özellikleri => Yazıcı seçenekleri => Çıktı Çözünürlüğü (Output Resolution) kısmından DPI değerini düşürmeyi dener misiniz?
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı habipermis

• Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #2 : 31 Ocak 2019, 13:35:42 »
Merhaba @Butterfly

Çözünürlük sabit malesef değişmiyor ama şöyle birşey farkettim.
Örneğin sadece metin içerikli bir döküman yazdırıyorsak mesela word belgesi gibi hız konusunda iyi.
Ama PDF dosyası var ve eğer içeriği metin değil görsel ağırlıklı ise yazdırma yavaşlıyor.
Aynı dosyaları Windowsta yazıcıya bağlayarak yazdırdığımda sorun yok gayet hızlı ama Linuxta öyle değil.

Önbellek vs gibi bir durum sözkonusu olabilir mi? Windowstaki gibi Spooler tarzı bir biriktirme sistemi var mıdır?

Bu arada ilginiz ve desteğiniz için çok teşekkür ederim. Sayenizde çok ısındım Lİnux'a...

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 4.0 & Mate 1.20
« Yanıtla #3 : 31 Ocak 2019, 14:56:23 »
Yazıcılar => Yazıcının özellikleri => Yazıcı seçenekleri => Yarı tonlama (halftones) kısmındaki seçeneği değiştirmeyi dener misiniz?

İçeriğinde resim bulunan PDF dosyaları çok büyük olabilir, bunların ardbetik (postscript) işlemleri uzun sürebilir, belki sorun bundan kaynaklanıyordur.

Belki farklı bir PDF okuyucu sorunu çözebilir. Örneğin depodan Okular uygulamasını kurup deneyebilirsiniz. Alternatif olarak Foxit'e bakabilirsiniz, kapalı kaynak olduğu için depoda yok. Sitesinden indirip sıkıştırılmış dosyayı çıkartın, içindeki run uzantılı dosyaya çalıştırma izni verip çift tıklayarak kurabilirsiniz.
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...