Gönderen Konu: İlk Defa Kurucam Sorularım Var  (Okunma sayısı 1479 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı destanalamut

• Çok Yeni Penguen
  • *
  • Masaüstü: Windows 10 Educational
  • Grafik Kartı: nVIDIA GeForce GTX1050 Ti
  • İşlemci: Intel i7-7700HQ
İlk Defa Kurucam Sorularım Var
« : 30 Eylül 2017, 09:35:09 »
Merhabalar, ben yeni alacağım laptopa hem windows hem de linux kullanmak istiyorum. Windowsu kurmayı biliyorum fakat ikisini aynı anda kullanıp, ayrı ayrı kullanmak hakkında bir fikrim yok maalesef. Bilgisayarda 16(2x8)Gb Ram var. 256 gb ssd var ve ben 1tb hdd ekliycem. Acaba bu 256 gb ssd ye iki işletim sistemi kurulabilir mi? Yoksa birini hdd ye kurmak zorundamıyım ? Hiç bilgim yok yardımcı olursanız sevinirim. Yanlışım varsa affola. İyi günler diler, cevaplarınızı beklerim.  :)

Çevrimdışı abdyek

• Penguen
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1
  • Masaüstü: Xfce
  • İşlemci: i5 - 2. nesil
  • RAM: 8
Ynt: İlk Defa Kurucam Sorularım Var
« Yanıtla #1 : 30 Eylül 2017, 14:45:07 »
İkisini de tek ssd ye kurabilirsiniz. Ayrı disklere de kurabilirsiniz. grub2 önyükleyici ile bilgisayar açılırken istediğiniz işletim sistemini başlatabilirsiniz. windows'u önce kurmanız, grub2 'nin silinmemesine sebep olur.
Tavsiyem ikisini de ssd'ye kurun. Kişisel dosyalarınız hariç tutarak 40GB gibi bir alan program ve sistem dosyaları için yeter de artar. Depolamayı da hdd'ye yaparsanız. 40GB kolay kolay dolmaz. Geri kalan alanın tamamını windows'a bırakabilirsiniz.

Çevrimdışı Leopard

• Forum Sorumlusu
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1 64-bit
  • Masaüstü: Cinnamon
  • Grafik Kartı: Nvidia Geforce GTX 1050
  • İşlemci: Intel Core i7 7700HQ
« Yanıtla #2 : 30 Eylül 2017, 19:26:32 »
İkisini de aynı diske kurabilirsiniz.

Burada dikkat etmeniz gereken husus Windows'ta hızlı başlatma seçeneğini kapatmak ve gerekirse Grub onarımı yapmak.
The only people who should kill are those prepared themselves to die!

Çevrimdışı destanalamut

• Çok Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #3 : 30 Eylül 2017, 22:29:52 »
Teşekkür ederim cevaplarınız için, yüklemeye başlamak üzere araştırmaya hemen koyuluyorum  :)

Mesajlar Birleştirildi.
İkisini de aynı diske kurabilirsiniz.

Burada dikkat etmeniz gereken husus Windows'ta hızlı başlatma seçeneğini kapatmak ve gerekirse Grub onarımı yapmak.
ben daha yüklüyemedim maalesef. Biran önce yükleyip derslerime başlamak istiyorumda. Grub2 yi nasıl indiricem? ve nasıl yüklüycem ? Video aradımda pek güvenemedim, önce grub2 mi yüklüycem sonra ssd den boş yer ayırıp mı linux yüklemem lazım ? yoksa ssd ye direk yüklesem windowsa bişey olmaz mı? yardımcı olabilirseniz. Kusura bakmayın belki rahatsız ediyorumdur da. Bilemedim napsam diye  :(
« Son Düzenleme: 02 Ekim 2017, 10:50:57 Gönderen: destanalamut »

Çevrimdışı Handsome

• Çok Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Linux Mint 18.2
  • Grafik Kartı: Nvidia GeForce 920M
  • İşlemci: Intel Core i3
« Yanıtla #4 : 02 Ekim 2017, 12:27:27 »
Hocam şöyle belirtiyim Linux + Windows kullanımı kullanılan Linux Distrosuna göre değişken stabillik seviyesi oluşmakta bu konuda böyle bir cevap vereyim, İkisini bir arada kurmak için ise ilk önce Windows kur kurulum esnasında Linux için uygun alan belirle, daha sonra Linux'u da belirlemiş olduğun alana kurabilirsin, her ihtimale karşı kurulumdan sonra grub2 yüklenmiş mi yüklenmiş mi kontrol edersin ikisini bir arada kullanabilmen mümkün olacaktır.

Şahsi önerim normal kullanım için; Linux Mint 18.2 Cinnamon AMD64 + Windows 10 Sing. Lang. Creators Update versiyonunu kullanabilirsin.

Çevrimdışı destanalamut

• Çok Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #5 : 02 Ekim 2017, 12:44:57 »
Hocam şöyle belirtiyim Linux + Windows kullanımı kullanılan Linux Distrosuna göre değişken stabillik seviyesi oluşmakta bu konuda böyle bir cevap vereyim, İkisini bir arada kurmak için ise ilk önce Windows kur kurulum esnasında Linux için uygun alan belirle, daha sonra Linux'u da belirlemiş olduğun alana kurabilirsin, her ihtimale karşı kurulumdan sonra grub2 yüklenmiş mi yüklenmiş mi kontrol edersin ikisini bir arada kullanabilmen mümkün olacaktır.

Şahsi önerim normal kullanım için; Linux Mint 18.2 Cinnamon AMD64 + Windows 10 Sing. Lang. Creators Update versiyonunu kullanabilirsin.
yani kurulum sırasında grub kendisimi yükleniyor ? Bende şuan Cinnamon Sonya mevcut usb de, o iş görmez mi? Windows 10 Educational yüklü şuan, ssd den bellek ayır diyorsun tamamdır yardımların için teşekkür ederim. Şu sorulardan sonra başlayacağım inşâallah :)

Çevrimdışı Handsome

• Çok Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #6 : 02 Ekim 2017, 21:42:24 »
Ve o iş görür bende aynı sürümü kullanıyorum sonyayı isim hafızam kötü isimleri pek ezbere bilmiyorum genelde sürüm kullanıyorum, gerekli bölümü ayırdıktan sonra kurulumda zaten sorar Linux Mint dağıtımı Windows işletim sisteminin yanına da kurulsun mu diye o seçeneği seçer devam edersin hiç bir problem yaşamazsın inşallah

Çevrimdışı destanalamut

• Çok Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #7 : 02 Ekim 2017, 21:55:48 »
Ve o iş görür bende aynı sürümü kullanıyorum sonyayı isim hafızam kötü isimleri pek ezbere bilmiyorum genelde sürüm kullanıyorum, gerekli bölümü ayırdıktan sonra kurulumda zaten sorar Linux Mint dağıtımı Windows işletim sisteminin yanına da kurulsun mu diye o seçeneği seçer devam edersin hiç bir problem yaşamazsın inşallah
taktım usb siyah bir ekran geliyor maalesef, grub> yazıyor kalıyor orda. Tam olarak hatırlamıyorumda hata gibi bişeydi. Acaba bunun sebebi nedir ? UEFI mod da değildi hani anlamadım bişey. Ondan kaynaklanıyordur dedim yine denedim olmadı. Siyah bir ekranda üstünde grub2 versiyon falanda diyorduda olmadı maalesef.

Çevrimdışı Handsome

• Çok Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #8 : 02 Ekim 2017, 22:26:02 »
Hocam şayet kurulum başlamadan böyle bir hata aldıysanız İSO dosyanızın SHA doğrulamasını yapınız, İSO dosyanız hatalı inmiş olabilir, bu arada ben UEFI mod üzerinden Linux kurmadım sizde UEFI mod harici bir mod seçerek tekrar deneyebilirsiniz

Çevrimdışı Leopard

• Forum Sorumlusu
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1 64-bit
  • Grafik Kartı: Nvidia Geforce GTX 1050
  • İşlemci: Intel Core i7 7700HQ
« Yanıtla #9 : 02 Ekim 2017, 22:49:48 »
taktım usb siyah bir ekran geliyor maalesef, grub> yazıyor kalıyor orda. Tam olarak hatırlamıyorumda hata gibi bişeydi. Acaba bunun sebebi nedir ? UEFI mod da değildi hani anlamadım bişey. Ondan kaynaklanıyordur dedim yine denedim olmadı. Siyah bir ekranda üstünde grub2 versiyon falanda diyorduda olmadı maalesef.

Nomodeset değişkeni ile kurulum yapmayı deneyin.

https://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1613132

https://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2369489
The only people who should kill are those prepared themselves to die!

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 4.0 & Mate 1.20
« Yanıtla #10 : 03 Ekim 2017, 09:23:13 »
Forumdaki kurulum rehberini, ISO dosyasının sağlamlığını sağlama konularını ve ISO dosyasını USB belleğe yazdırma önerilerini inceleyiniz. Lütfen kurulumla ilgili sorunlar için yeni bir konu açınız.

Not: Lütfen forum içindeki yazışmalarda yazım kurallarına özen gösterelim. İmla ve Yazım Kuralları
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...