Gönderen Konu: [ ÇÖZÜLDÜ ] Kali Linux Sudo Komutunda Şifre Hatası  (Okunma sayısı 7238 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı dlyalcin

• Penguen
  • Dağıtım: Qiana
Kali Linux direk root oturumu açtığı için 2. bi' kullanıcı oluşturdum. Güncelleme için grafik ara yüzde şifre sorduğunda problem olmadı fakat gene güncelleme için uçbirimde komut verdiğimde sudo komutu için şifreyi kabul etmiyor. Fakat '' su '' komutunu verdiğimde root olabiliyorum
« Son Düzenleme: 18 Mayıs 2014, 08:17:36 Gönderen: dlyalcin »

Çevrimdışı Quaoar

• Çaylak Penguen
  • **
Ynt: Kali Linux Sudo Komutunda Şifre Hatası
« Yanıtla #1 : 27 Nisan 2014, 21:14:56 »
Sudo komutunu kullanırken Root şifresiniz değilde kullanıcı sifrenizi kullanın.

Çevrimdışı kental

• Çaylak Penguen
  • **
  • Can sıkıntısı işte. Bir dala tutunamadık.
    • Kişisel Blog
  • Dağıtım: Linux Mint Cinnamon 18.1 64 Bit
  • Masaüstü: Cinnamon
  • Grafik Kartı: ATI HD4850
  • İşlemci: Core 2 Quad
« Yanıtla #2 : 27 Nisan 2014, 21:19:54 »
Linux ilk kurulumda root ve kullanıcı için oluşturulan şifreleri genelde aynı olarak uygular. Sonradan sen değiştirirsen değişir. Eğer kurulumdan sonra şifre değiştirdiysen büyük ihtimalle kullanıcı şifresini değiştirmiş olmalısın.

Ben root şifremi bilmiyorum ama sen şu yöntemi dener misin. Belki çözülebilir.

Önce root (su) olup "passwd kullanici_adi" olarak kullanıcı şifreni değiştirmeyi dener misin. Bir ihtimal değişebilir. Sonuçta root oluyorsun.

Saygılar.

Çevrimdışı dlyalcin

• Penguen
  • Dağıtım: Qiana
« Yanıtla #3 : 27 Nisan 2014, 21:36:12 »
Problem terminalde. Grafik arayüzde aynı şifreyi kabul ediyor. Paket yöneticisinden şifreyi girerek güncelleme yapabiliyorum. Ama sudo apt-get update dediğimde aynı şifreyi kabul etmiyor.

Düzenleme: Kali Linux Debian tabanlı olduğu için, Debian' da sudo programı yüklü gelmediğinden sudo programını kurmak gerekiyor

Kod: [Seç]
apt-get install sudo
sonra metin düzenleyiciyle sudoers dosyasını açmak gerekiyor. Kali Linux' ta Leafpad metin düzenleyici geldiği için onu kullandım. Siz isterseniz başka bir metin düzenleyici kullanabilirsiniz. O zaman aşşağıdaki komutta Leafpad yerine tercih ettiğiniz metin düzenleyicinin adını girmeniz gerekir. Eğer Gedit kullanıyorsanız gedit, Pluma kullanıyorsanız pluma yazmalısınız. Komut olarak yazarken ilk harfi küçük olmalı.

leafpad /etc/sudoers
Sonra aşşağıdaki satırı buluyoruz

# User privilege specification
root ALL=(ALL:ALL) ALL

Bulduğumuz satırın altına şu şekilde ekliyoruz

kullanıcı_adınız ALL=(ALL:ALL) ALL
Benim kullanıcı adım myway. İşlemden sonra görüntü şu şekilde olacak

# User privilege specification
root    ALL=(ALL:ALL) ALL
myway   ALL=(ALL:ALL) ALL

Sonra sol üst köşedeki Dosya menüsüne tıklayıp açılan listeden Kaydet' e tıklıyoruz. Sonra sağ üst köşedeki çarpıya basarak kapatıyoruz. Bundan sonra dikkat edeceğimiz husus sudo komutunu verdikten sonra bizden şifre istediğinde root şifresini değil, diğer kullanıcının şifresini gireceğiz.
« Son Düzenleme: 18 Mayıs 2014, 08:27:18 Gönderen: dlyalcin »