Gönderen Konu: Linux Mint 19 Nvidia Prime ve TLP Güç Yönetimi Hakkında  (Okunma sayısı 723 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı okanakinci

• Penguen
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1
  • Masaüstü: Cinnamon
  • Grafik Kartı: Nvidia GT820M + Intel Haswell-ULT
  • İşlemci: Intel Core i5-4210U @ 1.70GHz x 2
Linux Mint'in 19. sürümünde hem TLP bu başlıkta belirtildiği şekilde kullanılmasına hem de ekran kartı olarak Nvidia yerine Intel tercih edilmiş olmasına rağmen bir ısınma sorunu yaşıyordum. Çözümü bugün buldum. Bazen her nedense sistem grub dosyasını kendiliğinden yeniden düzenliyor ve splash quiet intel_pstate=disable değerinin sonuna nouveau ile ilgili bir değer ekliyor. Eğer yanlış anlamadıysam bu da sistemin ne Intel sürücüsüyle ne de sahipli Nvidia sürücüsüyle başlamamasına, açık kaynak Nvidia sürücüsü ile başlamasına neden oluyor. Hem de bunu köşedeki Nvidia Prime simgesine görünen Intel logosuna rağmen yapıyor. Hâliyle bu da ısınmaya neden oluyor. Nouveau ile değerli kaldırıp Grub'ı güncelledikten ve bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra ısınma sorunu çözüldü. Umarım bu yazdıklarım, aynı sorunu yaşayan arkadaşlara yardımcı olur.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19.2 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 4.2 & Mate 1.22
Ynt: Linux Mint 19 Nvidia Prime ve TLP Güç Yönetimi Hakkında
« Yanıtla #1 : 05 Ağustos 2018, 15:08:10 »
Nouveau ile ilgili değişken Nvidia PRime'ın Ubuntu 18.04 sürümü ile ilgili. TLP ile ilgisi bulunmamakta. Ubuntu bu yeni sürümde Nvidia Prime kullanım şeklini değiştirdi, güç tasarrufu için Nouveau sürücüsünü kullanmaya çalışıyor. Nvidia Prime yöntemini eskisi gibi kullanmak için buradaki konu incelenebilir. Not: Eğer etkinse secure boot seçeneğini kapatmanız gerekiyor.
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı okanakinci

• Penguen
« Yanıtla #2 : 05 Ağustos 2018, 15:28:28 »
Nvidia Prime her ne kadar güç tasarrufu için Nouveau'yu kullansa da yukarıda söz ettiğim değişiklik benim bilgisayarımda gerçekten çok etkili oldu. Nedenini bilmiyorum.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #3 : 05 Ağustos 2018, 15:32:41 »
Nouveau ile güç tasarrufu çok etkin bir sistem değil henüz, bunula ilgili Launchpad'de açılmış bildirimler mevcut. Eğer Nvidia Prime kullanıyorsanız Nouveau sürücüsü ile ilgili paketleri kaldırmanız bu yöntemin sağlıklı kullanımını etkileyecektir, şu an yaptığınız işlem bir şekilde Nvidia Prime özelliğini kıracaktır. Zira ahata olarak gördüğünüz husus şu an ki Nvidia Prime yönteminin çalışma şeklidir. Sorun yaşanmaması için ya Nvidia Prime yöntemini kullanmayın ya da önceki mesajda verilen Nvidia Prime özelleştirmesini kullanın. Bu durum Linux Mint 19 ve Ubuntu 18.04 tababnlı tüm dağıtımlar için geçerlidir.

Çevrimdışı okanakinci

• Penguen
« Yanıtla #4 : 05 Ağustos 2018, 15:44:18 »
@Butterfly tam olarak anlayamadım. Aşağıdaki seçeneklerden hangisi yapmam daha uygun olur?

1) Grub dosyasını eski hâline getirip öyle mi bırakayım?
2) Ubuntu'nun kendi Nvidia 390 sürücüsü yerine PPA ekleyip oradaki sürücüyü mü kullanayım?
3) Nvidia sürücüsü ve Nvidia Prime'ı kaldırıp Nouveau sürücüsünü mü kullanayım?
4) Şu anki yaptığım düzenlemeyle mi devam edeyim?

Hangisi hem kararlılık hem de güç tasarrufu konusunda en iyi seçenek?

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #5 : 05 Ağustos 2018, 15:52:18 »
Bence burada önerilen Nvidia Prime ile ilgili önceki sisteme yakın çözümü uygulayın. Bu şekilde GPU değiştirme için sistemi yeniden başlatmaya da gerek kalmıyor. Grub dosyasına eklemeyi zaten Linux Mint 19/Ubuntu 18.04 ile gelen Nvidia Prime yöntemi güç tasarrufu kipi seçildiğinde yapıyor, bu şekilde Nouveau sürücüsünün etkinleşmesi ile güç tasarrufu yapmayı deneyorlar. Bence buradaki asıl kısıt Ubuntu 18.04 ile gelen GDM'de, sistemi yeniden başlatmadan GPU değişimi yapamamış olmaları olabilir, bunu aşabilmek içinde yöntem üzerinde değişikliğe gitmiş olabilirler. 

Bununla birlikte Nvidia Prime github sayfasında yeni bir sürüm etiketlenmiş. Bu yeni sürümdeki prime select betiğinde Nouveau ile ilgili bazı kısımların çıkartıldığı görülüyor, ama bunun pratikte ne sağlayacağını şu an bilemiyorum. Sanırım sistemi yeniden başlatmadan, oturum kapatıp açarak GPU değişimi ve Nouveau ile ilgili güç yönetimi sorununa çözüm bulmak amaçlı. Launchpad sayfasından GDM içinde bir yama yapıldığı anlaşılıyor.

https://github.com/tseliot/nvidia-prime/commit/a11733a4e128429219d32fbf45d9b41df64cac24
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/nvidia-prime/+bug/1778011

Launchpad sayfasında ayrıca nvidia-settings ve Nvidia Prime yöntemini yöneten ubuntu-drivers-common ile ilgilili düzeltmelerin yapıldığı görünüyor.
« Son Düzenleme: 05 Ağustos 2018, 16:01:24 Gönderen: Butterfly »

Çevrimdışı okanakinci

• Penguen
« Yanıtla #6 : 05 Ağustos 2018, 17:06:44 »
Graphic Drivers PPA deposunu ekledim. Yeni sürücüyü kullanıp eskisine geri döndüm. Şu an grub dosyasına bir göz atıyorum da nouveau.runpm=0 değeri gelmiş. Yani PPA'daki sürücü ile Ubuntu'nun depolarındaki sürücü bana aynı gibi geldi. Gözden kaçırdığım bir şey mi var?

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #7 : 05 Ağustos 2018, 17:18:31 »
Farklılık sürücü ile ilgili değil, Nvidia Prime yöntemi ile ilgili, ilgili bağlantıdaki tüm adımları uygulamayı deneyin, github deposundan kurulum dahil. Ayrıca Nvidia ayar yöneticisi ile ilgili sembolik bağlantılar yapılmalı. Bu işlemleri uyguladığınız esnada Nvidia sürücüsü seçili ve etkin olmalı.

Çevrimdışı okanakinci

• Penguen
« Yanıtla #8 : 05 Ağustos 2018, 17:28:01 »
Şimdi anladım. Sürücü PPA'dan geliyor ama elimdeki Nvidia Prime yazılımı hâlâ Ubuntu depolarındaki.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #9 : 05 Ağustos 2018, 17:55:24 »
Aslında bu yöntem sadece Nvidia Prime paketi ile gelen dosyalar için bir düzeltme mahiyetinde denilebilir. Nvidia-prime paketi her hâlükârda kuruluyor, üstüne Github adresindeki düzeltme uygulanıyor.