Gönderen Konu: MacBookPro Touch Bar´a Mint kurabilen var mi  (Okunma sayısı 786 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı oguzkurtay

• Çok Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Linux Mint Rosa
  • Masaüstü: Cinnamon
  • Grafik Kartı: GeForce
  • İşlemci: İntel
MacBookPro Touch Bar´a Mint kurabilen var mi
« : 19 Kasım 2017, 18:51:18 »
Selamlar macbook touchbarli 2017  modele linux mint kurmak istedim fakat ne harddiski görüyor ne klavye ne trackpad sadece masaüstü geliyor usb mouse klavye bağlayıp devam etmek mumkun fakat harddisk´i görmedigi icin yükleme yapamadım. su an icin bu cihaza bir çözüm yolu varmidir?

Çevrimdışı meda

• Penguen
  • Dağıtım: Manjaro-Illyria 18.0 X64
  • Masaüstü: KDE
  • Grafik Kartı: GT 940MX
  • İşlemci: İ7 7500U
Ynt: MacBookPro Touch Bar´a Mint kurabilen var mi
« Yanıtla #1 : 20 Kasım 2017, 00:06:07 »
Bildiğim kadarıyla Ubuntu Mac'ler için ayrı bi İSO kalıbı hazırlıyordu. Yani çetrefilli durumlar olabiliyor. Bana kalırsa sanal sistem üzerinden Mint kullanmanız hayrınıza.

Kaldı ki 6. Nesil makinede bile çekirdek kaynaklı sürücü problemleri yaşıyorum. Bumblebee desen ayrı bir kepazelik. Yanlış anlaşılmasın tavrım yazılım geliştiricilerine değil çıkarttıkları makine donanımına ya hiç ya da düzgün sürücü yayınlamamalarına kızıyorum.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava;Peynir ekmek değil amaAcı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet,Esirlik bedava;Bedava yaşıyoruz, bedava.
                   Orhan VELİ"

Çevrimdışı Leopard

• Forum Sorumlusu
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1 64-bit
  • Grafik Kartı: Nvidia Geforce GTX 1050
  • İşlemci: Intel Core i7 7700HQ
« Yanıtla #2 : 20 Kasım 2017, 00:36:41 »
Bildiğim kadarıyla Ubuntu Mac'ler için ayrı bi İSO kalıbı hazırlıyordu. Yani çetrefilli durumlar olabiliyor. Bana kalırsa sanal sistem üzerinden Mint kullanmanız hayrınıza.

Kaldı ki 6. Nesil makinede bile çekirdek kaynaklı sürücü problemleri yaşıyorum. Bumblebee desen ayrı bir kepazelik. Yanlış anlaşılmasın tavrım yazılım geliştiricilerine değil çıkarttıkları makine donanımına ya hiç ya da düzgün sürücü yayınlamamalarına kızıyorum.

Sizde mi Macbook kullanıyorsunuz?

Gtx 960M'li bir modeli var mı? Sanırım normal bir laptop , Macbook değil. Hangi kerneldesiniz?

Bu arada bende Bumblebee kullanmasını önermiyorum , zira oyun oynuyorum baya ve hem burada Bumblebee sıkıntılı hem de Vulkan çalışmıyor Bumblebee'de. Nvidia Prime kullanıyorum.
« Son Düzenleme: 20 Kasım 2017, 00:39:10 Gönderen: Leopard »
The only people who should kill are those prepared themselves to die!

Çevrimdışı oguzkurtay

• Çok Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #3 : 20 Kasım 2017, 00:58:43 »
Sanal makina kurulumu yaptım fakat Isinma problemi yüzünden tercihen direk kurulum yapmak istiyorum.... :(

Çevrimdışı oguzkurtay

• Çok Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #4 : 26 Kasım 2017, 21:04:28 »
Tekrar merhaba arkadaslar sanırım MacBook Pro kullanan sayısı yok denecek kadar az. gerci bu cihaz da bize firmamız tarafından verildi ama ben diger 2009 model macbook pro´mda linux kullandigim icin buna da kurup kullanmak istedim..

benim sorunum surada başlıyor usb boot ettikten sonra klavye mouse harddiskími ve wifi yi görmüyor neyse ki harici mouse klavyem ve wifi kartı mevcut ama harddiskimi ne yaptıysam usb yüklemesinde algilatamadim..

hazirladigim usb yükleyici baska cihazlara kusursuz kurulum yapabilmekte 2009 MBP ve eski bir acer marka cihaza kurulumu yapıyor.

bende diler Kali ve Fedorayi yüklemeyi denedim kurulum basarili.. Ama linux min´e aliskin oldugum icin mint yükleme çabasındayım umarım sorunumu yani usb´den kurulum aşamasında harddisk´imi nasıl algılatabileceğim konusunda yardimlarinizi bekliyorum..  :( :( :(

2017 MacBook Pro Touch Bar i5  8gb ram 512flah ssd Broadcom 43xx wifi cihazımın özellikleri..

Tercihen Mac OS kullanmak istemiyorum linux mint basarili ve kullanımı gayet rahat

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 4.0 & Mate 1.20
« Yanıtla #5 : 26 Kasım 2017, 23:20:57 »
Linux Mint 18.3 sürümü dener misiniz? Bir kaç içinde resmi duyurusu yapılacak.

Eğer bir çözüme ulaşamazsanız aşağıdaki komutların çıktılarını paylaşırsınız.

Kod: [Seç]
inxi -Fxxz
sudo parted -l
lsblk -o NAME,SIZE,TYPE,FSTYPE
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...