Gönderen Konu: [Çözüldü] Bumblebee Primusrun Komutu İle Steam Oyunlarının Açılmaması Sorunu  (Okunma sayısı 442 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı smok

• Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Ubuntu
  • Masaüstü: Gnome
Arkadaşlar herkese merhaba. Steam de açmak istediğim oyunun başlangıç ayarlarına primusrun %command% yazıyorum ancak oyun açılmıyor. Hangi kodu girmeliyim acaba? Ne denediysem yapamadım. Herhangi bir kod girmediğimde açılıyor ancak çok kasıyor Intel ekran kartı ile.

Düzenleme: Konu başlığı
« Son Düzenleme: 25 Kasım 2018, 12:51:37 Gönderen: smok »

Çevrimdışı Leopard

• Forum Sorumlusu
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1 64-bit
  • Masaüstü: Cinnamon
  • Grafik Kartı: Nvidia Geforce GTX 1050
  • İşlemci: Intel Core i7 7700HQ
Ynt: Steam Bumblebee
« Yanıtla #1 : 24 Kasım 2018, 15:49:03 »
Sadece bir oyunda mı böyle yoksa her oyunda mı?

Ayrıca yanılmıyorsam size daha önce Nvidia Prime kullanmanızı tavsiye etmiştim.

Bumblebee'de Vulkan desteği de yok ayrıca , Prime'da var.
The only people who should kill are those prepared themselves to die!

Çevrimdışı lalabaki

• Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Manjaro
  • Masaüstü: XFCE
  • Grafik Kartı: ATI Medison Readon|Intel Hybrid
  • İşlemci: Intel Core i5
« Yanıtla #2 : 24 Kasım 2018, 16:19:34 »
Terminalde primusrun glxgears yazdıktan sonra dönen çarkları görüyor musunuz acaba?
Bir de
Kod: [Seç]
lspci | egrep "VGA|3D|Display" çıktısını paylaşır mısınız?

Çevrimdışı smok

• Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #3 : 24 Kasım 2018, 19:40:55 »
Evet dönen çarkları görüyorum. Şimdi o sorunu hallettim. Ancak oyunlarda Windows' a göre yine de düşük performans elde ediyorum.

Çıktı:
$lspci | egrep "VGA|3D|Display"
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation HD Graphics 620 (rev 02)
01:00.0 3D controller: NVIDIA Corporation GM108M [GeForce 920MX] (rev ff)

Mesajlar Birleştirildi.
Terminalde primusrun glxgears yazdıktan sonra dönen çarkları görüyor musunuz acaba?
Bir de
lspci | egrep "VGA|3D|Display" çıktısını paylaşır mısınız?

Evet doğru hatırlıyorsunuz. Şu ana kadar yalnızca tek oyunda denedim. Tamamdır bu sefer onu deneyeceğim :)
« Son Düzenleme: 24 Kasım 2018, 19:42:12 Gönderen: smok »

Çevrimdışı lalabaki

• Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Manjaro
  • Masaüstü: XFCE
  • Grafik Kartı: ATI Medison Readon|Intel Hybrid
  • İşlemci: Intel Core i5
« Yanıtla #4 : 24 Kasım 2018, 19:49:00 »
Bu fps mevzusunda yapılabilecek çok bir şey yok, prime filan deneyebilirsiniz ama 3-5 oynar en fazla (tabi oyun vulkan sürücüleri gerektiriyorsa biraz fark edebilir). Ayrıca oyunun kendi problemi daha çok fps kısmı. Yakın zamandaki benchmarklarda, bazı oyunlarda linux yüksek çıkıyor, bazılarında Windows, genelinde çok yakın rakamlar ama çok aşırı farklar görünmüyor genelde (birkaç istisna dışında). Siz oyunu oynayabiliyor musunuz, 25den aşağıya düşmüyor mu ona bakın, daha fazlası evet fark ettiriyor akıcılık konusunda ama yeterli olur 25 fps civarı. Ki zaten 30dan aşağıya düşmüyorsa, fps değerine bakmasanız ne olduğunu çok fark etmezsiniz çok nadir titreşim hissedersiniz. Kaldı ki bu fps mevzusundan başka ram yiyen, disk kullanımına yüklenen oyunlarda FPS'de bir fark görmeseniz bile Linux'de daha akıcı olduğunu görürsünüz örneğin FM serisi.  Çünkü sistemin altında, arkasında sistem bişiler yapmaya, veri çekmeye başka şeyler çalıştırmaya çalışmıyor.  Sizin kendi çalıştırdığınız şeye odaklanmış oluyor makineniz.

Çevrimdışı smok

• Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #5 : 24 Kasım 2018, 20:27:15 »
Yardımınız için teşekkür ederim.

Mesajlar Birleştirildi.
Sadece bir oyunda mı böyle yoksa her oyunda mı?

Ayrıca yanılmıyorsam size daha önce Nvidia Prime kullanmanızı tavsiye etmiştim.

Bumblebee'de Vulkan desteği de yok ayrıca , Prime'da var.

Nvidia  prime bu şekilde bir hata veriyor:
You do not appear to be USING Nvidia X Driver. Please edit your X configuration file. (just run nvidia-xconfig as root), and restart the X server./code]
« Son Düzenleme: 24 Kasım 2018, 20:31:10 Gönderen: smok »

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 4.0 & Mate 1.20
« Yanıtla #6 : 24 Kasım 2018, 22:52:43 »
Arkadaşlar herkese merhaba. Steam de açmak istediğim oyunun başlangıç ayarlarına primusrun %command% yazıyorum ancak oyun açılmıyor. Hangi kodu girmeliyim acaba? Ne denediysem yapamadım. Herhangi bir kod girmediğimde açılıyor ancak çok kasıyor Intel ekran kartı ile.

Lütfen konu açmadan önce forum içi arama yapmayı ihmal etmeyelim.

Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı smok

• Yeni Penguen
  • *
Geri bildiriminiz için teşekkür ederim. Denediğim bütün komutlara göre daha olumlu bir sonuç aldım. Windows' a göre yine hafif bir FPS düşüşü mevcut ama denediklerim arasında en iyisi bu. Başka yapabileceğim birşey mevcut mu acaba? Dual Boot olarak kullanıyorum MINT' i Windows' u silmeyi düşünüyorum. Tek işletim sistemi kullanmayı düşünüyorum.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
Bumblebee için farklı bir performans önerisi bilmiyorum maalesef. Bununla birlikte Bumblebee yerine Nvidia Prime kullanmak biraz daha performans sağlayabilir. Bumblebee ve Nvidia Prime arasındaki farklar için burasını inceleyebilirsiniz.

Bununla birlikte Linux Mint 19'daki Nvidia Prime yönteminde şu an için varsayılan olarak, GPU değişimi sonrası oturumu kapatıp açmak yeterli omuyor, değişiklik sonrası sistemi yeniden başlatmak gerekiyor. Gerçi bunu düzeltecek bir işlem forumda mevcut, bunu uyguladığınızda Linux Mint 19 sürümde de GPU değişimi sonrası oturumu kapatıp açmak yeterli oluyor. https://forum.linuxmint.net.tr/index.php?topic=9304.msg56869#msg56869

Linux Mint 19'da güç tasarrufu açısından Bumblebee, Nvidia Prime yöntemine göre daha başarılı olduğunu düşünüyorum. Ayrıca Bumblebee sayesinde Cinnamon menüsünden istediğiniz uygulamayı Nvidia GPU ile açabiliyorsunuz. Nvidia GPU'yu kullandığınız uygulama kapandığında Nvidia GPU'da pasifleşiyor. Bunlar Bumblebee'nin avantajlı yanları. Nvidia Prime yönteminin avantajlı yanları ise daha iyi başarım, tüm sistemin Nvidia GPU'yu kullanıyor olması ve Vulkan desteği.

Kendi adıma Vulkan desteğini önemsemiyorsanız ve şu an ki performans yeterli geliyorsa Bumblebee ile yola devam edin derim.

Çevrimdışı smok

• Yeni Penguen
  • *
Her türlü glxgears' ta 60FPS alıyorum. Ancak oyuna girdiğimde belli bir FPS farkı oluyor. (Windows' a göre düşükte olsa). Attığınız bütün linkleri inceledim ancak yine de glxgears' ta aldığım FPS değişmiyor. Bu normal bir durum mudur?

Birde sürücü yöneticisi diye bir uygulama var. Buradan Nvidia yı seçersem geçerli ekran kartım hep NVIDIA mi olur?
« Son Düzenleme: 25 Kasım 2018, 05:14:58 Gönderen: smok »

Çevrimdışı okanakinci

• Penguen
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1
  • Masaüstü: Cinnamon
  • Grafik Kartı: Nvidia GT820M + Intel Haswell-ULT
  • İşlemci: Intel Core i5-4210U @ 1.70GHz x 2
Steam'i Apt yoluyla mı kurdunuz yoksa Flatpak olarak mı? Eğer Flatpak ise Steam, Bumblebee'yi çalıştıramıyor.

Mesajlar Birleştirildi.
Birde sürücü yöneticisi diye bir uygulama var. Buradan Nvidia yı seçersem geçerli ekran kartım hep NVIDIA mi olur?

Eveti hep Nvidia olur ama görev çubuğundaki Nvidia simgesinden Intel karta geçip, isterseniz yine oradan geri dönebilirsiniz ama bu şekilde Nvidia sürücüsünün çok eski bir sürümünü kurmuş olursunuz. Depodan Nvidia-384 paketini kurarsanız çok daha yeni bir sürüm kullanmış olursunuz.
« Son Düzenleme: 25 Kasım 2018, 10:43:37 Gönderen: okanakinci »

Çevrimdışı smok

• Yeni Penguen
  • *
Yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim.
Nvidia nın son sürümünü kurduğum zaman sistem açılmıyordu. Siyah ekran alıyorum. Bu neyden kaynaklanır acaba?

Tam olarak o terimleri bilmiyorum. Ancak Steam i kendi sitesinden indirdim ve o şekilde kurulumu gerçekleştirdim.
« Son Düzenleme: 25 Kasım 2018, 12:50:30 Gönderen: smok »

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
Her türlü glxgears' ta 60FPS alıyorum. Ancak oyuna girdiğimde belli bir FPS farkı oluyor. (Windows' a göre düşükte olsa). Attığınız bütün linkleri inceledim ancak yine de glxgears' ta aldığım FPS değişmiyor. Bu normal bir durum mudur?

Açtığınız diğer konuda optirun için alias oluşturmuştunuz, bunu değiştirdiniz mi?

60 FPS sınırlamasına takılmayın demiştim, bu dikey uyumluluk için oluşturulmuş bir sınırlama sadece. GPU'nun gücünün kullanılmasına engel olmadığı gibi daha yüksek değerlerdeki FPS daha iyi görüntü kalitesi sağlamaz. Zaten yüksek değerleri gözünüz de algılamaz.

Oprirun komutu ile Steam oyunlarının açılması sorunu çözüldüyse bu konu başlığını etiketlerseniz, konuyu kilitleyebiliriz. Forumda aynı başlık altında farklı soru ve sorunlar hakkında konuşmuyoruz. Nvidia Prime ya da olası diğer soru ve sorunlar için yeni konu veya konular açmanız gerekiyor.

« Son Düzenleme: 25 Kasım 2018, 12:47:49 Gönderen: Butterfly »

Çevrimdışı smok

• Yeni Penguen
  • *
Tamamdır teşekkür ederim. O halde yeni konu açayım.