Gönderen Konu: [Nasıl] Varsaylan uçbirim görünümü değiştirme .bashrc düzenleme  (Okunma sayısı 1418 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı muhaaliss

• Çok Yeni Penguen
  • *
  • Forever GNU/LINUX
    • Muha Aliss Blog
  • Dağıtım: Desktop [Linux Mint / Manjaro] Laptop [Elementary]
  • Masaüstü: Desktop [Cinnamon / Xfce] Laptop [Pantheon]
  • Grafik Kartı: Nvidia / Ati
  • İşlemci: Intel Core i5 / Intel Core i3
Herkese merhaba uzun zamandır herhangi bir forumda konu açmamış olmanın verdiği hamlıkla yaptığım hatalardan dolayı öncelikle özür dilerim.
Nedendir bilmiyorum Solus 2017.01.01 kurulu olan bilgisayarımda(Dizüstü) tam olarak ne olduğunu bilmediğim bazı sudo içerikli komutlar kullandım (kesinlikle siz siz olun ne olduğunu,tam olarak nelere müdahale ettiğini bilmediğiniz hiçbir sudo içerikli komutu kullanmayın zira sonuç ortada :) ) ve sistem açılmaz hale geldi son çare olarak yeniden kurulum yaparak sıkıntımı giderdim ama konuyu da açmama sebep olan cinslikle karşılaştım ve bir arama yaptım baktım ki benden önce benim gibi bu  sıkıntıyı yaşayanlar olmuş bir şekilde çözmüşler. İleride bu cinslikle karşılaşan olursa yardımcı olması için bu konuyu açayım dedim. Bahsettiğim cinslik; Uçbirim'i (Terminal) açınca normalde "kullanıcı  adı@bilgisayar adı  : dizin"

Kod: [Seç]
muha-pc@muha:[~]:
gibi bir çıkıtı alıyoruz ama yeniden kurulum yaptıktan sonra nedendir bilmiyorum yukarıdaki görüntüyü değilde

bash@bash4.xx
gibi bir görüntü verdi bende buna taktım, çok rahatsız edici geldi bana, arştırdım bunun sebebi

~.bashrc
dosyasıymış daha doğrusu bu dosyada yapılan değişikliklerle bu görünümü değiştirebiliyormuşuz bende hemen bir heyecanla dosya yöneticisini açtım gizli dosyaları göster deyip bu dosyayı aradım ama bulamadım çünkü silinmiş ne bu dosya nede

.bash_profile
dosyası yok piyasada. Biraz araştırayım dedim bir kaç yazı buldum ama işime yaramadı, şöyle bir site buldum çok güzel en azından benim hoşuma gitti, belki birilerinin ihtiyacını karşılar diye düşündüm ve bu yazıyı yazdım. Bahsettiğim site; http://bashrcgenerator.com/
Sitede varsayılan olarak 2 tane hazır tema geliyor birincisi

mario@mycomputer:/usr/local/src$ user at computer : path $
yazan, bu standart düz bilindik tasarım renksiz, ikincisi

mario@mycomputer:[/usr/local/src]: user at computer [ path ] , more readable
bu hem renkli hemde biraz daha farklı. Sitenin kullanımı aslında çok basit
1- "Available elements" yazan yerden istenen nesne sürüklenip
2-  "Your selection" yazan alana bırakılır
3- "Preview of your prompt" ise anlık ön izleme alanı
4- "Your generated .bashrc PS1 and additional functions" seçiminize ait çıktı burada, kopyalayıp malum dosyaya (.bashrc) yapıştırın ve işlem bitti mutlu son :) herkese kolay gelsin.
« Son Düzenleme: 21 Mart 2018, 19:19:55 Gönderen: muhaaliss »