Gönderen Konu: [Çözüldü] USB Belleğimde Linux Mint Sayesinde Kaydettiğim Linux Silinmiyor  (Okunma sayısı 2528 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı LinuxMİnt

• Çaylak Penguen
  • **
    • mehmet akın
  • Dağıtım: Linux Mint
  • Masaüstü: gnome
  • Grafik Kartı: intel
  • İşlemci: intel
Arkadaşlar merhaba

Linux Mint ve diğer Linux versiyonarını kullanıyorum ve bilgisayarıma yeni bir Linux kurmak için USB belleğime Linux Mint'in USB yazma programını kullandım, kolay program işimi rahatlıkla gördüm istediğim yeni Linux'u kurdum. Buraya kadar bir sorun yok.

Sorun şu ki; USB bellekten kurduğum Linux krulumu tamamladığım için işim bitti ama bi türlü silemiyorum, USB belleğim sistemde direkt işletim sistemi olarak görünüyor, üstelik USB belleğe harici hiçbirşey kaydetemiyorum. Sadece Linux Mint'in programı sayesinde bir başka Linux kaydetebiliyorum.

USB belleğimi geri istiyorum  ne yapmalıyım arkadaşlar?
« Son Düzenleme: 20 Ekim 2016, 11:55:42 Gönderen: LinuxMİnt »

Çevrimdışı Trust

• Forum Sorumlusu
  • Dağıtım: Lİnux Mint 19
  • Masaüstü: Cinnamon
  • Grafik Kartı: Intel HD Graphics 3000 -NVIDIA Ge Force GT 520 MX
  • İşlemci: intel core i5-2450M
Linux Mintin kendi programı şifreli olarak  işlem yaptığı için bu sıkıntı oluşuyor. öncelikle Gparted programını inderelim

Kod: [Seç]
sudo apt-get install gparted
Usb'nizi bilgisayara takın.Meüden gparted uygulamsını açalım. Şifrenizi girdikten sonra  açılan pencerenin sağ üst köşesinde diktörtgen şeklindeki kutucuğu tıklayarak flaş belleğinizi seçin. Göreceğniz üzere USB niz şifreli olacaktır. Sağ tıklayarak menüden kapalı olan yeri tıklayarak açın. Tekrardan sağ tıklayarak biçimlendiri seçip fat32 şeklinde biçimlendirin. Bu şekilde düzeleceğini düşünüyorum.
الهى انت مقصودى، ورضاك مطلوبى

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 4.0 & Mate 1.20
@Trust 'ın dediği şekilde de olur, ama menüde aratırsanız ISO dosyasını USB belleğe eklediğiniz Mintstick aracının diğer parçası olan USB bellek biçimlendirme aracına ulaşarak USB belleği rahatlıkla biçimlendirebilirsiniz.

Mintstick aslında bir dd komutu arayüzü, yani USB belleği bir anlamda ISO medyasına dönüştürüyor. Ben bu sebeple Mintstick yerine Unetbootin'i tercih ediyorum.
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı Trust

• Forum Sorumlusu
  • Dağıtım: Lİnux Mint 19
  • Masaüstü: Cinnamon
  • Grafik Kartı: Intel HD Graphics 3000 -NVIDIA Ge Force GT 520 MX
  • İşlemci: intel core i5-2450M
Alıntı
@Trust 'ın dediği şekilde de olur, ama menüde aratırsanız ISO dosyasını USB belleğe eklediğiniz Mintstick aracının diğer parçası olan USB bellek biçimlendirme aracına ulaşarak USB belleği rahatlıkla biçimlendirebilirsiniz.
Üstadım USB bellek biçimlendirme uygulamsıyla yapıldığında linux ortamında sıkıntı olmuyor ama windows ortamın da yine sıkıntılar oluşturabiliyor.En azından bende oluştu. Bende  daha kesin çözüm olan gparted i önerdim.  Hatta gparted ile biçimlendirdikten sonra usb de kilitlenme olmaması içim windows ortamında hemen  biçimlendirme yapardım.
الهى انت مقصودى، ورضاك مطلوبى

Çevrimdışı KarboMint

• Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Manjaro KDE Edition + LinuxMint Tara
Diskler (Disks) uygulamasıyla USB Bellek içindeki bölümleri (sanırım 3 tane) silin.

Akabinde fat olarak biçimlendirin.
from freedom came elegance

Çevrimdışı LinuxMİnt

• Çaylak Penguen
  • **
    • mehmet akın
Linux Mintin kendi programı şifreli olarak  işlem yaptığı için bu sıkıntı oluşuyor. öncelikle Gparted programını inderelim

Kod: [Seç]
sudo apt-get install gparted
Usb'nizi bilgisayara takın.Meüden gparted uygulamsını açalım. Şifrenizi girdikten sonra  açılan pencerenin sağ üst köşesinde diktörtgen şeklindeki kutucuğu tıklayarak flaş belleğinizi seçin. Göreceğniz üzere USB niz şifreli olacaktır. Sağ tıklayarak menüden kapalı olan yeri tıklayarak açın. Tekrardan sağ tıklayarak biçimlendiri seçip fat32 şeklinde biçimlendirin. Bu şekilde düzeleceğini düşünüyorum.
Verdiğiniz kodla programı kurdum, sağ üstten usb belleği seçtim, sağ tıklayın demişsiniz ancak sağ tıkladığımda hiçbirşey seçilebilir değildi, menüden sadece "yeni" seçim ikonu seçilebilir görünse de tıkladığımda bunda da hata verdi.

Görüntü bu:

Mintstick aslında bir dd komutu arayüzü, yani USB belleği bir anlamda ISO medyasına dönüştürüyor. Ben bu sebeple Mintstick yerine Unetbootin'i tercih ediyorum.

Mintstick diye bilgisayarda arattım program açıldı bilgisayarımda 2 tane usb bellek var ve ikiside aynı marka ve kapasitede, programda da sadece usb belleğin marka ve boyutunu yazıyordu yanlış usb belleği silmemek için cesaret edemedim, sonra hangi usb bellek olduğunu öğrendiğimde, menüde tekrar  Mintstick diye arattım ama bu sefer de Linux Mint Mintstick'i bulamadı! :(

Diskler (Disks) uygulamasıyla USB Bellek içindeki bölümleri (sanırım 3 tane) silin.

Akabinde fat olarak biçimlendirin.

Sizin dediğinizi yaptım silinmiyor, silme işlemi yaptığımda hata veriyor.
« Son Düzenleme: 15 Ekim 2016, 00:47:57 Gönderen: LinuxMİnt »

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 4.0 & Mate 1.20
USB Bellek Biçimlendirici olarak aratın.
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı LinuxMİnt

• Çaylak Penguen
  • **
    • mehmet akın
USB Bellek Biçimlendirici olarak aratın.
Tamam şimdi oldu, sorun çözülmüştür.  Çok teşekkür ederim.

Ayrıca yardımcı olmaya çalışan bütün arkadaşlar hepinize çok teşekkür ederim.