Gönderen Konu: Java,SQL ve Swing kullanarak küçük bir masaüstü uygulama yapma  (Okunma sayısı 4574 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Panta rhei

• Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: 18.1
  • Masaüstü: Xfce
  • Grafik Kartı: Intel Atom Processor Z36xxx/Z37xxx Series Graphics
  • İşlemci: Dual core Intel Celeron N2840 (-MCP-)
merhaba herkese , bilgisayar mühendisliği öğrencisiyim ve son senemdeyim 1. sınıftan bu yana hocalarımız açık kaynak kodlu yazılımlara ve yazılım dillerine yöneltiler ve bundan da memnunum şahsen  introduction programming olarak C , OOP olarak JAVA öğretildi. 3. sınıftada Database Managment dersini aldım.
Sorunum şu, okuma alışkanlığı edinmiş birisiyim evimde 5 tane kitaplığım var ve 700 üzerinde kitap ve Plak var. Bunların kayıtlarını yapmak ne nerdeydi neler vardı diye düşünmek zor ve bilgisayar mühendisliği okuyorum bunu çözümünü de yapabilirim diye düşünüyorum uzun zamaandır,bir database kitaplarımı,plaklarımı bulundurup,bunu java ile kitaplarımı sıralamak,isme göre, yazara göre  ve bunu da swingle basit bir arayüzle yapmak istiyorum, nasıl br yol izlemeliyim, java sql ve swing ilk aklıma geldi sizden gelicek önerileri merak diyorum,sektörde çalışan projeler geliştiren birileri varsa önerilerde bulunup bazı eğitimler yada şablonlar tavsiye edicek olan var mı? Teşekküler şimdiden iyi günler.
In GNU/Linux We turst

Çevrimdışı minteger

• Penguen
  • Dağıtım: Linux Mint 17.3 KDE
  • Masaüstü: --illede KDE
  • Grafik Kartı: Nvidia
  • İşlemci: AMD
Ynt: Java,SQL ve Swing kullanarak küçük bir masaüstü uygulama yapma
« Yanıtla #1 : 04 Ağustos 2016, 00:36:58 »
Başlangıç noktan öncelikle bir proje olmalı. Bir sistem şeması dahilinde adım adım ilerlemelisin. Bir yazılım projesinin şekli akış az çok bellidir ve aynıdır.

Neden ihtiyaç duyuldu ?

Proje ile ne amaçlanıyor ?

Hazırlanan proje bunu nasıl yapacak ?

Elimizde neler var ?

Bunlar nasıl düzenlenecek , sistem bunları nasıl işleyecek ?

Bir iş planı oluşturarak, iş akış şeması dahilinde ve algoritmayı oluşturarak ilerlemek gerek.

Özelden bana mail adresini yollarsan sana bazı dosyalar göndermek istiyorum. Doğrudan linkini verebilecek olsam buraya yazarım ancak harici diskimde duruyor dosyalar.

Çevrimdışı Panta rhei

• Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #2 : 04 Ağustos 2016, 07:09:21 »
cevap yazdım ,giden  kutusunda göremiyorum yolladığım mesajı ,mesajın gelip gelmediğini yazarsan sevinirim,gelmediyse bir daha yollayabilirim, yolladım fakat giden kutusunda göremediğim için emin olamadım gittiğine .
In GNU/Linux We turst

Çevrimdışı _X_

• Çaylak Penguen
  • **
  • Grafik Kartı: Ati
  • İşlemci: Amd
« Yanıtla #3 : 04 Ağustos 2016, 19:54:23 »
Bence cevabınızı buradan yazmanız daha iyi olacaktır açıkcası.Bu soruların cevabını gören kişiler daha hızlı yardımcı olabilirler.(ben dahil)

Çevrimdışı Toor

• Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Debian Stretch 9.0
  • Masaüstü: LXDE
  • Grafik Kartı: Intel HD Graphics
  • İşlemci: Intel Pentium P6100 2.0GHZ
« Yanıtla #4 : 04 Ağustos 2016, 20:28:06 »
..
Topluma hizmet etmeyi amaçlayan, resmi bir duyarlılık projesi geliştirmek istemiyor ki arkadaş.

SQLite veritabanını kullanabilirsin. Bu iki kaynak yeterli olacaktır :
http://www.tutorialspoint.com/sqlite/sqlite_java.htm
« Son Düzenleme: 04 Ağustos 2016, 20:29:32 Gönderen: Toor »

Çevrimdışı _X_

• Çaylak Penguen
  • **
  • Grafik Kartı: Ati
  • İşlemci: Amd
« Yanıtla #5 : 04 Ağustos 2016, 22:02:40 »
Topluma hizmet etmeyi amaçlayan, resmi bir duyarlılık projesi geliştirmek istemiyor ki arkadaş.

SQLite veritabanını kullanabilirsin. Bu iki kaynak yeterli olacaktır :
http://www.tutorialspoint.com/sqlite/sqlite_java.htm
/>

" , OOP olarak JAVA öğretildi. 3. sınıftada Database Managment dersini aldım " diyen ve bilg. müh. son senesinde olan arkadaş verdiğiniz eğitimleri araştırıp bulamayacak mıydı ?
Büyük faydanı dokunmuş hem arkadaş adına hem kendi adıma teşekkür ederim :)
« Son Düzenleme: 04 Ağustos 2016, 22:04:19 Gönderen: _X_ »

Çevrimdışı Panta rhei

• Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #6 : 04 Ağustos 2016, 22:32:09 »
Dediğim gibi amacım kitapları ve plakları bi kayıt içersinde tutmak, UML notasyonla  use case ler yazıyorum akış nasıl olabilir diye,  dün veritabanı relation ı için bir şeyler düşündüm

kitaplar için http://i.imgur.com/BQiI6hp.jpg

plaklar için http://i.imgur.com/BVTmTFj.jpg

Toor attığın linklere gece çalışacağım özellikle SQLite çok iyi oldu teşekkürler ,herkes genellikle mysql  ile örnekler vermiş fakat web ten çekmek istemiyorum verileri bilgisayarımda olmasını istiyorum veritabanının.

Birçok eğitim ve tutoriel  buldum fakat çoğu yaralı değil ve hep kendini tekrar ediyor,bakmakta yarar var
« Son Düzenleme: 04 Ağustos 2016, 22:34:06 Gönderen: Panta rhei »
In GNU/Linux We turst

Çevrimdışı minteger

• Penguen
« Yanıtla #7 : 09 Ağustos 2016, 14:17:29 »
Dediğim gibi amacım kitapları ve plakları bi kayıt içersinde tutmak, UML notasyonla  use case ler yazıyorum akış nasıl olabilir diye,  dün veritabanı relation ı için bir şeyler düşündüm

kitaplar için http://i.imgur.com/BQiI6hp.jpg

plaklar için http://i.imgur.com/BVTmTFj.jpg

Toor attığın linklere gece çalışacağım özellikle SQLite çok iyi oldu teşekkürler ,herkes genellikle mysql  ile örnekler vermiş fakat web ten çekmek istemiyorum verileri bilgisayarımda olmasını istiyorum veritabanının.

Birçok eğitim ve tutoriel  buldum fakat çoğu yaralı değil ve hep kendini tekrar ediyor,bakmakta yarar var

Burayı tamamen unutmuşum. Biraz yoğun çalışıyorum şu sıralar.

Ancak şu son yazdıklarından pek bişey anlamadım.

Mesajlar Birleştirildi.

Burayı tamamen unutmuşum. Biraz yoğun çalışıyorum şu sıralar.

Ancak şu son yazdıklarından pek bişey anlamadım.

Gördüğüm kadarı ile "Birinci normal form u takip ediyorsun " Tavsiyem " İkinci normal form " olacaktır.

Mesela : (plak id , plak isim, sanatçı) (kitap id, kitap isim, yazar) şeklinde iki tablo yerine;

sanatçı tablosu: (sanaçı id, sanatçı isim, sanatçı hakkında) , yazar tablosu : (yazar id, yazar isim, yazar hakkında)
kütüphane tablosu : (kütüphane id, kitaplık no, raf no, bolum no)

kitap tablosu : (kitap id, kitap isim, kitap yıl, yazar id, kütüphane id) , plak tablosu : (plak id, plak isim, plak yıl, sanatçı id, kütüphane id)

Bu biraz 3. normal form oldu ama neyse.

Kitaplar ile plaklar niçin aynı id lere sahipler bunu anlamadım ortak yanları ne ?

Bir ortak yanları olmadığı için onların id lerini birleştiremedim. Sadece hepsinin kütüphanede olacaklarını düşündüğüm için kütüphanede birleştirdim.

Mesajlar Birleştirildi.
Yani arkadaş emek gösterip vakit ayırıp bir şeyler yazıyoruz bari günde 1 kere uğrayın.

Bende zannediyorum ki yazdıklarımı okur iyi kötü bir cevap yazar. Cevap yazan kişi her gün gelmeye bilir ama soruyu soran kişi en azından günde 1 kere uğramalı.

« Son Düzenleme: 10 Ağustos 2016, 18:55:17 Gönderen: minteger »

Çevrimdışı Panta rhei

• Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #8 : 20 Ağustos 2016, 03:08:47 »
2 haftadır şehir dışındaydım.Sağlık sorunları yüzünden ailemin yanına gitmek zorunda kaldım ve lütfen yazarken biraz düşünelim,normalde forumu etkin olarak her gün  takip etmeye gayret gösteririm, biliyorum ben de yazamadım bu süre içinde kusura bakmayın hem yardım isteyip hem de yazmadım.

Ben şu an  Sqliteman ile  archive.db adında bir veri tabanı oluşturdum ve içinde konuya attığım gibi 2 tane ayrı booksve records adlı table oluşturdum ve içlerinde 10'ar tane kayıt girdim  ınsert komutunu kullanarak sqliteman ile.

Nesne tabanlı programlama mantığıyla nasıl düşünmeliyim bu projeyi ?

minteger ilk mesajında e mail adresimi istemiştin ,yollamıştım fakat forumda bir sorun var sanırım gönderilen mesajlarda göremiyorum,eğer hala atmak  kaynakları paylaşmak istersen  bir mesaj daha atıyorum
In GNU/Linux We turst

Çevrimdışı minteger

• Penguen
« Yanıtla #9 : 26 Ağustos 2016, 14:38:33 »
2 haftadır şehir dışındaydım.Sağlık sorunları yüzünden ailemin yanına gitmek zorunda kaldım ve lütfen yazarken biraz düşünelim,normalde forumu etkin olarak her gün  takip etmeye gayret gösteririm, biliyorum ben de yazamadım bu süre içinde kusura bakmayın hem yardım isteyip hem de yazmadım.

Ben şu an  Sqliteman ile  archive.db adında bir veri tabanı oluşturdum ve içinde konuya attığım gibi 2 tane ayrı booksve records adlı table oluşturdum ve içlerinde 10'ar tane kayıt girdim  ınsert komutunu kullanarak sqliteman ile.

Nesne tabanlı programlama mantığıyla nasıl düşünmeliyim bu projeyi ?

minteger ilk mesajında e mail adresimi istemiştin ,yollamıştım fakat forumda bir sorun var sanırım gönderilen mesajlarda göremiyorum,eğer hala atmak  kaynakları paylaşmak istersen  bir mesaj daha atıyorum

Bende çalışıyorum şuan şehirden uzakta. Vaktim olursa gene gönderirim yeniden yazarım.

Veri tabanı oluştururken nasıl yol takip edilmeli yukarıda söyledim.  Yukarıda yazdığımı incele istersen.

Gördüğüm kadarı ile iki tablo ile olacak iş değil. Biraz vakit ayırıp cevaplamıştım. Tabloları buna göre oluştur derim. Başkada bi yol görmedim açıkcası. Masaüstü de olsa uzaktan erişimde olsa istediğin şeyin mantığı belli. Buna göre veri tabanını kurman iyi olur. Gösterdiğin şekilde bir veri tabanı ve iki tablo oluşturup bu işi düzene sokmak mantıklı gözükmedi bana. Sen veri tabanını sağlam temeller üzerine oluştur sonra ister yerel olarak kullan istersen uzaktan eriş.

Mesajlar Birleştirildi.
iletiler arasında yeni mesaj görümüyor.
« Son Düzenleme: 26 Ağustos 2016, 14:48:32 Gönderen: minteger »