Gönderen Konu: İlk Açılışta Güncelleme Merkezinde Neleri Güncellemeliyim?  (Okunma sayısı 620 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı düşünücülü

• Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Linux Mint 18.2 Sonya x64
  • Masaüstü: Cinnamon
  • Grafik Kartı: AMD Radeon HD 4770
Merhaba

İlk Linux Mint Cinnamon x64 kurulumu sonrasında güncelleme merkezi açılmakta. Burada seviyelerine göre yerleştirilmiş belli güncellemeler var. Seviyesi yüksek ve yanında ünlemi bulunan 4 veya 5. seviye güncellemeleri kritik sandığım ve Windowstan alışık olduğum için tüm güncellemelere izin verdim ve hepsini yükledim. Başka yerlerde okuduğuma göre aslında pekte iyi bir şey yapmamışım.
Doğrusu nasıl olmalıydı?
Neleri güncelleyip, neleri güncellememeliydim?

Yardımcı olabilir misiniz?

Teşekkürler.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 4.0 & Mate 1.20
Ynt: İlk Açılışta Güncelleme Merkezinde Neleri Güncellemeliyim?
« Yanıtla #1 : 17 Ağustos 2017, 09:35:42 »
Çekirdek sistemin kalbidir, X sunucusu ise gören gözü olarak tanımlanabilir. Bu iki sistem kompenenti kaynaklı bir hata sonucu sisteminizin zarar görme etkisi, Cinnamon ve MATE masaüstü ortamları kaynaklı bir sorundan daha fazladır. Yine Masaüstü ortamı gibi sistem bir sistem öğesi kaynaklı bir sorun, VLC, Firefox gibi uygulamalardan daha geniş bir kapsayıcılığa sahiptir. Linux Mint'deki seviyelendirme aslında buna göre yapılmıştır, olasılı sorunun etki derecesi seviyelendirilmiştir. Yoksa Çekirdeğin ve X sunucusu öğelerinin güncellemeleri tehlikeli değildir, bunların ortaya çıkarabileceği sorunların sisteme etki seviyesi için böyle bir ifadelendirme uygun alabilir.

Güncellemeler yazılım öğelerine yeni özellikler eklediği gibi, bazı düzeltmeleri de barındırabilir, bu sebeple önemlidir. Mesela çekirdek ve X sunucusu güncellemelri her zaman zorunlu değildir, ama bu bir güvenlik güncellemesi ise, uygulanmasını önemle öneririz. Dediğim gibi bir çekirdek güncellemesi ile bir sorun çözülebildiği gibi, bir yenilik de gelebilir, ama sisteminizde bir sorun yoksa ve kullandığınz çekirdekle ilgili bir güvenlik açığı tespit edilmemişse, bunu güncellemek zorunda değilsiniz.

Ayrıca az da olsa yazılım dilinde regresyon olarak adlandırılan sorunların oluşma ihtimali vardır. Gerçi çekirdekler diğer yazılmlar gibi güncel sürümlerinin üstüne yazmazlar, özel bir kurulum yöntemine sahiptir, sistemde güncelleme yaptıysanız birden çok çekirdek bulunabilir demek oluyor, ama otomatik olarak en günceli varsayılan olur.

Bu durumda aşağıdaki yöntemde güncelleme yapmak uygun olabilir.

Güncelleme Yöneticisi => Düzenle menüsü => Tercihleri açınız. Seçenekler bölümünden "Güvenlik güncellemelerini daima seç" seçeneğini işaretleyiniz.

Yine bu seçenek altında bulunan "Çekirdek güncellemelrini daima seç" seçeneği pasifleştirilip, "Çekirdek güncellemelrini daima göster" seçeneğini etkinleştirebilirsiniz. Böylece dilediğinizde çekirdek güncellemesini elle seçerek yapabilirsiniz, eğer çekirdekle ile ilgili güvenlik güncellemesi varsa yüklersiniz.

Bunlarla ilgili bilgiler Günceleme Yöneticisinin yardım içeriğinde de mevcut, lütfen bunu inceleyiniz.

« Son Düzenleme: 17 Ağustos 2017, 09:37:23 Gönderen: Butterfly »
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...