Gönderen Konu: Grub menüsü açılmıyor (ÇÖZÜLDÜ)  (Okunma sayısı 2347 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kaptan-ı derya

• Çok Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: linux Mint 19 tara
  • Masaüstü: cinnamon 64 bit
  • Grafik Kartı: nvidia geforce 920M 2GB
  • İşlemci: intel core i5 6200U 2.3GHZ turbo boost 2.8GHZ
Grub menüsü açılmıyor (ÇÖZÜLDÜ)
« : 19 Eylül 2018, 19:26:39 »
Merhaba arkadaşlar, win 10 un yanına mint19 cinamon 64 bit USB ye rufus ile gpt dd modunda hazırladığım linuxu biostan  uefi modda secure boot disable yaparak normal şekilde sorunsuz yükledim. Tekrar başlattığımda direk win10 açılıyor, linux grub vs hiçbiri başlangıçta çıkmıyor, biostan boot menüsüne baktığımda windows. boot manager seçeneği haricinde öncelik verebileceğim işletim sistemi yok usb hdd CD-DVD vs var, easy bcd ile denedim olmadı boot repair ile önerilen düzeltmeyi uyguladım yine olmadı, Linux minti win10 ile beraber başlangıçta nasıl menü halinde ya da seçenek halinde ayarlarım, Linux hiç açılmıyor, direk Windows açılıyor
« Son Düzenleme: 02 Ekim 2018, 02:20:02 Gönderen: kaptan-ı derya »

Çevrimdışı KarboMint

• Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Manjaro KDE Edition + LinuxMint Tara
Ynt: Grub menüsü açılmıyor
« Yanıtla #1 : 19 Eylül 2018, 20:51:19 »
Anladığım kadarıyla Grub ön yükleyici kurulumu yapılmamış ya da /boot/efi/EFI/Ubuntu içine gerekli efi dosyaları kurulmamış

PC'yi Usb  flash bellekten boot edip  chroot la linux kurulu bölüte erişip grubu yükleyemeyi deneyebilirsiniz
« Son Düzenleme: 19 Eylül 2018, 20:56:55 Gönderen: KarboMint »
from freedom came elegance

• Çok Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #2 : 19 Eylül 2018, 21:00:57 »
Anladığım kadarıyla Grub ön yükleyici kurulumu yapılmamış.

PC'yi Usb flash bellekten boot edip  chroot la linux kurulu bölüte erişip grubu yükleyebilirsiniz
Hepsini denedim terminalde  chroot ta da hata veriyor, win hızlı başlat seçeneğini kaldırsam düzelir mi acaba, kurulumu yaparken kurulu işletim sisteminin yanına kuru seçtim sonra  kendi bölüm ayırdı  ve devam deyip kuruluma geçti. Acaba grubu kurmadı mı, otomatik kurması gerekmezmiydi

Mesajlar Birleştirildi.
Win10 uefi modda kurulu, linuxu legacy modda kurunca biostan sürekli değiştirip diğerine geçmem gerekiyo ama uefiye kurunca direk win 10 açılıyor
« Son Düzenleme: 19 Eylül 2018, 21:04:35 Gönderen: kaptan-ı derya »

Çevrimdışı KarboMint

• Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #3 : 19 Eylül 2018, 21:13:42 »
Rufusta dd  değilde iso imaj modunda iso dosyasını yazdırıp,  tekrar kurulum yapmayı deneyin.

Çevrimdışı zboraon

• Çaylak Penguen
  • **
  • Dağıtım: Linux Mint 19 Tara
  • Masaüstü: Cinnamon
  • Grafik Kartı: GeForce GT 750M
  • İşlemci: Intel Core i7-4700HQ @ 2.40 GHz
« Yanıtla #4 : 19 Eylül 2018, 21:15:59 »
Kendi çapında bir jeolog.
Matlab, GMT, R, Qgis, SAGA kullanmaya çalışıyorum.
https://www.researchgate.net/profile/Zeki_Bora_Oen

• Çok Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #5 : 19 Eylül 2018, 21:19:30 »
Rufusta dd  değilde iso imaj modunda iso dosyasını yazdırıp,  tekrar kurulum yapmayı deneyin.

Bir çok yerde dd tavsiye edilmiş, yinede denerim, zaten 10 kere silip silip yükledim 😁

Mesajlar Birleştirildi.
Selamlar,

Şuradaki öneriyi deneyebilirsiniz:

https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Grub_%C3%B6ny%C3%BCkleyicisini_onarmak_(yeniden_kurmak)

Hepsini denedim işe yaramadı hocam, olmazsa kurulumu yeniden yapıp elle seçenği ile kendim bölüm oluşturarak denicem ama kafamı karıştıran swap bölümü fat32 vs oluyor, ön yükleme bölümünü kendimmi oluşturacam kendi varsayılan olarak mı ayarlıyo orada karıştırıyorum, onun için direk kurulu işletim sisteminin yanına kur seçeneğini seçip devam ettim

Mesajlar Birleştirildi.
Bu Arada windows’u komple silip uefi modunda  Minti kurup denediğimde yine açılmıyor, legacy modunda kurulunca normal açılıyor ama uefi de açılmıyor
« Son Düzenleme: 19 Eylül 2018, 21:33:38 Gönderen: kaptan-ı derya »

Çevrimdışı KarboMint

• Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #6 : 19 Eylül 2018, 22:16:12 »
pc de birden fazla hdd  var mı?

indirdiğiniz iso dosyasının bütünlük denetimini (md5 sha1 gibi) yaptınız mı?

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 4.0 & Mate 1.20
« Yanıtla #7 : 19 Eylül 2018, 22:24:45 »
Forumdaki Grub önyükleyicinin yeniden kurulması ile ilgili konuyu incelediniz mi? Konuda kurulumun EFI mi yoksa klasik tipte mi gerçekleştirildiği ile ilgili sorgu mevcut. Buna göre ilerlemeyi deneyin.

Lütfen forum içi yazışmalarda yazım kurallarına özen gösterelim. Yazım kurallarına uyulması forum kurallrımız arasındadır.
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

• Çok Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #8 : 19 Eylül 2018, 23:14:33 »
pc de birden fazla hdd  var mı?

indirdiğiniz iso dosyasının bütünlük denetimini (md5 sha1 gibi) yaptınız mı?
Tek hdd var 1tb lık, md5 sha1 nedir bilmiyorum, denetim nasıl yapılıyor, isoyu direk orjinal siteden indirdim, sorun olsa legacy mod kurulumda da çalışmaması gerekmez mi, benimki legacy modda kurulunca çalışıyo ama uefi modda kurunca windowslu ya da windowssuz temiz kurulumda bile açılmıyor, windowssuz tek uefi kurulumda no bootable device diye bi mesaj çıkıyodu başlangıç ekranında, yani özetle Linux mint yanında Windows olsun yada olmasın, legacy modda kurulum yapınca  açılıyo, uefi modda kurulum yapınca açılmıyor, acaba rufus seçeneklerimi yanlış yapıyorum, gpt/mbr İSO/dd gibi

Mesajlar Birleştirildi.
16gb lık toshiba flaş belleğe yazıyorum isoyu

Mesajlar Birleştirildi.
Forumdaki Grub önyükleyicinin yeniden kurulması ile ilgili konuyu incelediniz mi? Konuda kurulumun EFI mi yoksa klasik tipte mi gerçekleştirildiği ile ilgili sorgu mevcut. Buna göre ilerlemeyi deneyin.

Lütfen forum içi yazışmalarda yazım kurallarına özen gösterelim. Yazım kurallarına uyulması forum kurallrımız arasındadır.
Kurulum esnasında böyle bi soruya denk gelmedim hiç

Mesajlar Birleştirildi.
Windowsu silip uefi modda kurulum yapıp başlatınca başlangıç ekranında resimdeki ekran geliyo

Mesajlar Birleştirildi.
Eve gidince İSO dosyasına  md5 Denetimi yapıp deneyeyim
« Son Düzenleme: 19 Eylül 2018, 23:34:44 Gönderen: kaptan-ı derya »

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #9 : 19 Eylül 2018, 23:42:43 »

Kurulum esnasında böyle bi soruya denk gelmedim hiç.

Kırmızı ile işaretli kısmı dikkatli okuyunuz.

Forumda açtığınız konuya benzer başka konular da mevcut, arama yaparak bunları da inceleyiniz.

Çevrimdışı minteger

• Penguen
  • Dağıtım: Linux Mint 17.3 KDE
  • Masaüstü: --illede KDE
  • Grafik Kartı: Nvidia
  • İşlemci: AMD
« Yanıtla #10 : 21 Eylül 2018, 01:52:49 »
Arkadaş nedir bu hibernate'den çektiğimiz.

nedir bu uefinin gereksizliği ?
Windows u kaldırıp yükleyince bootable device yok diyor yani ?

• Çok Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #11 : 21 Eylül 2018, 02:09:09 »
Arkadaş nedir bu hibernate'den çektiğimiz.

nedir bu uefinin gereksizliği ?
Windows u kaldırıp yükleyince bootable device yok diyor yani ?
Uefi yi sanki windows için icat etmişler, Linux kurulumlarda sürekli sorun çıkarıyor, onun yüzünden dün akşam yanlışlıkla flash belleği biçimlendireceğime 1TB lık harici harddiskimi biçimlendirdim akşamdan beri verileri geri getirmeye çalışıyorum.

Çevrimdışı minteger

• Penguen
  • Dağıtım: Linux Mint 17.3 KDE
  • Masaüstü: --illede KDE
  • Grafik Kartı: Nvidia
  • İşlemci: AMD
« Yanıtla #12 : 21 Eylül 2018, 23:39:41 »
Uefi yi sanki windows için icat etmişler, Linux kurulumlarda sürekli sorun çıkarıyor, onun yüzünden dün akşam yanlışlıkla flash belleği biçimlendireceğime 1TB lık harici harddiskimi biçimlendirdim akşamdan beri verileri geri getirmeye çalışıyorum.
Güvenlik bahane. Ne için icat edildiğini biz gayet iyibiliyoruz. Sadece win açılabiliyor madem. Muhtemelen windows kuruldur şuan. Oradan kurtardığın dosyaları HDD ye çek. Sonra harici diski formatlayıp tekrar oraya aktar. Mutemelen sende böyle düşünüyorsun ancak ne olur ne olmaz yanlış birşey aklına gelmesin diye söylüyorum.

Daha sonrasında ise windows un yanına yeniden kurulum olayına bakalım. Muhtemelen Disk üzerinde bazı değişiklikler bazı derin müdahaleler yapmamız gerekecek.

Birşey daha sorayım. Laptop marka ve model nedir ?
« Son Düzenleme: 21 Eylül 2018, 23:59:43 Gönderen: minteger »

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #13 : 21 Eylül 2018, 23:43:26 »
EFI sistemlere oldukça sorunsuz kurulum yapılabiliyor, en azından ben yapabildim. Eğer Grub yeniden kurulumu sırasında hata alıyorsanız, bunları ve yaptıkları ayrıntılı biçimde paylaşınız.

Şurayı da ekleyelim. https://linuxmint-installation-guide.readthedocs.io/tr/latest/efi.html
« Son Düzenleme: 21 Eylül 2018, 23:44:33 Gönderen: Butterfly »

• Çok Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #14 : 22 Eylül 2018, 02:39:43 »
Güvenlik bahane. Ne için icat edildiğini biz gayet iyibiliyoruz. Sadece win açılabiliyor madem. Muhtemelen windows kuruldur şuan. Oradan kurtardığın dosyaları HDD ye çek. Sonra harici diski formatlayıp tekrar oraya aktar. Mutemelen sende böyle düşünüyorsun ancak ne olur ne olmaz yanlış birşey aklına gelmesin diye söylüyorum.

Daha sonrasında ise windows un yanına yeniden kurulum olayına bakalım. Muhtemelen Disk üzerinde bazı değişiklikler bazı derin müdahaleler yapmamız gerekecek.

aynen şuan öyle yapıyorum, film arşivi ve resimleri kurtarsam bana yeter, ama çok ağır kopyalama yapıyor. Pc 3 gündür açık.
Bilgisayar bilgisayar marka model;
Acer Aspire F15   F5-572G-57PV
Daha yeni  sayılır 2-3 sene önce media marketten almıştım...

Mesajlar Birleştirildi.

Mesajlar Birleştirildi.
EFI sistemlere oldukça sorunsuz kurulum yapılabiliyor, en azından ben yapabildim. Eğer Grub yeniden kurulumu sırasında hata alıyorsanız, bunları ve yaptıkları ayrıntılı biçimde paylaşınız.

Şurayı da ekleyelim. https://linuxmint-installation-guide.readthedocs.io/tr/latest/efi.html
HDD işini halledeyim linteki yöntemi denemedim onu denerim ama şuan veri kurtarma yaptığım için bilgisayarı kapatıp açamıyorum...
« Son Düzenleme: 22 Eylül 2018, 02:48:30 Gönderen: kaptan-ı derya »