Gönderen Konu: Link verme  (Okunma sayısı 4143 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı minteger

• Penguen
  • Dağıtım: Linux Mint 17.3 KDE
  • Masaüstü: --illede KDE
  • Grafik Kartı: Nvidia
  • İşlemci: AMD
Link verme
« : 20 Mart 2016, 14:06:08 »
Bir site 2 yada daha fazla ayrılmış bölümlerden oluşur genelde. Bu framelerle ve div lerle yapılabilir. Bir kısım sabitken diğer kısımda bu sabit kısımdaki linklere tıkladığımızda değişen verileri görürüz. Mesela hakkımızda kısmı tıklandığında alttaki bölümde bununla ilgili başlık görüntülenir referensa tıkladığımızda referanslarla ilgili. Benim gibi eski kafa birisi framelerle hallederdi bu işi. Ancak günümüzde sanırım div ler dahageçerli. Ancak bu işin nasıl yapıldığına dair yeterli bir kaynak bulamadım. Ön yüzlede fazla alakam olmadığından zorluk çekiyorum. Yerli kaynaklarda hep web programlama hakkında css-html hakkında çok daha az kaynak var ve benim çok hoşuma gitmediler sadece tekstlere biçim vermek dışında ve bi kaç biçim oluşturup şekilvermeler dışında pek bişey bulamadım açıkcası. İnteraktif bir site oluşumunu gösteren bir kaynağa rastlayamadım. Elimde DHTML ve CSS kitabı var ancak bundanda bişey anlayamadım. Bi yol gösterirseniz sevineceğim. Teşekkürler.

Çevrimiçi Danny

• Proje Sorumlusu
  • Nihilist
  • Dağıtım: Linux Mint
  • Masaüstü: Cinnamon
  • Grafik Kartı: Intel HD 620
  • İşlemci: Intel i7 - 7500U
  • RAM: 8 GB
Ynt: Link verme
« Yanıtla #1 : 20 Mart 2016, 20:28:10 »
Eğer söyledinizi doğru anladıysam, bir sayfada uzunca bir yazı yazdınız ve bu yazıları başlık - başlık ayırdınız. Bir linke tıkladığınızda direk sayfa içerisinde ki bu başlığın görünmesini / başlığa atlamasını istiyorsunuz.
Şayet öyle ise ;

Örneğin bu benim hakkımda başlığım olsun;

Kod: [Seç]
<a name="hakkimda"></a><h2>Hakkımda/h2>

Altında kendimi tanıtan bir yazı.

Şimdi sayfa içerisinde bir yazıya link veriyorum ve tıkladığımda direk sayfanın Hakkımda olan başlığına geçiş yapıyor

Bunu da aşağıdaki kod ile gerçekleştiriyorsun.

Kod: [Seç]
<a href="#hakkimda">link verilen yazı</a>
Gelip sağ yanağımdan öptü. Dindar değildim ama sol yanağımı da çevirmek istedim o an...

Çevrimdışı minteger

• Penguen
« Yanıtla #2 : 21 Mart 2016, 09:24:44 »
Yok aslinda ogle degil.  3 bolumden olusan bir html sayfasinda bi bi bolum yukarida bir bolum solda ve bi bolum ortada.  Sol ve usteki bolumlerden linklere tiklayinca orta bolumdeki bilgi degisecek. Ama  framelerle olmayacak. Div kullanilacak.
« Son Düzenleme: 21 Mart 2016, 09:30:11 Gönderen: minteger »

Çevrimiçi Danny

• Proje Sorumlusu
  • Nihilist
« Yanıtla #3 : 23 Mart 2016, 10:46:59 »
Anlatmak istediğinizi tam anlayamadım, örnek bir web sayfası gösterebilir misiniz ?
Gelip sağ yanağımdan öptü. Dindar değildim ama sol yanağımı da çevirmek istedim o an...

Çevrimdışı minteger

• Penguen
« Yanıtla #4 : 26 Mart 2016, 02:40:56 »
Anlatmak istediğinizi tam anlayamadım, örnek bir web sayfası gösterebilir misiniz ?

Öyle tahmin ediyorum ki web sayfalarının çoğu bu şekilde çalışıyor. mesela bu forum ve ana sayfa. Yukarıdaki linklere tıklayınca alt kısımdaki bilgiler değişir. Yukarıdaki menu ise olduğu gibi kalıyor. İletişim tıklandığında allta iletişim bilgileri gözüküyor vs. bu nasıl oluyor. Benim front end denen olayla fazla alakam olmadı. olduğu zamanda ise framelerle bu işi hallettim. Ancak html5 te framset desteği kaldırıldı. iframe ler hala kullanıloyor hatta bazı özellikler eklenmiş. ancak benim biraz daha çağdaş dünyayı yakalamam gerek. Yeniden belirtmem gerekirse linuxmint.net.tr de bahsettiğim şekilde işliyor. Bunun için iyi bir kaynak bulabilirsem iyi olur.

Çevrimiçi Danny

• Proje Sorumlusu
  • Nihilist
« Yanıtla #5 : 26 Mart 2016, 11:51:51 »
Sanırım siz Ajax 'tan bahsediyorsunuz ? Yukarıdaki menüden bir bağlantıya tıkladığınızda sayfa yenilenmeden içeriğin değişmesini istiyorsunuz doğru mu anladım ?

Şurada bir örnek demo sayfa var bakabilirsiniz :

http://demo.tutorialzine.com/2009/09/simple-ajax-website-jquery/demo.html
« Son Düzenleme: 26 Mart 2016, 11:58:21 Gönderen: Danny »

Çevrimdışı minteger

• Penguen
« Yanıtla #6 : 26 Mart 2016, 18:07:57 »
Sanırım siz Ajax 'tan bahsediyorsunuz ? Yukarıdaki menüden bir bağlantıya tıkladığınızda sayfa yenilenmeden içeriğin değişmesini istiyorsunuz doğru mu anladım ?

Şurada bir örnek demo sayfa var bakabilirsiniz :

http://demo.tutorialzine.com/2009/09/simple-ajax-website-jquery/demo.html

Yani hemen hemen.  Ancak kodlarına ulaşamadım. farklı kütüphaneden bir google apisinden yararlanmış ve script.js diye sayfanın bulunduğu yerde bir js dosyası daha var. Birde css dosyası. demo.css . Bunların dökümüne ulaşmak mümkün mü. Birde günümüz web siteleri genellikle hangi teknolojiyi kullanıyor linkleri istenilen alana göstermede.

Çevrimiçi Danny

• Proje Sorumlusu
  • Nihilist
« Yanıtla #7 : 26 Mart 2016, 18:44:52 »

Çevrimdışı minteger

• Penguen
« Yanıtla #8 : 27 Mart 2016, 04:48:25 »
Çözemedim ben mevzuyu. Benim zekamı aşıyor galiba bu iş.

Benim gördüğüm burada her link için bir html sayfası oluşturulmuş. Buradaki div içinde doğrudan veri tabanından çektiğim bir bilgiyi gösterebilmek bu html sayfalarına link vermek yerine. Eğer herbiri için ayrı ayrı html sayfası oluşturacaksam css js ve html üçlüsünü aktif biçimde kullanmanın ne avantajı kaldı diyorum kendi kendime. Eski kafalılığa devam edip iframe lerle falan mı iş mi görsem diye kendi kendime soruyorum. Meseleyi kapamadım çünkü.  Ama vazgeçmek yok. Anlayıncaya kadar devam. Eninde sonunda çözücem bu işi.

Çevrimiçi Danny

• Proje Sorumlusu
  • Nihilist
« Yanıtla #9 : 28 Mart 2016, 01:14:58 »
Bahsettiğiniz işlem için artık iframe değil jquery kullanılıyor. Hem sayfaya daha az yük biniyor, hem daha hızlı çalışıyor hem de google amca siteni daha çok seviyor.

Çevrimdışı minteger

• Penguen
« Yanıtla #10 : 28 Mart 2016, 03:56:51 »
Aaaaaaa. Bir cesit js kutuphanesi ile hallediyoruz bu isi. Ancak istedigimiz alanda basitce haxirlanmis  bir html dosyayi gosterebilecehimiz gibi yine bu alna veri tabanindan cektigimiz bilgiyide gosterebiliriz. Biraz bu kutuphaneye hakim olmak biraz js bilgisiyle bu is halledilebilir. Dogrumu ?

Çevrimiçi Danny

• Proje Sorumlusu
  • Nihilist
« Yanıtla #11 : 28 Mart 2016, 09:16:17 »
Evet doğru ancak veri tabanından veri çekmek için PHP kullanmanız gerekmektedir.

Çevrimdışı minteger

• Penguen
« Yanıtla #12 : 30 Mart 2016, 02:31:38 »
Hacı o kısım backend e giriyor.   ;)

Çevrimdışı kblyslh

• Çok Yeni Penguen
  • *
    • kişisel web sitem
  • Dağıtım: linux mint
  • Masaüstü: openbox
« Yanıtla #13 : 13 Nisan 2016, 20:10:45 »
İyi günler.
Ekstra bir bakış açısı belirtmek için yazma ihtiyacında bulundum. Bu tarz içeriğin tıklamalarla değişeceği bir şey istiyorsanız illa da jquery kütüphanesini kullanmanıza gerek yok. CSS3 ile birlikte istediğiniz tarzda bir içerik görüntüleme yapabilirsiniz. "CSS3 tabbed menu" diye aratırsanız mantığı bu tarz menülerden alabilirsiniz. Hem gayet hafif bir yol  :D

Çevrimdışı minteger

• Penguen
« Yanıtla #14 : 18 Nisan 2016, 17:45:04 »
İyi günler.
Ekstra bir bakış açısı belirtmek için yazma ihtiyacında bulundum. Bu tarz içeriğin tıklamalarla değişeceği bir şey istiyorsanız illa da jquery kütüphanesini kullanmanıza gerek yok. CSS3 ile birlikte istediğiniz tarzda bir içerik görüntüleme yapabilirsiniz. "CSS3 tabbed menu" diye aratırsanız mantığı bu tarz menülerden alabilirsiniz. Hem gayet hafif bir yol  :D

Teşekkür ederim. CSS3 ve HTML5 ile birlikte bazı güzel yenilikler gelmiş bende şimdilerde onları inceliyorum. Buda gayet güzel bir yor. Artık ne zaman hangisini daha uygun görürsem onu kullanırım. Öneriniz için çok teşekkür ederim.