Gönderen Konu: Klasör içerisinde bulunan dökümanların silinmesini ve değiştirilmesini engelleme  (Okunma sayısı 154 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mehmethanifi

• Forum Sorumlusu
  • Dağıtım: Mint
  • Masaüstü: Cinnamon & Mate & Xfce
  • Grafik Kartı: atı radeon
  • İşlemci: i5
Arkadaşlar Merhaba,

Dosya izinleri ile ilgili sormak istediğim bir kaç soru var.. Uzun bir süre araştırdım ama çözümünü bulamadım.

Finans isminde bir klasörümüz olsun ve bu klasöre Ahmet, Mehmet, Hüseyin isminde kullanıcılarımız erişmiş olsun.
Finans isminde ki klasörün sahibi root, grubu ise finans. diğerleri kullanmayacak.
ls -l komutunu çalıştırdığımızda ise çıktısını şu şekilde gördüğümüzü hayal edelim.
rwx-rwx----- 770 diyelim.

Ahmet kullanıcısı bir dosya oluşturduğunda oluşturduğu dosyanın sahibi kendisi gözüküyor. Diğer kullanıcılarda oluşturduğunda yine aynı şekilde herkes kendi oluşturduğu nesnenin sahibi olarak gözüküyor.
Öncelikle bunu kim oluşturursa oluştursun root olacak şekilde yapılandırıp grubunun sabit olarak kalmasını istiyorum.
Daha sonra da finans klasörü içerisinde ki dosyaları sahibi hariç (root) kimsenin silme ve değiştirme işlemi yapmamasını istiyorum.

Yukarıdaki iki isteğim ile ilgili 1. soruyu araştırıp bulamadım
2. sorum ile ilgilide sticky biti denilen bir olay var. Bunu denedim. chmod +t finans yapınca.. sahibi dışında kimse dosyaları silemiyor. Ama finans klasöründe işlem yapan kişilerin oluşturduğu her nesnenin sahibi otomatik olarak kendileri olunca silme işleminide yapabiliyorlar..

Teşekkürler.
Önemli Olan Sevgi Saygı Anlayış

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 4.0 & Mate 1.20
Bunları incron ile ayarlayabilirsin. Incron'un işlevi dosya ve dizinleri izlemektir. Böylece belirli bir dosya ya da dizinde oluşacak değişiklikler, hazırlanan tablolarda tanımlı yönergeleri uygulayabilir.

Mesela, Finans ismindeki dizin içinde bir değişiklik olduğunda (dosya ya da dizin eklendiğinde) incron belirli bir komutu çalıştırarak dizin altındaki dosyaların ve dizinlerin izinlerini otomatik olarak yeniden ayarlayabilir. Bu tetikleme otomatik gerçekleşir.

Bunun için önce aşağıdaki komutla incron uygulamasını yükleyiniz.

Kod: [Seç]
sudo apt install incron
Kurulum sonrasında root kullanıcısnı yetkilendirmek için aşağıdaki komutu çalıştırınız.

sudo xed /etc/incron.allow
Açılan dosyaya aşağıdkai satırı, yani root kullanıcısnı ekleyiniz ve dosyayı kaydediniz.

root
Şimdi bir tablo oluşturmak için aşağıdaki komutu çalıştırınız.

sudo incrontab -u root -e
Açılan alana aşağıdaki satırları girip, CTRL+0 ve CTRL+X ile kaydediniz.

/Finans/dizinin/tam/yolu IN_CREATE /bin/chown -R root:finans /Finans/dizinin/tam/yolu
/Finans/dizinin/tam/yolu IN_CREATE /bin/chmod -R +t /Finans/dizinin/tam/yolu

En son aşağıdaki komutu çalıştırınız.

sudo incrontab -d
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...