Gönderen Konu: [Çözüldü] Masaüstü ortamı değiştireceksem hangisine geçmeliyim? (Seçtim :D )  (Okunma sayısı 1860 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ahmettin

• Çok Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Linux Mint
  • Masaüstü: KDE
  • İşlemci: İntel i5
Arkadaşlar ben şu an KDE Masaüstü ortamında Linux Mint kullanıyorum. Acaba başka bir ortama geçsem mi karar veremedim. Tercihiniz nedir?

Tercihim grafiksel olarak üstün olmasında yani animasyonlu geçişler gibi şeyler istiyorum. Araştırmalarıma göre masaüstü ortamına göre yüklenen uygulamalar farklı tepkiler verebiliyormuş. Hem grafik hemde uygulamalar açısından sıkıntı çıkarmayacak bir masaüstü ortamı sizce ne olabilir yada KDE'de sabit mi kalmalıyım?
« Son Düzenleme: 19 Mayıs 2017, 13:26:16 Gönderen: Ahmettin »
AAAAAAAA kikikikikiki

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 4.0 & Mate 1.20
Ynt: Masaüstü ortamı değiştireceksem hangisine geçmeliyim?
« Yanıtla #1 : 09 Mayıs 2017, 12:47:29 »
Beğendiyseniz değiştirmeye gerek yok, yeni kullanıcıysanız öncelikle sistemi tanımaya çalışın. Ben KDE masaüstünü kullanmadığım için çok iyi bilmiyorum ama KDE'de Kwin ile görsel efektlerle geçiş animasyonları sağlayabileceğinizi düşünüyorum.

Eğer farklı bir masaüstünü denemek zorunda hissediyorsanız, Cinnamon'u deneyebilirsiniz. Cinnamon'da varsayılan olarak gelen çeşitli efektler mevcut, ayar yöneticindeki efektler kısımından değişiklikler yapabilirsiniz. Cinnamon'u iyi bir sistem ile kullanmakta fayda var, sisteminiz KDE'de sorunsuz ise Cinnamon için de yeterli denilebilir.

MATE ve Xfce'nin varsayılan olarak görsel efektleri yok, ama bu masaüstleri ile Compiz kullanarak oldukça etkileyeceği animasyonlara sahip olabilirsiniz. Bu ikisi hafif masaüstü ortamlarıdır.

« Son Düzenleme: 09 Mayıs 2017, 12:48:48 Gönderen: Butterfly »
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı Ahmettin

• Çok Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #2 : 09 Mayıs 2017, 13:40:43 »
Beğendiyseniz değiştirmeye gerek yok, yeni kullanıcıysanız öncelikle sistemi tanımaya çalışın. Ben KDE masaüstünü kullanmadığım için çok iyi bilmiyorum ama KDE'de Kwin ile görsel efektlerle geçiş animasyonları sağlayabileceğinizi düşünüyorum.

Eğer farklı bir masaüstünü denemek zorunda hissediyorsanız, Cinnamon'u deneyebilirsiniz. Cinnamon'da varsayılan olarak gelen çeşitli efektler mevcut, ayar yöneticindeki efektler kısımından değişiklikler yapabilirsiniz. Cinnamon'u iyi bir sistem ile kullanmakta fayda var, sisteminiz KDE'de sorunsuz ise Cinnamon için de yeterli denilebilir.

MATE ve Xfce'nin varsayılan olarak görsel efektleri yok, ama bu masaüstleri ile Compiz kullanarak oldukça etkileyeceği animasyonlara sahip olabilirsiniz. Bu ikisi hafif masaüstü ortamlarıdır.

Teşekkürler. Cinnamon'u yüklemeyi düşünüyorum. Diskimin yarısını Cinnamon'a vericem. İki farklı masaüstü ortamı bir sıkıntı çıkarırmı?
AAAAAAAA kikikikikiki

Çevrimdışı meda

• Penguen
  • Dağıtım: Manjaro-Illyria 18.0 X64
  • Grafik Kartı: GT 940MX
  • İşlemci: İ7 7500U
« Yanıtla #3 : 10 Mayıs 2017, 09:27:46 »
Yerinizde olsam KDE kalırdım. Masaüstü ortamını denemek için illa tam kurulum yapmanıza da gerek yok. USB ile pek çok dağıtımı yüklemeden deneyebilirsiniz.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava;Peynir ekmek değil amaAcı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet,Esirlik bedava;Bedava yaşıyoruz, bedava.
                   Orhan VELİ"

Çevrimdışı Eludecraft

• Çaylak Penguen
  • **
  • Dağıtım: OpenSuSE/Chakra
« Yanıtla #4 : 10 Mayıs 2017, 21:47:14 »
Sizin ne istediğinizi sanırım anlıyorum. Elemantary OS'a bir bakın derdim. Gnome'da yanmalı dönmeli epey şey var, Elemantary ekibi de görselliği ön plana tutuyor. Bunun dışında Cinnamon'u kullanmayalı epey oldu ama görsellik bakımından KDE'den daha iyi olduğunu zannetmiyorum. Ayrıca yeni sistem kurmak yerine şu komutla masaüstü ortamını sisteminize kurabilirsiniz.
Kod: [Seç]
sudo apt-get install (kurmak istediğiniz masaüstü)
« Son Düzenleme: 10 Mayıs 2017, 21:48:18 Gönderen: Eludecraft »
Çalışan sistemi bozmayacaksın ağa

Çevrimdışı Ahmettin

• Çok Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #5 : 19 Mayıs 2017, 13:16:21 »
Sizin ne istediğinizi sanırım anlıyorum. Elemantary OS'a bir bakın derdim. Gnome'da yanmalı dönmeli epey şey var, Elemantary ekibi de görselliği ön plana tutuyor. Bunun dışında Cinnamon'u kullanmayalı epey oldu ama görsellik bakımından KDE'den daha iyi olduğunu zannetmiyorum. Ayrıca yeni sistem kurmak yerine şu komutla masaüstü ortamını sisteminize kurabilirsiniz.
Kod: [Seç]
sudo apt-get install (kurmak istediğiniz masaüstü)

@Eludecraft Elemantary OS sitesinden gördüğüm kadarıyla paralı. Ancak dış kaynaklardan ISO dosyasını indirip kurup son güncellemeleri alabilirsem Elemantary OS ve Mint'i ayrı ayrı kullanırım. Oyunları daha kolay kurabilmek için Windows'u da yanına kurarım büyük ihtimalle. 3 ayrı işletim sistemi ile hem görsellik hem işlevsellik hemde oyunlara ulaşabilirim.

Tek bir işletim sistemi hem işlevli hem görsel açıdan hemde oyunlar açısından uyumlu bir işletim sistem olsa çok rahat olur benim için. Ancak hiç bir Linux dağıtımı bu oyunlar açısından Windows gibi değil. Eğer çıkacak olursa ne mutlu bize :) diğer bütün dağıtımlar iflas etmemek için .exe uyumlu olurdu  :D :D :D Eludecraft bu arada tavsiyen için teşekkürler!

Edit: Elemantary OS bedava indirmek için "Özelleştirilmiş" kısmına "0" yazarsak bedavaya indirebiliyormuşuz :D :D Masaüstü ortamı değiştirmicem Elemantary OS + Linux Mint kullanmaya başlıyorum. Bir yandanda Windows kurucam.
Üsttekileri yazıp gönderdikten sonra keşfettim. Bunu sonradan ekledim.
« Son Düzenleme: 19 Mayıs 2017, 13:26:00 Gönderen: Ahmettin »
AAAAAAAA kikikikikiki