Gönderen Konu: Steam:Linux destekli oyunlar listesi(Imperator:Rome - X4 Foundations)  (Okunma sayısı 29243 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Leopard

• Forum Sorumlusu
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1 64-bit
  • Masaüstü: Cinnamon
  • Grafik Kartı: Nvidia Geforce GTX 1050
  • İşlemci: Intel Core i7 7700HQ
Ynt: Steam:Linux destekli oyunlar listesi(TW Warhammer 2)
« Yanıtla #90 : 20 Kasım 2018, 21:26:05 »
Uzun süredir ara verdiğimiz konuyu ufaktan canlandıralım.

Bu süre zarfında Linux platformuna birçok oyun çıktı ancak hepsini tek tek yazmak mümkün olmayacağından güncel haberlerle devam ediyoruz.

Total War Warhammer II Linux ve MacOS için bugün çıkışını yaptı

Yine Feral Interactive imzası taşıyan port , Linux tarafında Vulkan API'ını kullanmakta.

Sistem gereksinimleri:

Minimum:
        İşletim Sistemi: Ubuntu 18.04 64-bit
        İşlemci: 3.4GHz Intel Core i3-4130
        Bellek: 6 GB RAM
        Ekran Kartı: 2GB Nvidia GTX 680 or better, 2GB AMD R9 285 (GCN 3rd Gen) or better
        Depolama: 52 GB kullanılabilir alan
        İlave Notlar:
            * Nvidia graphics cards require driver version 396.54 (tested)
            * AMD GPU's require Mesa 18.1.5 or better (tested)
            * Intel GPU's are not supported at time of release

Önerilen:
        İşletim Sistemi: Ubuntu 18.04 64-bit
        İşlemci: 3.4 GHz Intel Core i7-4770
        Bellek: 8 GB RAM
        Ekran Kartı: 4GB Nvidia 970, 4GB AMD RX 480
        Depolama: 52 GB kullanılabilir alan
        İlave Notlar:
            * Nvidia graphics cards require driver version 396.54 (tested)
            * AMD GPU's require Mesa 18.1.5 or better (tested)
            * Intel GPU's are not supported at time of release

Steam sayfası:

https://store.steampowered.com/app/594570/Total_War_WARHAMMER_II/

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Shadow of The Tomb Raider 2019'da Linux ve MacOS için çıkış yapacak

Feral Interactive bugün yaptığı duyuru ile 28 Eylül 2018'de Windows çıkışını yapan oyunun 2019'da Linux ve MacOS'e geleceğini belirtti.

Duyuru fragmanı:

/>

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Valve'ın Dota temelli kart oyunu Artifact 28 Kasım'da çıkış yapacak

İlk gün Linux desteği ile çıkış yapacak oyun , Linux tarafında Vulkan destekli bir ekran kartı gerektirmekte.

Sistem gereksinimleri:

Minimum:
        İşletim Sistemi: Ubuntu 16.04 or newer
        İşlemci: Intel i5, 2.4 Ghz or better
        Bellek: 4 GB RAM
        Ekran Kartı: Vulkan-capable GPU from NVIDIA, AMD, or Intel
        Ağ: Genişbant İnternet bağlantısı
        Depolama: 5 GB kullanılabilir alan
        Ses Kartı: OpenAL Compatible Sound Card

Steam sayfası:

https://store.steampowered.com/app/583950/Artifact/

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Mount&Blade Warband'in Linux ve MacOS sürümleri için 64 bit versiyon hazır , beta sürecinde

Yerli geliştirici TaleWorlds 1 Kasım'da yaptığı duyuru ile Linux ve MacOS sürümü için 64 bit versiyon güncellemesinin beta kanalında hazır olduğunu duyurdu. Denedim ve gayet düzgün çalışıyor.

64 bite geçiş için adımlar:

-Kütüphanenizde oyuna sağ tıklayın
-Özellikler kısmına girin
-BETALAR kısmına girin
-Beta erişimi şifresi kısmına
Kod: [Seç]
betapassword yazın ve kodu onaylat seçeneğine basın
-Altta açılan menüden beta'yı seçin

Duyuru:

https://steamcommunity.com/games/mb_warband/announcements/detail/1694936931300508449

« Son Düzenleme: 20 Kasım 2018, 21:33:45 Gönderen: Leopard »
The only people who should kill are those prepared themselves to die!

Çevrimdışı minteger

• Penguen
  • Dağıtım: Linux Mint 17.3 KDE
  • Masaüstü: --illede KDE
  • Grafik Kartı: Nvidia
  • İşlemci: AMD
« Yanıtla #91 : 09 Aralık 2018, 16:37:36 »
Ne güzel.

Çevrimdışı okanakinci

• Penguen
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1
  • Grafik Kartı: Nvidia GT820M + Intel Haswell-ULT
  • İşlemci: Intel Core i5-4210U @ 1.70GHz x 2
« Yanıtla #92 : 24 Şubat 2019, 22:49:37 »
@Leopard hocam. Bir süredir yeni haber paylaşmıyorsunuz. Sizin sayenizde heyecan verici gelişmelerden haberdar oluyorduk. Bıraktınız mı oyun dünyasını?

Çevrimdışı Leopard

• Forum Sorumlusu
« Yanıtla #93 : 25 Şubat 2019, 12:33:26 »
@okanakinci Elbette bırakmadım. Tam gaz devam ediyorum.

Ancak şu dönemde Linux tarafında herkes SteamPlay/Proton'a yoğunlaşmış durumda. Native olarak en son haber girdiğimden beri birçok oyun çıktı ama çoğu indie oyunlar ve eskisi kadar fırsat bulamıyorum yazmaya.

Bu yüzden ufak bir duraklama sürecine girdi konu.

Şu an SteamPlay tarafındaki gelişmeler mevcut ama haber niteliği taşıyacak seviyede değiller. Örneğin birçok codec çalışması , Faudio ses çalışması devam ederken bir yandan Valve Epic Games firması ile EAC ( Easy Anti Cheat ) 'ı Proton/Wine uyumlu hale getirmek için görüşmelere devam ediyor.

EAC kullanan popüler oyunlara örnek olarak Fortnite ve Apex Legends'ı örnek gösterebilirim.

Apex Legends çıktığı gün Lutris ile ( wine frontend) ile kurulum yaptım ve 2 gün oynayabildim Linux üzerinde. Ancak sonrasında EAC devreye girdi ve giremez hale geldik. Banlanma değil , Windows kernel seviyesinde bir takım sürücüleri aradıği ve Wine'da bunu sağlamadığı için login olmaya izin vermiyor.

Bunun gibi ufak pürüzler mevcut , giderildiği takdirde bir çok oyuna erişim sağlayacak türden.

Onun dışında Wine tarafında VKD3D gelişimini sürdürüyor , D3D12 kullanan oyunlar için bir implementasyon. Ama daha DXVK seviyesinde değil. World of Warcraft D3D12 rendererı ile çalışıyor şu aşamada.

Intel 2020 ve sonrasında çıkaracağı gpu'lar ve mevcut gpu'larında Haswell ve sonrası için kullanacağı Iris isimli Gallium3D temelli sürücüyü tamamladı , ayrıca performans ölçümü amacı için bir Vulkan katmanı olarak Mesa Layer'ı tamamladılar. AMD , Intel ve Nvidia'da çalışabiliyor.

Feral sene içinde Dirt Rally 4, Life is Strange 2, Shadow of The Tomb Raider , Total War: Three Kingdoms'ı Linux ve MacOS'e getiriyor.

Bunun dışında da genel olarak SteamPlay ile Witcher 3 oynamaktayım. SteamPlay buildlerini test ediyorum , eğer regresyon veya gelişmeler varsa bunları Github üzerinden Valve'a bildiriyorum ; diğer herkes gibi.

Özetlemem gerekirse Linux üzerinde oyun kavramı ; benim konuyu başlattığım zamandan bu yana çok gelişti ve halen de gelişmeye devam etmekte  :)

Çevrimdışı Leopard

• Forum Sorumlusu
« Yanıtla #94 : 30 Nisan 2019, 11:33:08 »
Uzun bir aradan sonra tekrar Linux üzerinde oyun alternatiflerini , gelişmeleri ele aldığımız konuya bir güncelleme yapalım.

Daha çok bir genel özet gibi olacak doğrusu.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Feral Interactive Dirt 4'ü Linux ve MacOS platformları için 28 Mart'ta erişilbeilir hale getirdi

Daha önceden de Codemasters ile işbirliğine giderek Dirt serisinden oyunları Linux ve MacOS'e portlayan Feral Interactive , bu kez de Dirt 4 için bu ortaklığı sürdürdü.

Oyun Vulkan desteği ile geldi.

Sistem gereksinimleri:

Minimum:
        64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
        İşletim Sistemi: Ubuntu 18.04
        İşlemci: Intel® Core™ i3-3225 3.3ghz​
        Ekran Kartı: Nvidia Geforce GTX 680 (2GB), 2GB AMD R9 285 (GCN 3rd Gen and above) or better​ (See notes for more details)
        Depolama: 39 GB kullanılabilir alan
        İlave Notlar:
            * Requires Vulkan
            * Nvidia requires 418.43 or newer drivers.
            * AMD requires Mesa 18.3.4. ​
            * AMD GCN 3rd Gen GPU's include the R9 285, 380, 380X, Fury, Nano, Fury X.
            * Intel GPUs are not supported at time of release.
            * Other modern drivers and distributions are expected to work but are not officially supported.

Önerilen:
        İşletim Sistemi: Ubuntu 18.04
        İşlemci: Intel® Core™ i5-6600k
        Bellek: 8 GB RAM
        Ekran Kartı: Nvidia 1070 or better
        Depolama: 39 GB kullanılabilir alan
        İlave Notlar:
            * Requires Vulkan
            * Nvidia requires 418.43 or newer drivers.
            * AMD requires Mesa 18.3.4. ​
            * AMD GCN 3rd Gen GPU's include the R9 285, 380, 380X, Fury, Nano, Fury X.
            * Intel GPUs are not supported at time of release.
            * Other modern drivers and distributions are expected to work but are not officially supported.

Oyunun Steam sayfası:

https://store.steampowered.com/app/421020/DiRT_4/

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

X4 Foundations Linux için beta sürecinde

Egosoft'un yılllardır devam eden uzay temalı sandbox - simulasyon tarzındaki X serisinin devamı olan X4 Foundations Mart ayında beta olarak Linux desteği aldı.

Oyun Vulkan destekli bir ekran kartı gerektirmekte.

https://www.gamingonlinux.com/articles/the-linux-beta-of-x4-foundations-has-been-running-nicely-a-new-update-is-now-out.13780

Oyunun Steam sayfası:

https://store.steampowered.com/app/392160/X4_Foundations/

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Talos Principle yeni public betası ile OpenGL ve DirectX 9 desteğine son veriyor

Serious Sam serisinin de geliştiricisi olan Croteam yeni açık betasında oyun motorundan OpenGL ve DirectX9 renderer desteğini kaldırıyor. Artık bu rendererlar herhangi bir güncelleme almayacak ve oyun DX11 , 12 ve Vulkan desteği ile yoluna devam edecek.

Peki OpenGL desteği olup Vulkan desteği olmayan bir ekran kartına sahipseniz bu oyunun oynayamacağınız anlamına mı geliyor? Elbette hayır , yapmanız gerek tek şey Steam kütüphanenizden Betalar kısmında legacy branch'i seçmek. Beta süreci bittikten sonra bu adıma ihtiyacınız olacak , şu an böyle bir gereklilik yok.

https://steamcommunity.com/games/257510/announcements/detail/1773760074713498945

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kült yapımlardan olan Vampire: The Masquerade - Bloodlines'ın devam oyunu duyuruldu

Half Life 2 zamanında çıkmış olan ve birçok kişinin efsane yapımlardan biri olarak değerlendirdiği Vampire: The Masquerade - Bloodlines deavm oyunu duyuruldu. Şu an detaylar fazla olmasa da Paradox Interactive'ın ( Europa Universalis , Surviving Mars , Battle Tech ve dahası ) yayıncılığını üstlendiği oyun SteamDB üzerinde Linux ve MacOS platformları için görünmeye başladı.

https://steamdb.info/app/532790/history/?changeid=6018444

Oyunun duyuru trailerı:

Imperator: Rome ilk gün Linux desteği ile çıkışını yaptı

Paradox Interactive'in geliştiriciliğini üstlendiği strateji tarzındaki yapımda Büyük İskender dönemi sonrası bizleri bekliyor.

Oyunun çıkışı biraz sallantılı oldu zira Windows , Linux ve MacOS kullanıcıları çoğunlukla oyunun zaman zaman açılmaması ve çökmesi gibi sorunlardan muzdaripler. Paradox Interactive'in oyunlar çıktıktan sonra yıllar sonra dahi verdiği destek göz önüne alınırsa kısa zamanda düzeltileceğini düşünüyorum.

Sistem gereksinimleri:

Minimum:
        İşletim Sistemi: Ubuntu 16.04
        İşlemci: Intel® iCore™ i3-550 or AMD® Phenom II X6 1055T
        Ekran Kartı: Nvidia® GeForce™ GTX 460 or AMD® Radeon™ HD 6970

Önerilen:
        İşletim Sistemi: Ubuntu 16.04
        İşlemci: Intel® iCore™ i5- 3570K or AMD® Ryzen™ 3 2200G
        Bellek: 6 GB RAM
        Ekran Kartı: Nvidia® GeForce™ GTX 660 or AMD® Radeon™ R9 380

Oyunun Steam sayfası:

https://store.steampowered.com/app/859580/Imperator_Rome/

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Peki native Linux destekli oyunlar dışında kayda değer ne tür gelişmeler yaşandı?

Öncelikle SteamPlay / Proton 4.2-3 sürümüne geçti. Bu süre zarfında gerek DXVK gerekse Faudio tarafında gelişmeler yaşandı. Bunun yanı sıra Proton 3.16 serisine ve 4.2 serisine bir takım hata gidermeleri de geldi.

Alıntı
4.2-3:

Proton now includes wine-mono. Enables many XNA games, Unreal Engine 3 games, game launchers, and more.
    The launcher and updater for Warframe is now functional.
    Fix text input in Age of Empires II HD.
    NARUTO SHIPPUDEN: Ultimate Ninja STORM 4 is now playable.
    Evochron Mercenary is now playable.
    Continue maintaining Uplay functionality.
    Update DXVK to 1.0.3.
    Update FAudio to 19.04-13-ge8c0855.

4.2-2:

Corrected command line parameters for some games, including Wadjet Eye games like Blackwell Epiphany.
    Fixed some games failing or crashing in certain locales like Turkish.
    Updated FAudio to 19.03-25-g8105923.
    Fixed a crash when alt-tabbing out of Deus Ex.
    Restored previous .NET installer functionality.

https://github.com/ValveSoftware/Proton/wiki/Changelog

Linux desteği mevcut olmayan popüler yeni çıkan oyunlardan Sekiro: Shadows Die Twice , Resident Evil2 , Devil May Cry 5 gibi oyunlar ilk günden itibaran SteamPlay sayesinde Linux üstünde çalışmakta.

Bende bu süre zarfında SteamPlay üzerinde Witcher 3'ü bitirdim. Toplamda 166 saat süren harika bir deneyimdi. SteamPlay Wine'ın kurulum ve kullanım zorluklarını ( özellikle yeni kullanıcılar için ) tamamen ortadan kaldıran güzel bir girişim. Sadece yükleyip oynamak kalıyor kullanıcıya.

Oyun içinden aldığım birkaç ekran görüntüsü ( görsellerde yer alan grafik fps değil frame time göstergesidir ):

SteamPlay ve Linux için birçok inceleme videosu da yayınlandı bu esnada.

Bunun dışında forumumuzda zaten ayrıca bir haber / tartışma başlığı olarak bulunan Google Stadia tanıtıldı. Google'ın bulut tabanlı oyun sistemi Linux ve Vulkan üzerinde şekilleniyor.

Peki bu ne Linux için ne anlam ifade ediyor? Stadia'yı hedefleyecek geliştiricilerin Linux buildleri oluşturacağı ve Vulkan kullanacakları göz önüne alındığında ya native Linux versiyonlarını da Steam'de görme fırsatımızın olduğu , bu olmasa dahi en azından Vulkan rendererları ile Steam'e veya başka mecralara bu oyunların gelme ihtimalinin aradaki birçok engeli Steamplay gibi çözümler sayesinde aşılması çok kolay hale getireceği anlamını taşıyor.

Zira Ubisoft'un GDC 2019'da Stadia üzerine yaptığı bu konuşmada planları arasında " PC üzerinde Nvidia desteği " kısmı dikkat çekici. Stadia'da AMD tabanlı gpu'lar kullanılıyor ve Ubisoft Assasins Creed Odyssey'i Stadia'ya portlamıştı. Vulkan rendererlarının PC versiyonlarına da geleceğinin bir göstergesi olan bu konuşmayı dileyenler izleyebilirler.

Zaten bunun bir örneğini de daha şimdiden görmekteyiz. Ashes of Singularity geliştiricisi uzun zamandır bir Linux portu üzerinde çalışmaktaydı. Stadia açıklamasından sonra bunu başından beri nedeninin Stadia olduğunu belirtti.

https://www.gamingonlinux.com/articles/we-might-actually-see-a-rough-ashes-of-the-singularity-escalation-beta-for-linux-soon.14012

Oyunun bir süredir Vulkan rendererı bulunmakta , Linux portu için ise çalışmalar devam ediyor.