Gönderen Konu: Linux İçin Adobe InDesign ve Quark Xpress Alternatifleri  (Okunma sayısı 551 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı okanakinci

  • Penguen
  • ***
  • İleti: 356
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1
  • Masaüstü: Cinnamon
  • Grafik Kartı: Nvidia GT820M + Intel Haswell-ULT
  • İşlemci: Intel Core i5-4210U @ 1.70GHz x 2
Adobe InDesign ve Quark Xpress, yayın tasarımı, mizanpaj gibi işlerde kullanılan yazılımlardır. Gazete, dergi, broşür, el ilanı, kitap gibi şeyleri tasarlamak için bu yazılımlar gerekiyor. Eskiden bu işlerde lider yazılım Quark Xpress'ti ama son yıllarda Adobe InDesign onu tahtından indirdi. Yine de ikisi de bu işlerde yoğun olarak kullanılıyor. Her ikisi de Windows ve Mac'te var ama Linux'ta yok. İsteyen Wine çalıştırabilir ama ben yine Linux'taki alternatifleri önereceğim.

Scribus: Bu yazılımların Linux'ta ilk akla gelen alternatifi Scribus'tur. Ücretsiz ve açık kaynak bir yazılımdır. InDesign ve Quark Xpress'e kıyasla biraz zayıf kalan bir yazılım. Genellikle basit el ilanları yapmak için tavsiye ediliyor. Aslında daha gelişmiş işlerde de kullanılabilir, bence bu yazılımda kitap, dergi ve gazete tasarlamak mümkün ama biraz uğraştırır. İşleri pratikleştiren, hızlandıran bazı araç gereçlerden yoksun olduğu için bazı şeylerin manuel olarak yapılması gerekebiliyor. Yoksa iş görüyor. Topluluğumuzun bir dönem yayımlanan Root adlı e-dergisi ile diğer özgür yazılım topluluklarının yayımladığı Sudo, PLO, Özgürlük İçin, Enixma ve bunun gibi e-dergiler bu yazılımla tasarlanmıştı. Ben de bir dönem bu yazılımla birkaç kitapçık hazırlamıştım. Bence bir şans vermeye değer. İnternette hazır şablonlar arayıp onları kullanarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Scribus'u Linux Mint Yazılım Yöneticisinden indirebilirsiniz. Ayrıca birkaç şablon içeren scribus-template paketini de indirebilirsiniz. Türkçe desteği var.

https://www.scribus.net/

Laidout: Ücretsiz ve açık kaynak bir yazılım. Aslında bu yazılım bence pek güçlü bir yazılım değil. Scribus'a kıyasla zayıf kalıyor. Basit el ilanları ve posterler tasarlamada tercih edilebilir. Kitap, gazete, dergi gibi şeylerde yeterli olacağını sanmıyorum. Sitesinden indirebilirsiniz. Türkçe desteği yok.

http://laidout.org/index.html

Pagination: Bu bir yazılım değil, bir web sitesi. Web tarayıcınızdan kullanıyorsunuz. Açık kaynak değil. Ücretsiz de değil ama bir demo kullanımına izin veriyor. Aslında gazete ve dergi değil de şirket için sunum belgeleri, mağazalar için şık katalog belgeleri üretme konusunda çok iyi. Bunun için hazır şablonlar da sunuyor. Türkçe desteği yok.

https://pagination.com/

VivaDesigner: Adobe InDesign ve Quark Express'ın Linux'taki en güçlü alternatifi bence bu yazılımdır, fakat açık kaynak değil. Ücretli ve ücretsiz olmak üzere çeşitli sürümleri var. Masaüstüne kurulabildiği gibi web sürümleri de var. Oldukça profesyonel kalitede işler çıkarmaya imkân tanıyor. Eğer yukarıdaki alternatiflerden biri ya da bunun ücretsiz sürümü sizin için yeterli olmazsa ücretli sürümünü satın alabilirsiniz. Satın almadan önce demo sürümüyle deneyebilirsiniz. Türkçe desteği yok.

http://www.viva.us/en/

Böylece Adobe yazılımlarına alternatifleri tanıttığım dizinin sonuna gelmiş bulunuyoruz.