Gönderen Konu: Sıkıntılı Mint üzerine Gnome Masaüstü Kurmak  (Okunma sayısı 2793 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TYeniyayla

• Çok Yeni Penguen
  • *
    • tyeniyayla
  • Dağıtım: Linux Mint
  • Masaüstü: Cinnamon
  • Grafik Kartı: Nvidia GTX960M - İntel HD Graphics 530
  • İşlemci: İntel i7 6700HQ
Merhabalar, öncelikle başımdan geçen olayları anlatayım (burayı okumadan geçebilirsiniz derdimi anlattım, birazda bilgisayar hakkında bilgi vererek ilerde verebileceğiniz önerilere yardımcı olması açısından yazdım.) son 3 gündür sabahlara kadar (abartı değil günde 3-4 saat ancak uyudum) linux kurmaya çalıştım. Acil bir işim vardı o yüzden mümkün olduğunca hızlı halletmeye çalıştım.  Linux kurmaya çalıştım derken yanlış anlaşılmasın öncelikle Linux Manjaro kurmaya çalıştım nedeniyse arch tabanlı ve özelleştirme bakımından çok geniş, üstelik hayran kaldığım bazı ekran görüntüleri var birazdan atacağım sizde görmüş olursunuz, onun gibi görülmesini istedim. Manjaro live dvd yi usb ye yazdırdım ve non-free modunda başlatabildim, diğer modlar splash ekranında kalıyordu. neyse linux sistemleri bu arada harici 1tb lık bir harddiske kuruyorum ve o harddisk usb 3.0 üzerinden bağlanıyor. Gel gelelim kurdum harddiske heyecanla başlatıyorum grub menüsünden seçiyorum splash ekranında kalıyor. grub ekranından "e" tuşuna basıp quiet splash yazısını siliyorum ve ctrl+x kombinasyonunu yapıyorum, bu sefer nerede takıldığını göreceğim. neyse ok ok şeklinde hepsini geçiyor "starting host manager" burada takılıyor. nette sorunu araştırıp bir kaç şey buluyorum, tabii burada ctrl+alt+f2 gibi tty ekranına düşürecek kısayollar çalışmıyor, kısayolu bırak hiçbir tuş çalışmıyor, o yanıp sönen imleç bile yanık kalıyor veya sönük. neyse güç tuşuna basıp zorla kapatıyorum ve tekrar "e" tuşuna basıp ro yazıyorsa rw diye düzeltip yine"quiets plash"ı silip yerine 3 yazıyorum, bu sefer tty ekranına düşüyorum. root olup nette bulduğum kodları deniyorum ve reboot yapıyorum. İşte tam burada 1,5 gün uğraştıktan sonra bu şekilde manjaro, atergos,arch linuxta aynı şeyleri yaptıktan sonra sanıyorum ki hata çözüyorum ilerleme var, meğersem her yeniden başlattığımda farklı bir yerde takılıyormuş random (yok starting services lightdm dispatcher, yok started accound manager vs vs). Bunu fark ettim sonra dedim lanet olsun ubuntu kurup geçeceğim. Sonra netten okudum yok mint iyiyimş filan dedim önce minti deneyim. cinnamon sürümünü kurdum bu sefer bunda da benzer hatalar. neyse kazaya bir kere açtım, masaüstünü gördüm yani böyle herşey çalışıyor filan bende sevdadır gnome kurmak için kolları sıvadım bu forum başta olmak üzere bayağı bir site araştırdım dedim hata olmasın manjarodaki o güzel gnome gibi olsun. Neyse adım adım kodları yazdım ve kurdum hiç hata yok bir tek bir yerde gdm-mdm seçeneği sordu orada gdm seçtim. hatasız kurulumu görünce yeniden başlat dedim daha masa üstünü göreli ilk defa yeniden başlatmam bu benim. başlattım aynı şekilde aynı işlemleri yaptım bu sefer aha dedim açılıyor ama çık, siyah ekran birtek mause var sağa sola oynatıyorum başka bişey yok 10-15 dk rahat bekledim sonra ctrl+alt+f2 bastım karşımda tty ekranı. Hemen telefona sarıldım araştırıyorum bu sitede dahil bir öok yerli yabancı siteden gnomun yeniden kurulmasıyla alakalı bir sürü kaynak hemen denedim startx komutunu veriyorum ekrana mause haricinde 4 tane daha terminal ekranı geldi böyle beyaz beyaz her birinde ayrı kod yazabiliyorsun. bende geçtim onu reboot yazıp sıfırladım vee yine siyah ekran yine mause la kalakaldım.biraz daha uğraştıktan sonra pes ettim gnome kaldırmanın yollarını araştırdım, bir düzine kodtan sonra o da sonuç vermedi. Bu sefer dedim ubuntu kurayım onda deneyim. güzel güzel kurdum yeniden başlattım o da ne grub rescue yazısı. Hatalı kurmuşumdur diye tekrar kurdum yine aynı. grub düzeltmek için 3.party yazılımlar dahil live usb den başlatıp yine internetten arattığım kadarıyla kodları denedim o hatayı geçemedim. internetten kurulum videoları izledim. harici hard diske nasıl kurulur ingilizce türkçe arattım, herkes benden farklı birşey yapmamış. bu arada farklı bir bilgisayar buldum o bilgisayarda tek ekran kartı var (başta söylemem gerekiyordu belki ama benim bilgisayarda hem intel-hem nvidia ekran kartı var). yeni bulduğum bilgisayar biraz eski yani uefi bios olması imkansız (Benim bilgisayar yeni ama uefi mi yoksa normal mi onu hala çözemedim, birde bios seçenekleri çok kısıtlı.). Neyse yeni bilgisayar bulunca ben bir umutlandım nasıl olsa harici harddiske kuruyorum burada sorunsuz kurulursa benim bilgisayarda çalışır diye düşünüyorum. Nitekim sevdadır kolay vaz geçilmez manjaro kurmak için kolları sıvadım, sonrası bilindik aynı hatalar, antergos - o da aynı, arch - o da aynı. Sonra ubuntu dedim önce onu kurayım mint daha önce denemedim ama manjaro, antergos,arch,ubuntu kullandım daha önce (Hem de benim bilgisayarda ama virtual boxta). Ubuntuyu kurdum yine grub rescue kafayı yiyecem 4. günün şafağına yaklaşıyoruz artık. Minti denedim yeniden onda da grub rescue gördüm. sonra internetteki araştırmalarım sırasında yabancı bir kaynakta root dizin boyutunun büyük olmasından kaynaklı gibi birşey yazmış ee bende 985 gb gibi bir alan ayırmışım buraya. dedim yani deneyelim. mintte bölümlendirme ekranına kadar geldim tam 100gb ayıracağım root dizinine dedim ne kaybederim ki 512mb boot alanı ayırdım önce, sonra 100 gb root dizini ayırdım, en son 16gb swap alanı ayırdım. sonra kurulum bitti işte ben umutsuzca yeniden başlattım. 2-3 dk içinde masa üstünü gördüm ne bir hata çıktı ne de bir tuşa bastım kalbime inecekti o an. inanamadım birdaha başlattım sonra bir daha. Sonra kendi kendime hemen sevinme bak bakalım senin bilgisayarında çalışacakmı. söktüm harddiski taktım benimkine o da ne yine splash ekranında kaldı, ha dedim bitti andır. sonra yeniden başlattım bu sefer "e" butonuna bastım ve "quiet splash" komutunu sildim, bakalım bakalım nerede takılıyormuş diye. Ama moral yerle bir yine başa döndük diye düşünüyorum birden mause gözüktü uzaktan sonra masa üstü geldi. şu anda açılış o açılış daha kapatmadım bu yazıyı yazıyorum size.

Bakın bu sevdanın görselleri (ubuntu tr den md_92 arkadaşımızın masaüstü - Manjaro):

Bu resim kullandığı gnome temalarını gösteriyor

Simdi gelelim soruma:

Linux Mint 18.1 Cinnamon 64-bit Kullanıyorum. Sistemim 1Tb Harici harddiske kurulu. Çift ekran kartım var ve sistem kuruldu kuruları 1 saat filan oldu opera harici bir şey yüklemedim. Benim bu sistemime gnome masaüstü ekstralarıyla birlikte nasıl yüklenir. üst tarafta daha önceki gnome yükleme çabamın nelere yol açtığını anlattım, aldığım hataları belirttim. Bilgisayar bir daha açılmazsa ne yaparım bilmiyorum korkuyorum açıkçası.

Sistem Özellikleri:

Kod: [Seç]
System:    Host: tunahan--pc Kernel: 4.4.0-53-generic x86_64 (64 bit gcc: 5.4.0)
           Desktop: Cinnamon 3.2.6 (Gtk 3.18.9-1ubuntu3.1) Distro: Linux Mint 18.1 Serena
Machine:   System: ASUSTeK (portable) product: GL752VW v: 1.0
           Mobo: ASUSTeK model: GL752VW v: 1.0 Bios: American Megatrends v: GL752VW.214 date: 04/18/2016
CPU:       Quad core Intel Core i7-6700HQ (-HT-MCP-) cache: 6144 KB
           flags: (lm nx sse sse2 sse3 sse4_1 sse4_2 ssse3 vmx) bmips: 20737
           clock speeds: max: 3500 MHz 1: 800 MHz 2: 1170 MHz 3: 800 MHz 4: 800 MHz 5: 800 MHz 6: 828 MHz
           7: 805 MHz 8: 800 MHz
Graphics:  Card-1: Intel Skylake Integrated Graphics bus-ID: 00:02.0
           Card-2: NVIDIA GM107M [GeForce GTX 960M] bus-ID: 01:00.0
           Display Server: X.org 1.18.4 drivers: intel (unloaded: fbdev,vesa) FAILED: nouveau
           tty size: 144x23 Advanced Data: N/A for root
Audio:     Card Intel Sunrise Point-H HD Audio driver: snd_hda_intel bus-ID: 00:1f.3
           Sound: Advanced Linux Sound Architecture v: k4.4.0-53-generic
Network:   Card-1: Intel Wireless 7265 driver: iwlwifi bus-ID: 02:00.0
           IF: wlp2s0 state: down mac: <filter>
           Card-2: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller
           driver: r8169 v: 2.3LK-NAPI port: d000 bus-ID: 03:00.1
           IF: enp3s0f1 state: up speed: 100 Mbps duplex: full mac: <filter>
Drives:    HDD Total Size: 2000.4GB (1.3% used) ID-1: USB /dev/sda model: Expansion size: 1000.2GB temp: 0C
           ID-2: /dev/sdb model: HGST_HTS721010A9 size: 1000.2GB temp: 35C
Partition: ID-1: / size: 94G used: 9.4G (11%) fs: ext4 dev: /dev/sda2
           ID-2: /boot size: 464M used: 60M (14%) fs: ext4 dev: /dev/sda5
           ID-3: swap-1 size: 16.38GB used: 0.00GB (0%) fs: swap dev: /dev/sda3
RAID:      No RAID devices: /proc/mdstat, md_mod kernel module present
Sensors:   System Temperatures: cpu: 46.0C mobo: N/A
           Fan Speeds (in rpm): cpu: 2100
Info:      Processes: 228 Uptime: 45 min Memory: 890.3/15942.9MB Init: systemd runlevel: 3 Gcc sys: 5.4.0
           Client: Shell (bash 4.3.461) inxi: 2.2.35
« Son Düzenleme: 10 Mart 2017, 08:07:51 Gönderen: TYeniyayla »

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19.2 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 4.2 & Mate 1.22
Ynt: Sıkıntılı Mint üzerine Gnome Masaüstü Kurmak
« Yanıtla #1 : 08 Mart 2017, 10:01:45 »
Öncelikle açtığınız konularda aşağıdaki konumuzda istenen komutun çıktısını paylaşmanız gerekir. Bağlantıdaki konumuzu incelemeniz önemli.

Intel + Nvidia optimus destekli sistemler için Bumblebee kurulumunu da yapınız.

https://forum.linuxmint.net.tr/index.php?topic=6258.0

Masaüstüne ulaşamama gibi durumlarda sistemi kurtarma kipiyle açmayı denersiniz.

Linux Mint, Gnome Shell ile gelen ve genel olarak destekleyen bir dağıtım değil. Ama aşağıdaki komutla kurmayı deneyebilirsiniz.

sudo apt-get install gnome-shell gnome-shell-extensions gnome-tweak-tool gnome-control-center
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı TYeniyayla

• Çok Yeni Penguen
  • *
    • tyeniyayla
« Yanıtla #2 : 09 Mart 2017, 03:18:43 »
Hızlı cevap için teşekkür ederim. Yoğunluk nedeniyle az önce eve gelebildim ve yazdıklarınızı drneme fırsatı bulamadım kusura bakmayın. Yazdığınız kodları uygıladıktan sonra eğer açılmama gibi bir sorunla karşılaşırasam yaptıklarımı geri almak için hangi kodları veya adımları uygulamalıyım yazarsanız srvinirim.

Bir de dün konuyu açtıktan sonra bilgisayarı yeniden başlattım ve sırasıyla şunlarla karşılaştım:

1- açılışta hiç bir tuşa tıklamadım ve aşağıdaki ekranda takıldı 10-15dk beklefikten sonra yeniden power tuşuna basılı tutarak kapattım.

2- Tekrar yeniden başlattım bu sefer grup seçeneklerinde 1.sıra seçiliyken "e" tuşuna bastım ve quite splash seçeneğini sildim ve yerine 3 yazıp  Ctrl-X yaptım sonra aşağıdaki tty ekranı açıldı. Orada root olduktan sonra "startx" yazdım ve aşağıdaki gibi kaldı.

3- tekrar power tuşuna basarak yeniden başlattım yine gruptan 1.seçenek seçiliyken "e" tuşuna bastım ro yazan yeri rw yaptım ve quite splash yaxan yeri sildim. Bu sefer 3 yaxmadım ve Ctrl-X yaptım. Ekrana hiç yazı gelmeden siyah ekranda 10-15dk kaldı ve yine yeniden bailattım

4- bu yeniden başlatmada hiç bir işlem yapmadım çünkü telefondan foruma yazı yazayım diye hazırlanıyordum ki masaüstü geldi. 1. İnfoda da hiçbirşey yapmadığım halde açılmamıştı anlamadım.

Paylaştığınız kodları da en kısa sürede deneyip sonuçları paylaşacağım henüz zaman bulamadım :(

Çevrimdışı Trust

• Forum Sorumlusu
  • Dağıtım: Lİnux Mint 19
  • Grafik Kartı: Intel HD Graphics 3000 -NVIDIA Ge Force GT 520 MX
  • İşlemci: intel core i5-2450M
« Yanıtla #3 : 09 Mart 2017, 09:33:34 »
Komutları  yazdıktan sonra öneri ve tavsiye edilen uygulamaları olabilir onları kaydedip sonra  o uygulamaları da dikkatli bir şekilde indirmenizi tavsiye ederim.
الهى انت مقصودى، ورضاك مطلوبى

Çevrimdışı TYeniyayla

• Çok Yeni Penguen
  • *
    • tyeniyayla
« Yanıtla #4 : 09 Mart 2017, 16:21:03 »
Tavsiye için sağol  :). Şimdi kodları deneyim diye pc başına oturdum yine masa üstünü açamadım 3-5 defa zorla yeniden başlattıktan, mint logosundan sonra sonra ekrana şu geldi:

Sonra "help"  yazdım ve şunlar geldi:

Şimdi yeniden başlatıp masaüstü gelinceye kadar devam edeceğim denemeye.

——————————

Eklemek istediğim bir şey var:

Denemelere devem ederken ekrana mint logosu gelir gelmez f1 tuşuna bastım ve ekrana şu yazılar geldi biraz bekledikten sonra bu sefer burada takıldı.

——————————

Eklemek istediğim bir şey daha var:

Ne yapacağımı bilmediğimden sağdan soldan bulduğum bazı kodları deniyorum :

« Son Düzenleme: 09 Mart 2017, 16:38:41 Gönderen: TYeniyayla »

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #5 : 09 Mart 2017, 16:55:01 »
Sağdan soldan bulduğunuz komutların ne olduğunu buraya yazmazsanız bu konunun bir anlamı kalmaz. Masaüstüne ulaşma sorunu yaşıyorsanız sistemi kurtarma kipinde başlatın ve Bumblebee kurun diye daha önce yazmıştım. Ya önce bunları yapıp dönüş yaparak sistemli biçimde ilerleyelim ya da sağdan soldan bulduğunuz komutları uygulayarak bizim tespit edemeyeceğimiz sorunlara neden olarak konuyu içinden çıkılması zor hale getirirsiniz. Konuda anlatmaya çalıştığım şekilde adım adım ilerlersek ne siz daha fazla yorulursunuz ne de biz yoruluruz.
« Son Düzenleme: 09 Mart 2017, 16:57:46 Gönderen: Butterfly »

Çevrimdışı TYeniyayla

• Çok Yeni Penguen
  • *
    • tyeniyayla
« Yanıtla #6 : 09 Mart 2017, 17:55:46 »
Kusura bakmayın ekran görüntülerinde yazdığım kodlar gözüktüğü için yazmamıştım. Ama bundan sonra yazarım. Kurtarma moduna daha önce hiç girmedim eve dönünce onu da deneyeceğim sağol.

MI 5s Plus cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mesajlar Birleştirildi.
Tavsiyeleriniz üzere nvidia bumblebee sürücülerini adım adım kurdum. Oradaki konuyu anlatan arkadaşın cinnamon da sorun çıkarabilir yazdığı kısımda logodan sonra benim bilgisayarda masaüstü gelmedi (logodan sonra siyah ekranda kalıyordu. ). Sonra ben yine grubtan "e" tuşuna basarak oradan quiet splash kısmını silip yerine 3 yazarak tty ekranına girdim ve kurulumun geri kalan kısmını tamamladım. Yeniden başlattığımda yine aynı şekilde logodan sonra siyah ekranda kalması nedeniyle tekrardan aynı şeyleri yaparak tty ekranına girdim ve gnome kurulumunu yaptım (masaüstünün gelmemesini cinnamona bağlayarak). Aynı şekilde yine logodan sonra siyah ekranda kalıyordu.

Bu arada recovery modda girmeye çalışınca direkt tty ekranına atıyor yine masaüstünü göremiyorum.

Ben de grub ekranında "e"tuşuna basarak şu işkemleri yaptım ve Ctrl-X bastım:

Ctrl-X sonrası ekrana bunlar geldi (sizin için yavaşlatılmış videosunu çektim bayağı hızlı geçiyor) :

Videoyu sonuna kadar izleyin sonunda tty ekranına atıyor

Sizin için videoda fail yazan yerin altındaki kodu (systemctl status nvidia-persistenced.service) tty ekranında yazdım ve şu sonucu aldım:

Bu arada ekran görüntülerini filan telefondan çekmemin nedeni bilgisayarda başka işletim sistemi yok yani bir şekilde bunların göeüntüsünü almayı bilsem-becersem bile zaten ulaşamayacağım.

————————————

Ekleme: son resimdeki ekranda "startx" yazarak masaüstüne ulaşabildim fakat ne ayarladığım panel yeri-şekli, ne masaüstündeki simgeler, ne de masaüstü arkaplanı duruyordu fakat kurduğum opera hala duruyor:

+++++++++++++++++++++++

optirun glxgears   yazdığımda çıkan sonuç:

+++++++++++++++++++++++

inxi -Fxz             kodu sonrası aldığım çıktı     FAİLED kısmı var ekran kartı kısmında

System:    Host: tunahan--pc Kernel: 4.4.0-53-generic x86_64 (64 bit gcc: 5.4.0)
           Desktop: Cinnamon 3.2.6 (Gtk 3.18.9-1ubuntu3.1) Distro: Linux Mint 18.1 Serena
Machine:   System: ASUSTeK (portable) product: GL752VW v: 1.0
           Mobo: ASUSTeK model: GL752VW v: 1.0 Bios: American Megatrends v: GL752VW.214 date: 04/18/2016
CPU:       Quad core Intel Core i7-6700HQ (-HT-MCP-) cache: 6144 KB
           flags: (lm nx sse sse2 sse3 sse4_1 sse4_2 ssse3 vmx) bmips: 20737
           clock speeds: max: 3500 MHz 1: 800 MHz 2: 1170 MHz 3: 800 MHz 4: 800 MHz 5: 800 MHz 6: 828 MHz
           7: 805 MHz 8: 800 MHz
Graphics:  Card-1: Intel Skylake Integrated Graphics bus-ID: 00:02.0
           Card-2: NVIDIA GM107M [GeForce GTX 960M] bus-ID: 01:00.0
           Display Server: X.org 1.18.4 drivers: intel (unloaded: fbdev,vesa) FAILED: nouveau
           tty size: 144x23 Advanced Data: N/A for root
Audio:     Card Intel Sunrise Point-H HD Audio driver: snd_hda_intel bus-ID: 00:1f.3
           Sound: Advanced Linux Sound Architecture v: k4.4.0-53-generic
Network:   Card-1: Intel Wireless 7265 driver: iwlwifi bus-ID: 02:00.0
           IF: wlp2s0 state: down mac: <filter>
           Card-2: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller
           driver: r8169 v: 2.3LK-NAPI port: d000 bus-ID: 03:00.1
           IF: enp3s0f1 state: up speed: 100 Mbps duplex: full mac: <filter>
Drives:    HDD Total Size: 2000.4GB (1.3% used) ID-1: USB /dev/sda model: Expansion size: 1000.2GB temp: 0C
           ID-2: /dev/sdb model: HGST_HTS721010A9 size: 1000.2GB temp: 35C
Partition: ID-1: / size: 94G used: 9.4G (11%) fs: ext4 dev: /dev/sda2
           ID-2: /boot size: 464M used: 60M (14%) fs: ext4 dev: /dev/sda5
           ID-3: swap-1 size: 16.38GB used: 0.00GB (0%) fs: swap dev: /dev/sda3
RAID:      No RAID devices: /proc/mdstat, md_mod kernel module present
Sensors:   System Temperatures: cpu: 46.0C mobo: N/A
           Fan Speeds (in rpm): cpu: 2100
Info:      Processes: 228 Uptime: 45 min Memory: 890.3/15942.9MB Init: systemd runlevel: 3 Gcc sys: 5.4.0
           Client: Shell (bash 4.3.461) inxi: 2.2.35
« Son Düzenleme: 10 Mart 2017, 08:30:25 Gönderen: TYeniyayla »

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #7 : 10 Mart 2017, 10:38:12 »
Root hesabı ile oturum açmışsınız, bu sebeple kullanıcı hesabı ile yaptığınız değişiklikleri göremezsiniz.

Lütfen aldığınız çıktıları resim olarak değil, kod etiketi içinde metin olarak paylaşınız, code etiketi kullanımı ile ilgili burada açıklama mevcut.

Bumblebee ile ilgili buradaki çıktılarla yeni bir konu açınız, şu açılış sorununu ve Bumblebee sorununu çözdükten sonra Gnome kurulumuna bu konudan devam edersiniz. Bu şekilde konu çok karıştı, ortya çıkan her durumu aynı konudan çözemeyiz. Bakınız => Konu Açarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çevrimdışı TYeniyayla

• Çok Yeni Penguen
  • *
    • tyeniyayla
« Yanıtla #8 : 10 Mart 2017, 13:54:26 »
Dediğiniz gibi root hesabından çıkıp normal hesap girince düzeldi sağolun.  Resim olarak paylaşmamın sebebini söylemiştim o ekranlarda nasıl kodu alacağımı bilmiyorum, veya alsam bile bilgisayar kapalıyken nasıl paylaşabilirim burada onu bilmiyorum. O zaman yeni konuda görüşürüz :D