Gönderen Konu: SteamPlay/Proton hakkında bilgiler ve kullanım rehberi  (Okunma sayısı 901 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Leopard

  • Forum Sorumlusu
  • *****
  • İleti: 1022
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1 64-bit
  • Masaüstü: Cinnamon
  • Grafik Kartı: Nvidia Geforce GTX 1050
  • İşlemci: Intel Core i7 7700HQ
Merhabalar, bu konuda SteamPlay'in ne olduğundan kısaca bahsedilip , nasılı kullanılacağı anlatılacaktır.

SteamPlay ile ile ilgili Valve'ın 22 Ağustos'ta yaptığı duyuru aşağıdaki linkte tamamen Türkçe olarak yer almaktadır.

https://steamcommunity.com/games/221410/announcements/detail/1696055855739350561

Kısaca özetlersek, SteamPlay ( Proton ) hali hazırda kütüphanenizde yer alan ancak Linux versiyonu bulunmayan oyunları zahmetsizce mevcut Steam Linux istemcisinde oynamanızı sağlayan, içinde Wine,DXVK ,Esync gibi birden fazla unsuru bulunduran bir araçlar topluluğudur.

Peki normal olarak Wine'dan farkı nedir sorusu akla gelmektedir. Yine kısaca; kullanıcı üstüne normalde Wine kullanımında düşen yükü en aza indirmesi ve sürekli olarak Steam aracılığı ile güncel kalmasıdır.

Kullanıcıya düşen kısım ise gerekli şekilde SteamPlay özelliğini açmak ve sürücülerini güncel tutmaktır. Bu sistemden azami faydayı sağlamak için Vulkan destekli bir ekran kartı kullanmanız şiddetle tavsiye edilir.

Şimdi bu kısıma değinelim.

Gereksinimler:


1-) Öncelikle sisteminizde
Kod: [Seç]
python3 kurulu olmalıdır.

2-) Nvidia tarafında minimum 396.54 sürücüsü tavsiye edilirken , AMD tarafında ise 18.2 Mesa sürücüsü gereklidir.

Bu sürücülere aşağıdaki PPA'ları sisteminize ekleyerek erişebilirsiniz.

Nvidia:

https://launchpad.net/~graphics-drivers/+archive/ubuntu/ppa

AMD:

https://launchpad.net/~paulo-miguel-dias/+archive/ubuntu/pkppa

Daha fazla bilgi ve zamanla güncellenecek gereksinimler için:

https://github.com/ValveSoftware/Proton/wiki/Requirements

Ayrıca Nvidia'nın Vulkan beta driverlarına erişmek için bu PPA'yı da ekleyebilirsiniz:

https://launchpad.net/~graphics-drivers/+archive/ubuntu/dev

Zira beta sürücü olan 396.54.09'da Transform Feedback desteği yer alırken stabil sürücüde bu yer almamaktadır şu an için. Witcher 3 , Quake Champions gibi oyunlar ihtiyaç duymaktadır.Güncelleme: Artık stabil kanalda bulunan 415.25 ve üzeri sürücülerde Transform Feedback desteği mevcuttur. Yukarıdaki beta sürücü ppa'ini artık kullanmanıza gerek yok.

SteamPlay'e erişim adımları:


Peki SteamPlay'i nasıl aktif ederiz? Öncelikle 22 Ağustos tarihli duyuruda Beta istemci ile erişilebiliyorken , artık satbil kanal istemcisi ile de erişilmektedir.

Adımlar:

1-) Steam'i açın. Sol üstte yer alan menüden ayarlar kısmına gelin.

2-) En altta bulunan SteamPlay sekmesine girip bu seçeneği işaretleyin.Bunu yaptıktan sonra kütüphanizde bazı sadece Windows uyumlu oyunların belirdiğini göreceksiniz.

Yanlarında şu ibare olacak şekilde:Bu seçimle yalnızca Valve tarafında çalışacağı garantilenmiş , beyaz listedeki oyunları görüyor olacaksınız ki şu aşamada Ryse: Son of Rome , DOOM 2016 , Nier : Automata , DOOM VFR , Tekken 7 ve Beat Saber , Dark Souls 3 gibi bazı oyunlar bu destek kapsamındadır.

Peki bu konuyu sadece üç beş oyun için mi açtık? Elbette değil. Steam beyaz listesini buradan takip edebilirsiniz , sürekli genişlemekte.

https://steamdb.info/app/891390/info/

3-) Peki bu listenin dışında kalan ve Valve tarafında henüz beyaz listeye alınmamış oyunlar ne olacak? Onları da deneyebilirsiniz.

Bu seçeneği işaretlediğiniz takdirde bütün oyunlara erişiminiz açılacaktır. Ancak unutmadan belirtelim , bazı oyunlar çalışmayabilir zira karışık DRM'ler ve Windows dışında bir ortamı algılandığında oynamanıza engel olan anti hile sistemleri Proton ile çalışmayabilir.Peki burada kayda değer çalışan oyunlar olarak neleri örnek verebiliriz?

GTA V ( multiplayer ve single player ) , Fallout New Vegas , Witcher 3 , Wolfenstein II : New Colossus ( Vulkan exclusive ) , Metal Gear Solid 5 : Phantom Pain , Call of Duty 4 Modern Warfare , Dishonored gibi oyunları örnek gösterebiliriz. Hatta daha yeni çıkış yapan HITMAN 2 dahi gayet iyi çalışıyor , geliştiricisinin attığı tweet durumu özetler nitelikte.


Bu oyunların ne derece iyi çalıştıklarının ve olursa ne derece manuel müdahale gerektirdiklerinin takibi için ProtonDB isimli sitede istediğiniz oyunları ismen arayarak sonuca ulaşabilirsiniz.

https://www.protondb.com/

İyi oyunlar   :)« Son Düzenleme: 29 Aralık 2018, 17:59:56 Gönderen: Leopard »
The only people who should kill are those prepared themselves to die!