Gönderen Konu: Acer eMachines E725 - Sistem Yeterliliği  (Okunma sayısı 632 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Bluffard

• Çok Yeni Penguen
  • *
Acer eMachines E725 - Sistem Yeterliliği
« : 09 Ekim 2017, 15:27:02 »
Merhaba arkadaşlar., uzun incelemeler sonucunda "Mint - Cinnamon" kullanmaya karar verdim fakat aklımda bir kaç soru işareti var.

1- Yeni bir freedos laptop alacağım ve artık tamamen Windows'un dayatmalarından sıyrılmak istiyorum o yüzden yeni aleti deneme tahtası yapmadan önce şu an kullandığım "Acer eMachines E725" marka/model makineye "Mint- Cinnamon" kurmak istiyorum, şu an w7 kullanıyorum. Sizce performans olarak nasıl bir verim alabilirim?

2- Sistem yeterli diyelim model eski olduğu için driver bulma konusunda sıkıntı yaşar mıyım? Mint bunu kendi hallediyor mu? Veyahut bir program ile bunu yapabilir miyim?

3- Şu an sık sık c++ ve python üzerinde çalışmalar yapıyorum. Program dillerinin bir çoğunu kullanabildiğimizi biliyorum ama visual gibi ve ileride kullanacağım windows programlarının muadilleri var mı? Ek olarak direkt pdf üzerinde işlem yapma şansımız var mı? (Ofis programlarını kullanabildiğimizi biliyorum ama spesifik olarak pdf ödev hazırlama konusunda önemli benim için.)

4- Son olarak Football Manager delisiyim. 3D motoru kullanmadığım için 2D maç motoruyla bugüne kadar sorun çıkartmadan bütün serilerini oynayabildim w7 ile bu laptopta, Mint- Cinnamon ile de sorunsuz oynayabilir miyim?

Çevrimiçi Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 4.0 & Mate 1.20
Ynt: Acer eMachines E725 - Sistem Yeterliliği
« Yanıtla #1 : 09 Ekim 2017, 16:07:14 »
Bu sistem için MATE masaüstü daha uygun olabilir, hatta Xfce olursa daha iyi bir performans elde edebilirsiniz. Cinnamon bunlara göre biraz daha fazla (600-800 Mb. arası) RAM kullanıyor.

Bununla birlikte genel işler için Cinnamon'da kullanılabilir. Linux tarafında birden fazla masaüstü ortamını aynı sisteme kurabilirsiniz. Yani Cinnaon masaüstünü kurup, yanına MATE masaüstünü kurabilirsiniz ve dilediğiniz masaüstü ortamı ile oturum açabilirsiniz.

https://forum.linuxmint.net.tr/index.php?topic=8203.0

Intel GPU için sürücü kurmanıza gerek yok, diğer donanımların genelinin sürücüsü zaten çekirdekle geliyor. Belki varsa kablosuz ağ aygıtı için olabilir, bunların da geneli çekirdekle hazır geliyor.

Forum kurallarımıza göre aynı başlık altında birden fazla hususu konuşmuyoruz. Yazılım geliştirme, PDF düzenleme ve oyun ile ilgili yeni konular açmanız daha uygun olacaktır, bu şekilde daha sade konular ile düzenli bir forum birikimi elde edilebilir.

Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı Bluffard

• Çok Yeni Penguen
  • *
Ynt: Acer eMachines E725 - Sistem Yeterliliği
« Yanıtla #2 : 09 Ekim 2017, 16:50:52 »
Teşekkürler bilgilendirme için, uyarınızı dikkate alacağım.