Gönderen Konu: Linux'u Harici Diskten Başlatma Sorunu  (Okunma sayısı 935 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı aries463

• Çok Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Mint
Linux'u Harici Diskten Başlatma Sorunu
« : 29 Ekim 2017, 22:39:49 »
Merhabalar. Asus x551ca model laptobumun güney köprüsünde oluşan problemden dolayı laptop hard diski görmemeye başlamıştı. Bende harici disk kutusu alıp hard diskimi  harici diske dönüştürdüm. Windows işletim sistemi açılışta usbyi 1 sn okumadığı için mavi ekran hatası aldım ben de çareyi linux kurmakta buldum. Fakat şöyle bir sorunum var farklı bir flash bellekten bootable bellek oluşturup harici diskime linux mint kurdum. Formattan sonra pc normal şekilde başlıyor ama pcyi ne zaman kapatsam diğer açılışta pc açılmıyor. Bazen direk biosa atıyor bazen  grub rescue moda atıyor. Farklı linux sistemleri kurmama rağmen pc açılmıyor direk biosa atıyor. Bunu nasıl çözebilirim. Biosumu  güncelledim, hard diskimi bootta 1.sıraya alıyorum yine aynı oluyor.  Yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkür ederim.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 4.0 & Mate 1.20
Ynt: Linux'u Harici Diskten Başlatma Sorunu
« Yanıtla #1 : 29 Ekim 2017, 22:48:12 »
Alıntı
Bazen direk biosa atıyor bazen  grub rescue moda atıyor.

Size de merhaba. Öncelikle bu forum bölümü altındaki Grub önyükleyici yeniden kurulumu anlatımını uygulamayı deneyiniz.
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı aries463

• Çok Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #2 : 30 Ekim 2017, 00:25:23 »
Size de merhaba. Öncelikle bu forum bölümü altındaki Grub önyükleyici yeniden kurulumu anlatımını uygulamayı deneyiniz.

Linkteki grub önyüklemesini yaptım. Efi çıktısı alıp ona göre önyükleme adımlarını izledim . Kurulum sırasında removable disk diye uyarı almadım ve bazı seçeneklerim benim boot repairımda yoktu. Önyükleme tamamlandıktan soran sböyle bir uyarı aldım. Bilgisayarı tekrar başlattığımda da resimdeki gibi uyarı alıp bios ekranıyla karşılaştım.
https://hizliresim.com/nJOool
https://hizliresim.com/vJj776

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 4.0 & Mate 1.20
« Yanıtla #3 : 30 Ekim 2017, 10:21:45 »
Şimdi BIOS'dan açılış seçeneklerinden açılış önceliğini "Ubuntu" olarak ayarlamayı deneyiniz.

Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı aries463

• Çok Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #4 : 30 Ekim 2017, 19:57:00 »
Şimdi BIOS'dan açılış seçeneklerinden açılış önceliğini "Ubuntu" olarak ayarlamayı deneyiniz.

Malesef yine olmuyor. Zaten boot sıralamasında sadece  harici disk olduğu için ilk sırada yer alıyor.

Çevrimdışı Sieben

• Çok Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #5 : 04 Kasım 2017, 00:38:04 »
Arkadaşım madem bilgisayarda ki hdd bozulmuş. Uefi modu kapat harici hdd ye linux u bi şekilde yükle. Hiç bir sorun çıkmıyor. Ben kendim bu şekilde kullanıyorum.

Uefi modunu fazla karıştırmak istemedim. Yalnışlıkla bilgisayarın hdd sine zarar verebilirim düşüncesiyle dokunmak istemedim. Evde sadece ben linux kullanmaya çalışıyorum. E malum çocuklar okul herşey pencere destekli.

Denemeni tavsiye ederim. Bakarsın bu vesileyle bilgisayarının hdd sine bile ulaşıp bazı uygulamalarla düzenlemeler dahi yapabilirsin.

Herkese iyi akşamlar umarım yardımcı olabilmişimdir.