Gönderen Konu: Özgür Linuxcular Birkaç Sorum Var  (Okunma sayısı 779 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı zorlar

 • Çok Yeni Penguen
 • *
 • İleti: 7
 • Dağıtım: Mint
 • Masaüstü: Gnome
Özgür Linuxcular Birkaç Sorum Var
« : 03 Haziran 2016, 12:52:47 »
Merhabalar. Ben Windows'dan Linuxa uzun zamandır geçmeyi planlayan ancak bir türlü vakit bulamayan ve bir kaç gün önce geçmiş olan biriyim. Geçmemin sebebine gelirsek yıllarca Bilgi Güvenliği üzerine araştırmalar yaparak tecrübe kazandım ve mesleğim de bilgi güvenliği olacak bir süre sonra.  Linuxa geçmemin sebebi de belki de bir çoğunuzun tahmin ettiği gibi Windows'un sürekli virüs tehlikesi altında olması değil aksine Windows kullanıyorsam virüs, exploit tarzı saldırılar bana pek bir etki yapmaz. Güvenlik konusunda oldukça başarılıyım çünkü. Ancak Windows işletim sisteminde admin gibi gözüküp sistem bazında de belli başlı noktalara erişim sağlayamamak beni uyuz eden şeyler arasında. Linux'un tam da bu konuda özgürlük vaad ettiğini düşünmek istiyorum.

Benim sorularıma gelirsek;
1 - Linux'un hacklenemez olduğunu kimsenin savuncağını sanmıyorum. Çünkü linux sistemler çekirdek bazında hacklenmeye pek musait olmasalarda mecbur olarak kurulu şekilde gelen yazılımlar hacklenmeye musaitler bu şekilde uzak kontrol sağlanabiliyor. Bu yazılımlardan bir tanesi de java. Geçen gün java'yı kaldırayım dedim ve kaldırdım. Aslında Openjdk olayını komple kaldırdım sistemden. Ve bilgisayarımı yeniden başlattığımda açılmadı. Masaüstü gelmiyor sadece terminal ortamında login ekranı geliyor ve terminal komutları çalıştırabiliyordum. Yani anlayacağınız sistem çöktü bir nevi ve tekrardan kurdum. Bu linux dağıtımları java olmadan açılmıyor mu?

2 - Yine mint içerisinde terminalden gereksiz servisleri kapatmak istiyorum.  "update-rc.d -f avahi-daemon remove" komutunu girdiğimde " "update-rc.d -f avahi-daemon remove" çıktısını alıyorum.  " "/etc/init.d/avahi-daemon stop" bunu girdiğimde " "stopping derken "Failed to kill daemon: Operation not permitted" bu çıktıyı alıyorum. Her serviste bunu yapıyor.

3- avahi-daemon, smbd, cups gibi servisler arka planda gereksiz yere port dinlemeleri yapıyorlar.  Güvenlik duvarını açtığımda bunları görebiliyorum. Gufw firewall ile bakıyorum ve ben bunlardan birinin giden ve gelen bağlantılarını vs. komple engellemek istediğimde yapamıyorum yazılım bana sadece her bir port için ayrı kural tanımlama yetkisi veriyor. Yani ben bir servisi veya bir yazılımı kısıtlamak istediğimde onun hangi portlar ile bağlantıya geçeceğini öğrenip tek tek kural tanımlamam gerekiyor.

Bir diğer eksiklikte firewall sistemde o an dış IP'ler ile bağlantıda olan yazılımları göstermiyor ve yani gösterip hangisini engellemek veya izin vermek istersiniz gibi bir network monitor yok :) Mesela Firefox'un hangi IP'ler ile bağlantıda olduğunu göremiyorum firewall da hiç çıkmıyor. Windows'da ama bağlantıda olduğu sitelere kadar IP adresleri ile listeleniyor. Ayrıca firefox gibi daha birçok yazılımı o an bağlantıda olduğu halde göremiyorum.

Yine bir diğer problem de Wine içerisinde 102 portundan dinleme yaparak çalışan bir yazılımım var. Yani 102 portundan dinleme yapması gerekiyor
 bağlantı alması, göndermesi gerekiyor ancak bu yazılımım port dinlemesini gerçekleştiremiyor ve engelleniyor. Firewall da zaten gözükmüyor ve firewall'ı kapatsam, devre dışı bıraksam da yine bağlantı sağlayamıyor. Benim bilgim olmadan başka bir kural tanımlamaları mı var bu sistem içerisinde bir yerlerde?

Ayrıca bu işletim sistemi en ufak ani kapanma gibi durumlarda anında çökebiliyor. Belki bir gün önemli verilerim olur ve çöker her seferinde recovery gibi toollar ile uğraşmam mı gerekecek?

Birde bazen veri şifrelemesi yapmam gerekiyor. Veracrypt gibi yazılımlar ile komple boot anından itibaren tüm sistemi şifrelemeyi düşündüğüm oluyor mesleğim üzerinde farklı sistemlerde de şifrelemeler yapmam gerekecek ama olay linux olunca ani bir çökme gerçekleşirse bütün verilerimin şifreli olarak kaybolmasından korkabiliyorum. Şifreleme olarak da tavsiyeleriniz olursa dinlerim.

Sorularımı, yazdıklarımı yanlış anlamayın linux kullanmayı çok istiyorum sırf sistemde kullanıcıya tam bilgi verdiğinden, kullanıcı sistemde ve arka plan içerisinde gerçekleşen her şeyi izleyebildiğinden ve neyin ne olduğunu görebilme olanağı tanıdığı için linux dağıtımlarını kullanmak istiyorum. Sorularım için yardımcı olursanız sevinirim.

Çevrimdışı Butterfly

 • Proje Sorumlusu
 • *****
 • İleti: 16905
 • Linux Mint Türkiye
 • Dağıtım: Linux Mint 19.1 & LMDE 3
 • Masaüstü: Cinnamon 4.0 & Mate 1.20
Ynt: Özgür Linuxcular Birkaç Sorum Var
« Yanıtla #1 : 03 Haziran 2016, 14:45:20 »
Forumda aynı başlık altında birden fazla soru ve sorun hakkında konuşmuyoruz. Lütfen farklı her soru veya sorun için yeni bir konu açınız. Bu konuyu kilitleyip yeni konuları açmanızı mütekabiken bu konuyu geçici bellek alanına taşıyacağız.

Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...