Gönderen Konu: [Çözüldü] Dizüstü Bilgisayarıma Hiç Bir Dağıtım Yüklenmiyor  (Okunma sayısı 6884 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Quaoar

• Çaylak Penguen
  • **
Merhaba, yaklaşık bir hafta önce Windows 8 önyüklü gelen FUJITSU marka bir dizüstü bilgisayar aldım. Sanırım UEFI'li. Bu yüzden denediğim hiç bir dağıtım yüklenemedi. İlk önce Brigde Linux kurmayı denedim. Normal seçenekler yerine 3 tane UEFI'li boot seçenekleri geldi. İlk seçenek dışında diğer hepsi simsiyah bir ekran açıyor. İlk sçenekle yüklemeye çalıştığımda da yükleme dondu. Ve tekrar denememe rağmen sonuç aynı. Aynı şekilde Ubuntu'da öyle. Kurulumda donuyor.
Yardımlarınız için teşekürler.

Düzenleme : Çözüldü etiketi eklendi.

« Son Düzenleme: 22 Şubat 2014, 20:06:01 Gönderen: Butterfly »

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 4.0 & Mate 1.20
Ynt: Dizüstü Bilgisayarıma Hiç Bir Dağıtım Yüklenmiyor
« Yanıtla #1 : 22 Şubat 2014, 16:30:33 »
Bridge Linux UEFI kurulu desteği var mı bunu öğrenmek lazım. Linux Mint 16'yı secure boot özelliğini kapttıktan sonra rahatlıkla kurabilmeniz gerekir.

Kurulum sırasında disk bölümlerini göremezseniz burayı incelersiniz.

Ayrıca açılış değişkenlerine nomodeset eklemek denenebilir.

Bunun için, başlangıç menüsüne ulaştığınızda "Start Linux Mint" seçeneği üzerinde TAB tuşuna basınız. Açılan alanda aşağıdakine benzer satırları bulunuz.

Kod: [Seç]
/casper/vmlinuz file=/cdrom/preseed/mint.seed boot=casper initrd=/casper/initrd.lz quiet splash
Satırın sonundaki quiet splash değişkenlerini silip nomodeset değişkinini ekleyiniz.

/casper/vmlinuz file=/cdrom/preseed/mint.seed boot=casper initrd=/casper/initrd.lz nomodeset

« Son Düzenleme: 22 Şubat 2014, 16:35:02 Gönderen: Butterfly »
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı Quaoar

• Çaylak Penguen
  • **
« Yanıtla #2 : 22 Şubat 2014, 18:40:26 »
Secure Boot varsayılan olarak kapalı gözüküyor. Zaten ayarları da değiştirilmiyor. Yüklemeye evime gidince deneyeceğim. Yanıtınız için teşekkürler.

Çevrimdışı Quaoar

• Çaylak Penguen
  • **
« Yanıtla #3 : 22 Şubat 2014, 19:55:09 »
Çok teşekkürler. Benim bilgisayarımda bölümler gözükmüyordu. Yükleniyor şimdi tekrar teşekkürler.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 4.0 & Mate 1.20
Rica ederiz, güle güle kullanın.

Diğer forumda paylaştığım çözümü buraya da ekleyelim.

EFI/GPT sistemlere kurulum sırasında Disk bölümleri gözükmüyorsa; disk bölümleme tablosu fixparts uygulamasıyla yeniden oluşturulabilir.

Önce aşağıdaki komut ile gdisk uygulaması kurulmalı.

sudo apt-get update && sudo apt-get install gdisk
Uygulamayı kurduktan sonra aşağıdaki komut ile disk listelemesi yapınız.

sudo fdisk -l
Yukarıdaki komut ile adresini tespit edeceğiniz diskiniz için aşağıdaki komut ile disk bölümleme tablosunu yeniden oluşturabilirsiniz.

sudo fixparts /dev/sdx
Yukarıdaki komutda x harfi yerine kendi diskinizin harfini yazmalısınız. Örneğin /dev/sda disk bölümü için komut aşağıdaki biçimde düzenlenmeli, siz kend disk bölümünüze göre düzenleyin.

sudo fixparts /dev/sda
MBR command (? for help): şekilde bir mesaj alacaksınız w tuşuna basarak disk bölümlemeyi yazdırmayı seçmelisiniz.

Do you want to proceed? (Y/N): şeklinde işlemin uygulanmasını isteyen mesajı y tuşuna basark onaylarsanız yeni disk bölümleme tablosu (partition table) yazılmış olur.

Atık sisteminizi yeniden başlatıp kurulum yapamayı deneyebilirsiniz.

Sorun çözüldüğü için konu kilitlendi.
« Son Düzenleme: 22 Şubat 2014, 20:06:41 Gönderen: Butterfly »
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...