Gönderen Konu: [Çözüldü] Kurulum sırasında "Cannot find TOCBLOCK, database mey be corrupt" hatası  (Okunma sayısı 254 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Barthez

• Yeni Penguen
  • *
Merhabalar. Bilgisayarımda Win 7 ve ubuntu birlikte yüklü. Ubuntu yu uzun zamandır kullanmamıştım. Tekrardan bir kurcalamak istedim. Ama 15.04 te kalmış. Güncellemek istedim, onu da beceremedim. Aslında Unity arayüzüne alışmamıştım bir türlü. Aklımda Mint kurmak vardı uzun zamandır vesile oldu. 19.1 xfce versiyonunu windows üzerinde etcher ile bir usb  ye yazdırdım ve boot ettim. Mint logosu ve 10 saniye geri sayımdan sonra siyah ekrana dönüp imleç yanıp sönüyor ve sonra çok kısa bir sürede bir hata mesajı çıkıp ekran siyaha dönüyor tamemen ve hiç bir ilerleme olmuyor. Hata mesajının videosunu çekip karesini alabildim ancak. Ordan okuyabildim. [7.859900 Idm Parse tocblock() Cannot find TOCBLOCK, database mey be corrupt] yazıyor. Böyle takip eden farklı numaralarda 4 hata mesajı var.
« Son Düzenleme: 22 Ocak 2019, 13:00:40 Gönderen: Barthez »

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 4.0 & Mate 1.20
Size de merhaba,

Forumda aynı başlık altında farklı soru ya da sorunlar hakkında konuşmuyoruz.

Kurulum sorunu ile ilgili olarak, indirdiğiniz ISO dosyasının doğrulamasını yaptıktan sonra, sorun yoksa uyumluluk kipi (compatibilitiy mode) seçeneği ile kurulum deneyebilirsiniz. Ayrıntıları kurulum rehberlerinde mevcut.

Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı Barthez

• Yeni Penguen
  • *
Pardon. Grub ile ilgili yaşadığım sıkıntı bir şekilde çözüldü. Mesajı editledim.

ISO kontrolü yaptın bir sıkıntı yok. Uyumluluk kipi seçme ekranına bile gelemiyorum ben. Bahsettiğim bu hata başlangıçtaki 10 saniyelik geriye sayımdan sonra çıkıyor ve daha ilerisini göremedim.

Mesajlar Birleştirildi.
Bu arada ek bir bilgi bilgisayarım biraz eski. Core2Quad. Araştırdım da bu EFI ya da UEFI mevzlularını çok anlamadım. Benim BIOS ayarlarımda secureboot diye bir şey de bulamadım zaten. Muhtemelen bu özellikler gelmeden daha eski benim makinem. Zaten daha önce de belirttiğim gibi windows un yanında ubuntu kurulu makinede ve yıllardır çalışıyorlar beraber.
« Son Düzenleme: 20 Ocak 2019, 20:48:54 Gönderen: Barthez »

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
10 saniyelik geri sayımdan sonra uyumluluk kipi ile ilgili menüye ulaşamazsınız. Kurulum konusunu incelediniz mi?

Çevrimdışı Barthez

• Yeni Penguen
  • *
İnstall third party software ekranından daha öteye gidemedim. Hep tekerlek dönüp duruyor. He bir de kasa wireless adaptör ile wi-fi üzerinden bağlı modeme. Wi-fi şifresini giriyorum açılıyor net. Ama 2 dakika sonra kopuyor ve bağlanmıyor bir daha. Fedora da indirmiştim. Onu da denedim. Ama onda da kurulumu yapamadım. Kaldı ki onu hiç bilmiyorum. Mint i daha önce kurmuşluğum ve kullanmışlığım  olduğu için tecih ediyorum
« Son Düzenleme: 21 Ocak 2019, 12:08:20 Gönderen: Barthez »

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
Lütfen geri dönüşlerinizde yaptıklarınız ile ilgili bilgi paylaşınız. Örneğin sistemi uyumluluk kipinde açıp açmadığınız, ya da masaüstüne nasıl ulaştığınız gibi.

Sistemi internet bağlantısı olmadan kurmayı deneyin.

Kablosuz ağ ile ilgili kurulumdan sonra yeni bir konu açarsınız.

Çevrimdışı Barthez

• Yeni Penguen
  • *
Dediğinizi yaptım. Uyumluluk kipinde açtım. Ama uyumluluk kipinde nasıl açılacağını gönderdiğiniz manuelde yada ekranda falan yazmıyor hiç bir şekilde. Otomatik boot ekranında tesadüfen bir tuşa basınca seçim ekranı geldi.

İnternet olmadan da denedim. Ama dediğim gibi daha ileri gidemedim hiç. Kurulmuyor hiç bir şekilde.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye

Yukarıdaki bölümde uyumluluk kipine nasıl ulaşabileceğiniz hem anlatılıyor hem de seçenekler açıklanıyor.

ISO dosyasını USB belleğe yazdırdıysanız, önce biçimlendirip ardından farklı bir araçla yazdırmayı deneyin. Etcher olabilir.

Çevrimdışı Barthez

• Yeni Penguen
  • *
Hepsini(formatlama ETCHER vs) zaten foruma yazmadan önce de yaptım.(Ubuntu da başlangıç disk yaratıcısı diye bir program var. Ama onunla iso dosyasını yazdıramadım. Hep devam edemedi. Ne hata verdiğini şu an hatırlamıyorum. En son iso ya sağ tıklayıp disk kalıbını yazdır diyerek yazdırabildim.) Üstelik farklı usb medyaları kullanarak. Hem windows hem de ubuntu üzerinde formatlayıp yazdırarak. Her türlü ilerlemiyor kurulum. Ama aynı usb ler ile iş yerindeki bir makinede kurulum yapmaya çalıştım. Herhangi bir problem olmadan devam ediyor kurulum. Üstelik Uyumluluk kipine girmeden.

Şu Tocblock hatası nedir peki? Onunla ilgili bir fikriniz var mı?

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
Kurulum sihirbazını aşağıdaki komutla çalıştırıp,

Kod: [Seç]
sudo -i
ubiquity

sorun yaşanan yerlee geldiğinizde uçbirimdeki çıktıları paylaşınız.

İnternet bağlantısı olmadan, 3. parti yazılım seçeneğini işaretlemeden ve İngilizce olarak kurulum yapmayı deneyiniz.

Çevrimdışı Barthez

• Yeni Penguen
  • *
Verdiğiniz komut ile uygulama kipinde çalıştırdım kurulumu ve bir sıkıntı olmadan kuruldu. Teşekkürler.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
Rica ederiz.

Başlığı etiketlerseniz, konuyu kilitleyebiliriz.