Gönderen Konu: harddiskime ulaşamıyorum  (Okunma sayısı 1899 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mstfzn

• Çok Yeni Penguen
  • *
harddiskime ulaşamıyorum
« : 21 Mayıs 2014, 20:33:31 »
İyi akşamlar bugün linux mint i yükledim şimdiden gördüğüm kadarıyla eğlenceli ve kullanışlı bir işletim sistemi bir ev bilgisayarında uzun süre kullanabileceğimi zannediyorum fakat kurulumdan hemen sonra bazı problemlerle karşılaştım bunlardan biri (en önemlisi) bilgisayarımın dahili harddiskine erişemiyorum bilgisayarın içindeki harddiskimin simgesine tıkladığımda KONUM BAĞLANAMADI diye bir uyarı çıkıyor Diğer sorunumda aslında bununla bağlantılı olduğunu düşünüyorum , yükledikten hemen sonra "yazılımsal görsel işleme kipinde çalışıyor" gibi bir uyarı veriyor.
bilgisayarım 6 senelik crea nu 4 marka bir notebook yardım edecek arkadaşlarıma şimdiden teşekkür ediyorum.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 4.0 & Mate 1.20
Ynt: harddiskime ulaşamıyorum
« Yanıtla #1 : 21 Mayıs 2014, 20:52:03 »
Alıntı
"yazılımsal görsel işleme kipinde çalışıyor"

Sorunları teker teker ele alalım. Sanırım Cinnamon Masaüstü Ortamını içeren sürümü kurdunuz. Cinnamon Masaüstü Ortamı GPU'nun 3D özelliklerinden faydalanır, sistemde 3D ile ilgili bir sorun varsa yukarıda mesajda bahsettiği gibi 2D kipinde açılır. Bu sebeple aşağıdaki komutların çıktılarını paylaşınız.

CTRL+ALT+T tuşlarına birlikte basarak uçbirimi açınız (Menü => Donatılardan da uçbirime ulaşabilirsiniz).
Aşağıdaki komutları sırasıyla kopyalayıp sağ tık ile uçbirime yapıştırınız ve giriş (enter) tuşu ile komutu çalıştırınız.
Bu komutlar bazı çıktılar üretecek, bu çıktıları bizimle paylaşınız.
Lütfen ekran görüntüsü paylaşmak yerine uçbirimdeki çıktıyı kopyalayıp foruma yapıştırınız.

Kod: [Seç]
lspci | egrep '3D|Display|VGA'
glxinfo | grep render
sudo lshw -C display
inxi -F
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...