Gönderen Konu: Linux mint 18.2 kde kullanimi sonrasi bir kac sorun  (Okunma sayısı 1551 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Gulumseyici

• Çok Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Mint 18.2
  • Masaüstü: Kde
  • İşlemci: Intel core i3
Linux mint 18.2 kde kullanimi sonrasi bir kac sorun
« : 21 Ağustos 2017, 23:55:47 »
Selamunaleykum.

(Umarim bu sefer konu dogru yerdedir. Kusurum varsa affola.)

Linux mint 18.2 kde kullaniyorum. Windowstan yenice linuxa gectim. Linux isletim sistemi, c, python, html ogreniyorum.
Linux mint ile ilgili yardim alabilecegimi dusundugum bu siteye yeni uye oldum konuyu yanlis yere actiysam kusura bakmayin. Sorularin cevaplari baska konularda varsa link atabilirsiniz. Bi kusurum olduysa affola.
1.
Dosyaya buradan erişebilirsiniz:
20170821_202645.jpg
https://yadi.sk/i/XogWxzlX3MCtYA

Bu resimdeki uyari, terminali her kapatmak istedigimde geliyor.  >:(  bu sekilde de kullaniliyor ama Artik biktim usandim.  :'( Bu iletiyi bida hic gelmiycek sekilde  yokedemez miyiz?

2.
Linuxa tr q klavye yukleyemedim nasil yapilir veya tr q klavye yuklemek mumkun mu?

3.
Sistem her acildigin live session user olarak basliyor. Ben lock screen deyip kendi hesabima geciyorum. Not: live persistent usb kullaniyorum. Sistemi direk kendi hesabimdan baslatma yolu var mi veya live session user ı silemez miyiz?

4.
Linux mint kde ve cinnamon arasinda performans farki varmidir. Programlaya ogrenmeye yeni baslamis ufak isler yapan birisi icin ne kadar farkeder? Bilgisayarim eski nesil i3 cok hizli degil.

Çevrimdışı Reddet

• Forum Sorumlusu
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1 Tessa
  • Masaüstü: Cinnamon
Ynt: Linux mint 18.2 kde kullanimi sonrasi bir kac sorun
« Yanıtla #1 : 22 Ağustos 2017, 14:30:14 »
Alıntı
Bu resimdeki uyari, terminali her kapatmak istedigimde geliyor.  >:(  bu sekilde de kullaniliyor ama Artik biktim usandim.  :'( Bu iletiyi bida hic gelmiycek sekilde  yokedemez miyiz?
İlgili resmi postimg.org sitesine yükleyip iletinizi düzenleyiniz.
Uçbirimde root olduğunuz için o uyarıyı alıyorsunuz. sudo su, sudo -s, sudo -i komutuyla giriş yaptıktan sonra mı komutları yazmaya devam ediyorsunuz? Yoksa root kullanıcı olarak mı oturum açıyorsunuz?

Alıntı
Linuxa tr q klavye yukleyemedim nasil yapilir veya tr q klavye yuklemek mumkun mu?
Kod: [Seç]
setxkbmap trKomutuyla Türkçe Q klavye kullanabilirsiniz. Oturumu kapattığınızda bu ayar yok olur. Kalıcı olması için bu komutu başlangıç öğelerine ekleyiniz.

Alıntı
Sistem her acildigin live session user olarak basliyor. Ben lock screen deyip kendi hesabima geciyorum. Not: live persistent usb kullaniyorum. Sistemi direk kendi hesabimdan baslatma yolu var mi veya live session user ı silemez miyiz?
Live USB/DVD üzerinde sistemi kullandığınızda ayarlarınız saklanmaz. Her açılışta yeniden ayarlamaları yapmanız gerekir. Ayarlarınızın saklanması için sistemi kurmanız gerekir
Adaletin olmadığı yerde anarşi başlar..

Çevrimdışı Gulumseyici

• Çok Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #2 : 22 Ağustos 2017, 14:55:56 »
İlgili resmi postimg.org sitesine yükleyip iletinizi düzenleyiniz.
Uçbirimde root olduğunuz için o uyarıyı alıyorsunuz. sudo su, sudo -s, sudo -i komutuyla giriş yaptıktan sonra mı komutları yazmaya devam ediyorsunuz? Yoksa root kullanıcı olarak mı oturum açıyorsunuz?
setxkbmap trKomutuyla Türkçe Q klavye kullanabilirsiniz. Oturumu kapattığınızda bu ayar yok olur. Kalıcı olması için bu komutu başlangıç öğelerine ekleyiniz.
Live USB/DVD üzerinde sistemi kullandığınızda ayarlarınız saklanmaz. Her açılışta yeniden ayarlamaları yapmanız gerekir. Ayarlarınızın saklanması için sistemi kurmanız gerekir

Hocam ben usbyi persistent yani kalıcı yaptım. Bilgisayarı kapatınca ve ayarlarım kaydediliyor.
Live session user da benim kendi hesabım da kalıcı.
Klavyeyi degistirebildim çok teşekkür ediyorum.
Konsola sudo su yaziyorum ve gerekli işlemleri yapıyorum sonrasında konsolu kapatmak istediğimde uyarı geliyor. İlginiz için çokk teşekkür ediyorum
« Son Düzenleme: 22 Ağustos 2017, 14:57:38 Gönderen: Gulumseyici »

Çevrimdışı Genizcil_N

• Forum Yöneticisi
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1
  • Masaüstü: Mate
« Yanıtla #3 : 22 Ağustos 2017, 15:10:12 »
Aleykümselam,
Aynı başlık altında yalnızca bir soru/sorun hakkında konuşmaya çalışıyoruz. Lütfen bağlantıdaki konuyu okuyunuz:
Alıntı
7 - Her sorun için uygun kategoride yeni bir konu açın. Aynı başlıkta birden fazla soru sormayın. Forum düzeni için bu oldukça önemli.
   7.1 Birbirinden farklı soru ve sorunlar için ayrı konular açınız. Örneğin, dosya yönetici ve fare imleci ile ilgili sorunlarınız varsa, fare imleci ve dosya yöneticisindeki sorunları özetleyen konu başlıkları altında iki ayrı konu açmalısınız.
Bu başlıkta uyarı hakkında konuşalım. Diğer sorularınız için uygun bölümlerde ayrı konular açınız. exit komutuyla root hesabından çıkış yaptığınızda bahsettiğiniz uyarı görünmeyecektir.

Çevrimdışı Gulumseyici

• Çok Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #4 : 22 Ağustos 2017, 15:23:29 »
Aleykümselam,
Aynı başlık altında yalnızca bir soru/sorun hakkında konuşmaya çalışıyoruz. Lütfen bağlantıdaki konuyu okuyunuz:Bu başlıkta uyarı hakkında konuşalım. Diğer sorularınız için uygun bölümlerde ayrı konular açınız. exit komutuyla root hesabından çıkış yaptığınızda bahsettiğiniz uyarı görünmeyecektir.

Tamam admin bey bundan sonra öyle yapcam.

Çevrimdışı Reddet

• Forum Sorumlusu
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1 Tessa
  • Masaüstü: Cinnamon
« Yanıtla #5 : 22 Ağustos 2017, 16:56:12 »
Alıntı
konsola sudo su yaziyorum ve gerekli işlemleri yapıyorum sonrasında konsolu kapatmak istediğimde uyarı geliyor.
sudo su komutunu çalıştırıp daha sonra diğer komutları çalıştırmak yerine, çalıştırmak istediğiniz komutun başına sudo ekleyin. sudo apt -get gibi..
Böylece çıkmak istediğinizde uyarıyı almazsınız.
Adaletin olmadığı yerde anarşi başlar..

Çevrimdışı Gulumseyici

• Çok Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #6 : 22 Ağustos 2017, 16:58:34 »
sudo su komutunu çalıştırıp daha sonra diğer komutları çalıştırmak yerine, çalıştırmak istediğiniz komutun başına sudo ekleyin. sudo apt -get gibi..
Böylece çıkmak istediğinizde uyarıyı almazsınız.
Konsolu o şekilde kullanmak zor oluyor. Ok tuşları mesela hiç bir işe yaramıyor root izni moduna gecmezsem.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 4.0 & Mate 1.20
« Yanıtla #7 : 22 Ağustos 2017, 20:13:34 »
Gnome uçbirimi (gnome-terminal) için şu şekilde yapılabiliyormuş, KDE uçbirimi için nasıl yapılır bilmiyorum.

Önce aşağıdaki komutla dconf-editor paketini yükleyiniz.

sudo apt install --no-install-recommends dconf-editor
Ardından menüden aratıp açınız.  Ardındn sırasıyla aşağıdaki anahtarları çaınız.

org => gnome => terminal => legacy

Bunun altındaki confim-close değişkenini pasifleştiriniz.

Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı Gulumseyici

• Çok Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #8 : 25 Ağustos 2017, 20:29:35 »
Hocam bilgisayarım elime geçsin hemen deneyeceğim. Allah razı olsun. @Genizcil_N @Butterfly
« Son Düzenleme: 25 Ağustos 2017, 20:36:41 Gönderen: Gulumseyici »