Gönderen Konu: [Nasıl] AMD/ATI Southern Islands ve Sea Islands Amdgpu Sürücüsünü Kullanma  (Okunma sayısı 672 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 4.0 & Mate 1.20
Amdgpu sürücüsü, AMD/ATI firmasının açık kaynak kodlu olarak geliştirmesine doğrudan destek verdiği bir sürücü modelidir ve yeni nesil GPU'ları kapsamaktadır.  Volcanic Islands, Arctic Islands ve Vega serisi aygıtlar, güncel sistemlerde varsayılan olarak bu sürücüyü kullanıyorlar. Southern Islands ve Sea Islands serisi aygıtlarda ise varsayılan olarak Radeon sürücüsü kullanılıyor. Bununla birlikte Sea Islands serisi aygıtlarda tercihli olarak olarak Amdgpu sürücü desteği varken, Southern Islands serisi aygıtlarda Amdgpu sürücüsü desteği deneysel ve yine tercihli olarak bulunmakta.

Bu konuda Southern Islands ve Sea Islands serisindeki çipsetlere sahip aygıtlar için amdgpu sürücüsünün nasıl etkinleştirileceğinden bahsedeceğiz. Öncelikle sisteminizdeki aygıtın hangi serideki çipsete sahip olduğunu aşağıdaki komutla bulmanız gerekiyor.

Eğer sisteminizde sadece tek GPU varsa aşağıdaki komutu çalıştırınız.

Kod: [Seç]
glxinfo | grep "OpenGL renderer"
Eğer sisteminizde Intel + AMD/ATI hibrit GPU varsa aşağıdaki komutu çalıştırınız.

DRI_PRIME=1 glxinfo | grep "OpenGL renderer"
Eğer sisteminizde AMD/ATI + AMD/ATI hibrit GPU varsa yukarıdaki iki komutla hem dahili hem de harici GPU'ların serisini kontrol edebilirsiniz.

Komutun çıktısı aşağıdakilere benzer bir sonuç vermeli, mesela aşağıdaki örnek çıktılardaki ilk aygıt HAINAN çipsetine, ikinci aygıt BONAIRE çipsetine sahip.

string: AMD HAINAN
string: AMD BONAIRE
Çipset çıktısına göre, aygıtın hangi seriye ait olduğunu aşağıdaki listeden bulabilirsiniz.

Southern Islands serisi:   CAPE VERDE, PITCAIRN, TAHITI, OLAND, HAINAN

Sea Islands serisi:   BONAIRE, KABINI, KAVERI, HAWAII, MULLINS

Eğer Southern Islands serisi bir çipsete sahip aygıtınız varsa, aşağıdaki komutlarla açılış değişkenleri yardımıyla amdgpu sürücüsünü etkinleştirebilirsiniz.

echo 'GRUB_CMDLINE_LINUX="$GRUB_CMDLINE_LINUX radeon.si_support=0 amdgpu.si_support=1"' | sudo tee  /etc/default/grub.d/amdgpu.cfg
sudo update-grub
Eğer Sea Islands serisi bir çipsete sahip aygıtınız varsa, aşağıdaki komutlarla açılış değişkenleri yardımıyla amdgpu sürücüsünü etkinleştirebilirsiniz.

echo 'GRUB_CMDLINE_LINUX="$GRUB_CMDLINE_LINUX radeon.cik_support=0 amdgpu.cik_support=1"' | sudo tee  /etc/default/grub.d/amdgpu.cfg
sudo update-grub
Eğer sisteminizde AMD+AMD hibrit GPU varsa ve bu GPU'lar hem Sea Islands hem de Southern Islands serilerine aitse, aşağıdaki komutlarla açılış değişkenleri yardımıyla amdgpu sürücüsünü etkinleştirebilirsiniz.

echo 'GRUB_CMDLINE_LINUX="$GRUB_CMDLINE_LINUX radeon.si_support=0 amdgpu.si_support=1 radeon.cik_support=0 amdgpu.cik_support=1"' | sudo tee  /etc/default/grub.d/amdgpu.cfg
sudo update-grub
Açılış değişkenlerini ekledikten sonra amdgpu sürücüsünün etkinleşmesi için sisteminizi yeniden başlatmalısınız. Sistemizini yeniden başlattıktan sonra aşağıdaki komutun çıktısında,

inxi -Gxx
aşağıdaki şekilde amdgpu sürücüsünün görünmesi gerekiyor.

drivers: modesetting,ati,amdgpu (unloaded: fbdev,vesa)
Bir sorun yaşanması durumunda, sisteminizi kurtarma kipi => resume seçeneği ile açıp, aşağıdaki komutlarla değişiklikleri geri alabilirsiniz.

sudo rm -f /etc/default/grub.d/amdgpu.cfg
sudo update-grub
« Son Düzenleme: 01 Aralık 2018, 00:34:35 Gönderen: Butterfly »
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimiçi Leopard

• Forum Sorumlusu
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1 64-bit
  • Masaüstü: Cinnamon
  • Grafik Kartı: Nvidia Geforce GTX 1050
  • İşlemci: Intel Core i7 7700HQ
Faydalı bir konu olmuş hocam , elinize sağlık.

GCN 1.0 ve 2.0 kartlarda Vulkan desteği bu yöntemle aktif hale gelmekte.

http://support.feralinteractive.com/docs/en/riseofthetombraider/latest/linux/faqs/

10.maddede belirtilmekte.
« Son Düzenleme: 14 Ağustos 2018, 01:34:55 Gönderen: Leopard »
The only people who should kill are those prepared themselves to die!

Çevrimdışı TolgaHan

• Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Linux Mint 19
Hocam merhaba linux ailesine yeni girdim yardımcı olursanız çok sevinirim forumdaki ekran kartı bölümünden çoğunu okudum istediğim cevabı bulamadım
Sorum şu şekilde paylaştığınız bu kodlarda " glxinfo | grep "OpenGL renderer" "  AMD HAINAN  yazmıyor
Sistemimde Intel + AMD/ATI hibrit GPU yada AMD/ATI + AMD/ATI hibrit GPU olduğunu nasıl anlıyabilirim
Mozilla kullanıyorum hocam bazen hafif kasma oluyor gibi yada bir klasör açıp tutup kaydırdığımda takılmalar oluyor akıcı değil yardım ederseniz çok minnet duyarım

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
Size de merhaba,

Aşağıdaki komutun çıktısını paylaşın.

DRI_PRIME=1 glxinfo | grep "OpenGL renderer"

Not: Lütfen forum içi mesajlarda, forum kurallarımız arasındaki yazım kurallarına özen gösteriniz. İmla ve Yazım Kuralları

Çevrimdışı TolgaHan

• Yeni Penguen
  • *
OpenGL renderer string: AMD TURKS (DRM 2.50.0 / 4.15.0-34-generic, LLVM 6.0.0)

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
Southern Islands serisi:   CAPE VERDE, PITCAIRN, TAHITI, OLAND, HAINAN

Sea Islands serisi:   BONAIRE, KABINI, KAVERI, HAWAII, MULLINS

Yukarda destelenen çipsetleri listelemiştik. Sizin aygıtınız bu çipsetlerden birisine dahil değil, bu sebeple amdgpu sürücüsünü desteklemiyor.

Performans vb. diğer sorunlar için aşağıdaki hususlara uygun biçimde yeni konu açabilirsiniz.

Çevrimdışı TolgaHan

• Yeni Penguen
  • *
Teşekkürler Hocam konuyu açıcam