Gönderen Konu: [Çözüldü] Sistem başlangıcında iso dosyasını otomatik olarak bağlayamama sorunu  (Okunma sayısı 1242 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ratapan

• Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: mint 18.1
  • Masaüstü: Cinnamon x64
  • Grafik Kartı: Nvidia Gt-525M
  • İşlemci: i5-2430M
Arkadaşlar sistemin 64 bit mint 17.3 Cinnamon .  Cd ile çalışan bir kaç programım var. Bu programları kullanmam için cd veya iso kalıbının bağlı olması gerekiyor. Her bilgisayarı açtığımda isoları bağlamakla uğraşmak istemiyorum. Acaba iso kalıplarını başlangıçta otomatik olarak bağlayabilmem mümkün mü? Şimdiden teşekkürler.  Arkadaşlar forumda yeniyim konu açma kurallarını ve diğer kuralları okudum ve elimden geldiğince kurallara uymaya çalışacağım. Hatalı bir durum olursa bilgilendirirseniz çok makbule geçer.
« Son Düzenleme: 13 Nisan 2016, 23:54:14 Gönderen: ratapan »

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 4.0 & Mate 1.20
@ratapan, konu açarken bağlantıda anlatılan hususlara dikkat etmeniz önemli, örneğin bu konu için kullandığınız masaüstü ortamına göre yanıt verilebilir. Konu Açarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cinnamon ve MATE masaüstü için aşağıdaki şekilde oturum başlangıcında istediğiniz ISO dosyasının otomatik bağlanmasını sağlayabilirsiniz.

Menüden aratarak Başlangıç Uygulamaları aracını açınız.
Ekle düğmesine tıklayınız (Cinnamon masaüstü için Özel komut seçeneğini de seçmelisiniz).
Açılan Başlangıç uygulaması ekleme bölümünü aşağıdaki şekilde düzenleyiniz.

Ad : İstediğiniz bir isim verebilirsiniz.
Komut : Aşağıdaki komutu sizin dosyanıza göre düzenleyerek bu kısma yazacaksınız.

Kod: [Seç]
/usr/lib/gvfs/gvfsd-archive file=/ISO/dosyasının/hedefi.iso
ISO dosyasının kullanıcı ev dizininde olduğunu ve isminin linuxmint.iso olduğunuvarsayarsak komutu aşağıdaki şekilde düzenlemesliniz. (Not: Komutdaki kullanıcı_adı kısmına kendi kullanıcı adınızı yazacaksınız.

/usr/lib/gvfs/gvfsd-archive file=/home/kullanıcı_adı/linuxmint.iso
Düzenlemeler sonrası kaydettiğinizde eklediğiniz ISO dosyası ve dosyaları otomatik bağlanacaktır.
« Son Düzenleme: 13 Nisan 2016, 22:07:58 Gönderen: Butterfly »
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı ratapan

• Yeni Penguen
  • *
dediğiniz gibi yaptım fakat yine açılışta bağlamadı. Kullandığım kod aşağıda.
/usr/lib/gvfs/gvfsd-archive file=/mnt/ntfs1/program/imajlar/mürşid.iso

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 4.0 & Mate 1.20
Disk bölümünün de otomatik bağlanmasını sağlamalısınız ya da ISO dosyasını kullanıcı ev dizini altına taşıyın ve komutu buna göre düzeltin.

https://forum.linuxmint.net.tr/index.php?topic=311.0
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı ratapan

• Yeni Penguen
  • *
Verdiğiniz kod ile başlangıçta bağlıyor fakat program çalışırken sorun çıkıyordu. Aşağıdaki kodu buldum sorunsuz olarak çalışıyor şu an.
sudo mount -o loop /home/mint/Genel/Mürşid.iso /home/mint/mnt/