Gönderen Konu: [Çözüldü] Yazılım güncelleme hata ekranı  (Okunma sayısı 876 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Cincücüğü

• Yeni Penguen
  • *
    • Kafkef
  • Dağıtım: Linux mint
  • Masaüstü: Cinnamon
  • Grafik Kartı: Nvidia
  • İşlemci: İnter core duo i5
[Çözüldü] Yazılım güncelleme hata ekranı
« : 15 Mart 2018, 02:47:30 »
Merhaba yazılım güncelleme ekranında şöyle bir hata geliyor ne yatımsa düzeltemedim.

NOT: Buradaki  öneriyi de okudum. İşe yaramadı.

Kod: [Seç]
W: GPG hatası: http://download.opensuse.org/repositories/home:/olav-st/xUbuntu_17.04  Release: Aşağıdaki imzalar geçersiz: KEYEXPIRED 1514405436
W: 'http://download.opensuse.org/repositories/home:/olav-st/xUbuntu_17.04  Release' deposu imzalanmamış.

Denediklerim:

wget http://download.opensuse.org/repositories/home:/olav-st/xUbuntu_17.04/Release.key
sudo apt-key add - < Release.key
Çıktı:
sudo apt-key list | grep -C 2 "olav"
pub   2048R/A2B5E9D5 2013-08-11 [[son kullanma tarihi: 2017-12-27]]
uid                  home:olav-st OBS Project <home:olav-st@build.opensuse.org>
« Son Düzenleme: 15 Mart 2018, 23:55:48 Gönderen: Cincücüğü »
Bilmediğin bir sürü şey vardır. Mesela bir köpeğin rüyasında neler gördüğünü bil-memen gibi... Belki tavşanları kovaladığını düşünebilirsin... Ama rüyasında tavşan var mı yok mu bunu bilemezsin. O da sana var olup olmadığını söyleyemez. Değil mi? İnsanlar da düşündüklerini söylemez. Onlar hakkında bildiklerin; köpeğin rüyasında gördüğü şeyi bildiğinden fazla değildir.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 4.0 & Mate 1.20
Ynt: Yazılım güncelleme hata ekranı
« Yanıtla #1 : 15 Mart 2018, 10:25:25 »
Bu depoyu nasıl eklediniz, bir kaynak varsa paylaşınız. Ayrıca eklediğiniz depo Linux Mint 18.x ile yumlu değil, gerçi uyumlu olan Xenial deposundan da aynı sorun olması muhtemel. Lütfen açtığınız konularda daha fazla bilgi paylaşınız.
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı Cincücüğü

• Yeni Penguen
  • *
    • Kafkef
« Yanıtla #2 : 15 Mart 2018, 11:59:19 »
Bu depoyu nasıl eklediniz, bir kaynak varsa paylaşınız. Ayrıca eklediğiniz depo Linux Mint 18.x ile yumlu değil, gerçi uyumlu olan Xenial deposundan da aynı sorun olması muhtemel. Lütfen açtığınız konularda daha fazla bilgi paylaşınız.

http://download.opensuse.org/repositories/home:/olav-st/ kısmında xUbuntu ile başlayanların içlerindeki Release.key leri tek tek import ederek denedim. Hiçbiri sorunu düzeltmedi. Son kullanma tarihleri hep geçmiş.
Bilmediğin bir sürü şey vardır. Mesela bir köpeğin rüyasında neler gördüğünü bil-memen gibi... Belki tavşanları kovaladığını düşünebilirsin... Ama rüyasında tavşan var mı yok mu bunu bilemezsin. O da sana var olup olmadığını söyleyemez. Değil mi? İnsanlar da düşündüklerini söylemez. Onlar hakkında bildiklerin; köpeğin rüyasında gördüğü şeyi bildiğinden fazla değildir.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #3 : 15 Mart 2018, 13:18:44 »
@Cincücüğü , bu depoyu bir uygulamayı yüklemek için eklediniz sanırım, bunun için yararlandığınız kaynağı ya da aşamalarını soruyorum.

Çevrimdışı Cincücüğü

• Yeni Penguen
  • *
    • Kafkef
« Yanıtla #4 : 15 Mart 2018, 13:34:34 »
@Cincücüğü , bu depoyu bir uygulamayı yüklemek için eklediniz sanırım, bunun için yararlandığınız kaynağı ya da aşamalarını soruyorum.

@Butterfly uygulama yüklemek istemedim. Güncelleme yöneticisinde yenileme yapınca sürekli bu hata çıkıyor.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #5 : 15 Mart 2018, 14:07:34 »
İyi de bu depoyu ekleme sebebiniz bir uygulamayı yüklemek değil mi? Hangi uygulamayı yüklemek için eklediyseniz bu depoyu, onun adımlarını paylaşın. İşinize yarayacak bir depo değilse, depoyu Yazılım Kaynaklarından kaldırabilirsiniz, büyük ihtimalle ek depolar bölümündedir.

Çevrimdışı Cincücüğü

• Yeni Penguen
  • *
    • Kafkef
« Yanıtla #6 : 15 Mart 2018, 17:54:20 »
İyi de bu depoyu ekleme sebebiniz bir uygulamayı yüklemek değil mi? Hangi uygulamayı yüklemek için eklediyseniz bu depoyu, onun adımlarını paylaşın. İşinize yarayacak bir depo değilse, depoyu Yazılım Kaynaklarından kaldırabilirsiniz, büyük ihtimalle ek depolar bölümündedir.

@Butterfly ben linuxu daha önce sadece ssh ve server üzerinde kullandım. Dediğiniz şekilde anladığım kadarıyla bunu ben kurdum. Foruma üye olduğum günden beri gece gündüz sürekli bir şeyler eklemeye çalışıyorum ki windowsu aratmasın. Sorunlar çıkıyor yabancı sitelere filan da bakıyorum. Sorun çözmek için çeşitli dosyaları düzenleyip duruyorum. Bir şeyler indirip kuruyorum. Başka bir şeyleri siliyorum. Girmediğim site kalmadı. Linuxu rayına oturtmak bu kadar zor mu acaba bende mi bir kaçaklık var. Bir şey kurmak istiyorum 1 günümü alıyor mesela dün screencloud kuracaktım gözümü açtım ki key sorunu düzeltmeye çalışıyorum. Kendi kendime ne keyi linux zaten ücretsiz değil mi diyorum niye benden key istiyor sonra onu yapayım derken farklı hatalar çıkıyor onu araştırmaya başlıyorum konudan konuya :) Yaptıklarım da ya başka bir hata veriyor ya doğru düzgün çalışmıyor. Bu yüzden  de artık onu ne için kurduğumu bulmam samanlıkta iğne bulmam gibi bir durum olmuştur. Sile bilirsem daha iyi :)  Acemiliğimden herhalde bilmiyorum azimli olduğum için hemen pes etmek de istemiyorum bakalım iş nereye varırsa artık. Gidişat iyi değil :)

Ek depolarda Opensuse buldum sildim. Şimdi çıkmıyor artık o şey :D Ama güncelleme kısmında curl çıktı. Ben ekran alıntısını otomatik upload etsin diye baya kurcalamıştım ondan dolayı mı çıkıyor curl güncellemesi acaba?
« Son Düzenleme: 15 Mart 2018, 17:59:56 Gönderen: Cincücüğü »

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #7 : 15 Mart 2018, 21:38:19 »
Buradaki anahtar, kullanımı sağlayan bir yazılım anahtarı değil, paketlerin doğrulamasını yapabilmeyi sağlayan bir güvenlik anahtarı.

Güncelleme Yöneticisinde curl paketi için yeni bir güncelleme olduğu anlaşılıyor.

Eğer bu başlık ile ilgili sorun çözüldüyse, konu başlığını etiketlerseniz konuyu kilitleyebiliriz.

Çevrimdışı Cincücüğü

• Yeni Penguen
  • *
    • Kafkef
« Yanıtla #8 : 15 Mart 2018, 22:50:45 »
Buradaki anahtar, kullanımı sağlayan bir yazılım anahtarı değil, paketlerin doğrulamasını yapabilmeyi sağlayan bir güvenlik anahtarı.

Güncelleme Yöneticisinde curl paketi için yeni bir güncelleme olduğu anlaşılıyor.

Eğer bu başlık ile ilgili sorun çözüldüyse, konu başlığını etiketlerseniz konuyu kilitleyebiliriz.

Teşekkürler.
« Son Düzenleme: 15 Mart 2018, 23:55:23 Gönderen: Cincücüğü »