Gönderen Konu: Asciinema İle Uçbirim Oturumlarını Kaydetmek  (Okunma sayısı 898 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Genizcil_N

• Forum Yöneticisi
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1
  • Masaüstü: Mate
Asciinema İle Uçbirim Oturumlarını Kaydetmek
« : 19 Ağustos 2017, 15:55:14 »
Asciinema Nedir?
Asciinema, uçbirim oturumlarını kaydederek bunları internette paylaşmayı sağlayan bir özgür yazılımdır.

Nasıl Yüklenir?
İsterseniz aşağıdaki komutla isterseniz yazılım yöneticisinden asciinema şeklinde arama yaparak uygulamayı yükleyebilirsiniz.
Kod: [Seç]
sudo apt-get install asciinemaYüklemeden sonra asciinema.org/login/new adresinden e-postanızı girip, gelen onay e-postasındaki bağlantıya tıkladığınızda hesabınız etkinleşecektir. Asciinema şifresiz bir sistem kullanmaktadır. Daha sonra tekrar hesabınıza erişmek için e-postanıza gelen tek kullanımlık bağlantıyla giriş yapabilirsiniz.

Kayıt Nasıl Yapılır?
Uçbirimde aşağıdaki komutu verdiğinizde yeni kabuk açılır ve kayıt başlar. Kayıttan çıkmak için CTRL+D kısayolunu veya exit komutunu kullanabilirsiniz.
asciinema rec
Kayıt İnternete Nasıl Yüklenir?
Kayıt bittiğinde aşağıdaki gibi bir uyarı görünecektir. Önce y ardından da giriş(enter) tuşu ile kaydı internete yükleyebilirsiniz.  n tuşu ile de yükleme işlemini iptal edebilirsiniz.
~ Asciicast recording finished.
~ Do you want to upload it? [Y/n]

Asciinema Hesabı ile Kaydedilen Oturumların Eşleştirilmesi
asciinema auth komutunun çıktısını internet tarayıcınızın adres çubuğuna yapıştırarak kayıtlarınızla hesabınızı eşleştirebilirsiniz. Bu sayede kayıtlarınızın adını, açıklamasını değiştirebilir veya kaydı silebilirsiniz.

Kullanımla İlgili Bazı Ayrıntılar
Eğer kayda bir isim vermek isterseniz komutu -t parametresiyle kullanarak kaydı başlatabilirsiniz: asciinema -t isim
Yalnızca bir komutu ve çıktısını kaydetmek isterseniz -c parametresini kullanabilirsiniz: asciinema -c komut
Kayıt süresini(saniye cinsinden) belirlemek için -w parametresini kullanabilirsiniz: asciinema -w 10 (Bu komutta kayıt süresi 10 s olarak belirlenmiştir.)
Kayıtla ilgili sorulara otomatik olarak evet cevabı vermek için -y parametresini kullanabilirsiniz: asciinema -y
Uyarı ve bildirimleri kapatmak için -q parametresini kullanabilirsiniz: asciinema -q

Örnek bir kayıt:

Çevrimdışı 161718

• Çok Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Mint Cinnamon 17.3
  • Masaüstü: GDM
  • Grafik Kartı: Nvidia
  • İşlemci: Intel
Ynt: Asciinema İle Uçbirim Oturumlarını Kaydetmek
« Yanıtla #1 : 05 Şubat 2018, 05:28:35 »
dostum iyi hos diyorsunda bu oturumları kaydettikden sonra mac adresleri ile beraber zombi agına dahil eder ise bilgisayarı ki daha cok bu iş için tasarlanmısa benziyor sifre ve id depolayan bu tür uygulamaları kullanmamak gerekli kesinlikle zararlı oldugunu dusunuyorum