Gönderen Konu: Kurulum Hatası: Mint 17.2/17.3 , Ubuntu 15.04/15.10 (Linux Kernel)  (Okunma sayısı 2010 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ates

• Çok Yeni Penguen
  • *
    • ateschla
  • Dağıtım: Linux Mint 17.3
  • Masaüstü: Cinnamon + Mate
  • Grafik Kartı: Nvidia GeForce 850M
  • İşlemci: Intel(R) Core(TM) i7-4700HQ
Herkese selam arkadaşlar.

Yaklaşık 2 yıldır Linux Mint kullanıyorum ve öncesinde de Ubuntu kullanıyordum. Okuduğum bölümden dolayı (CE) Windows kullanmam şart hale geldi. Çünkü üniversite olayları şart koşar hale getirdi. Bunu dikkate alarak cevap verirseniz sevinirim.

Linux Mint'te yaşadığım sıkıntıdan size bahsedeceğim:
Windows yüklemem gerektiğinden dolayı ve VirtualBox OS'leri sevmediğimden dolayı Clean Install yapmak istedim. Bu yüzden öncelikle 100GB'lık part'a Win10 64 Pro yükledim. Driverlarını yükledim ve Flash'a Linux Mint 17.3'ü yükledim. Daha sonra gerekli boot ayarlarından sonra HDD'in geri kalanını 8GB Swap, 100 GB Ext4 / , 100 GB Ext4 /home olacak şekilde ayırdım ve Ext4 / sürücüsüne Linux Mint kurulumunu başarıyla yükledim. Yeniden başlattığımda W10 otomatik olarak açıldı. Windows'un GRUB ayarlarını düzenlemek için EasyBCD indirdim fakat yeni başlangıç diski ekleyemedim. Flash Diskten Mint'i başlatıp GRUB'u güncellemeye çalıştım ama başarısız oldum. Pek anlamam zaten UEFI/EFI/Smart Boot olaylarından. Sonra Windows'a lanet edip, sadece Mint'i tekrar kurmaya karar verdim.  İşte tam bu noktada Mint kurulumu hata verneye başladı. ISO'yu 25 Ocak 2016'da Türkiye lokasyonundan indirmiştim. Geçenlerde yaşanan hack olayından dolayı aklım git-gelli oldu. Çok öncelerden indirdiğim Mint 17.2 ile kurulum yapmaya karar verdim. Fakat aynı sorun ile yine karşılaştım. Flash Disk'i ya da DVD'yi (her ikisini de denedim) takıyorum. Mint Boot ekranından sonra beyaz bi ekran açılır gibi oluyor ve geri siyah ekrana dönüyor. Sonra saniye sayarak hatalar basmaya başlıyor ve donuyor. Aynısı Ubuntu 15.04/15.10 sürümlerinde de oldu. Kaldı ki, bu ekranı geçtikten sonra HDD tek part olarak görünüyor. Halbuki Windows kurulu ve 3-4 Volume halinde ayrılmış durumda. Burada Free Volume görünen HDD'yi Mint için volume'lere bölüyorum. swat, ext4 vs ayarlıyorum. Kuruluma başladığında donuyor ve notebook siyah ekranda kalıyor. Acaba HDD'mi arızalı diye düşündüm ve tekrardan Win7 ve Win10 kurulumlarını gerçekleştirdim, gayet başarılı çalıştı. (Windows'ta disk formatlama ekranında, Linux'un oluşturduğu disklere "GPT formatında, windows yüklenemez" dediği için komple volume'leri silip tekrar oluşturuyordum). 2 gündür denemediğim method kalmadı. Kullandığım Notebook Modeli: ASUS-N550JK (CN167D), Aptio BIOS Version: 208

Özetlemek gerekirse, Linux Mint'e geri dönemiyorum. Yardımını esirgemeyen herkese şimdiden teşekkürler.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 4.0 & Mate 1.20
Öncelikle sistemi uyumluluk kipi (compatibility mode) ile başlatırsanız açılış ile ilgili sorun yaşama olasılığı daha az olacaktır.

Disklerin bütün olrak gözükmesi Windows'un hazırda bekletme ve hızlı kapatma/başlatma özelliği ile ilgili olabilir, önce Windows tarafında bunları kapatmayı deneyiniz.

https://forum.linuxmint.net.tr/index.php?topic=264.0

Sorun çözülmezse aşağıdaki komutların çıktılarını paylaşınız.

Kod: [Seç]
sudo fdisk -l
sudo parted -l
sudo lsblk

Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı ates

• Çok Yeni Penguen
  • *
    • ateschla
Sayın Butterfly,
Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Mint 17.3 kurulumunu Compatibility Mode seçeneği ile bir DVD üzerinden yaptım. Bütün disklerimi biçimlendirip sadece Mint kurdum. Fakat açılış ile alakalı farklı bir sorunum halen mevcut. O da şöyle ki; Kurulum DVD'si takılı olmadan başlatığımda aşağıdaki gibi bir hata alıyorum.

Reboot and Select proper Boot Device
or Insert Boot MEdia in selected Boot device and press a key_

Fakat Kurulum DVD'sinin boot menüsüne girdiğimde ve "Boot from local drive" seçeneğini seçtiğimde HDD'de kurduğum OS açılıyor. Muhtemelen GRUB ayarları ile alakalı sorun vardır diye grub2 güncellemesi yaptığımda "Booting..." diye bir ekranda takılı kalıyor. Şuan tekrardan kurdum ve Boot-Repair yapmadım henüz. Ayrıca BIOS başlangıç seçeneklerinde HDD görünmüyor. Size söylediğiniz çıktıları aşağıda veriyorum. İlginiz için tekrar tekrar teşekkürler.

---
sudo fdisk -l çıktısı

WARNING: GPT (GUID Partition Table) detected on '/dev/sda'! The util fdisk doesn't support GPT. Use GNU Parted.

Disk /dev/sda: 1500.3 GB, 1500301910016 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 182401 cylinders, total 2930277168 sectors
Units = sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 4096 bytes
I/O size (minimum/optimal): 4096 bytes / 4096 bytes
Disk identifier: 0x08af0e2f

Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sda1               1  2930277167  1465138583+  ee  GPT
Partition 1 does not start on physical sector boundary.

---
sudo parted -l çıktısı

Model: ATA ST1500LM006 HN-M (scsi)
Disk /dev/sda: 1500GB
Sector size (logical/physical): 512B/4096B
Partition Table: gpt

Number  Start   End     Size    File system     Name  Flags
 1      1049kB  250MB   249MB                         bios_grub
 2      250MB   50,2GB  50,0GB  ext4
 3      50,2GB  200GB   150GB   ext4
 4      200GB   208GB   8000MB  linux-swap(v1)

---
sudo lsblk çıktısı

NAME   MAJ:MIN RM   SIZE RO TYPE MOUNTPOINT
sda      8:0    0   1,4T  0 disk
├─sda1   8:1    0   237M  0 part
├─sda2   8:2    0  46,6G  0 part /
├─sda3   8:3    0 139,7G  0 part /home
└─sda4   8:4    0   7,5G  0 part [SWAP]
sr0     11:0    1   1,5G  0 rom  /media/ates/Linux Mint 17.3 Cinnamon 64-bit

Edit: Yanlış çıktı bilgisinin doğrulanması.
« Son Düzenleme: 28 Şubat 2016, 11:39:14 Gönderen: ates »

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
Boot repair uygulaması ile Grubu EFI kipi için yeniden yüklemeyi dener misiniz?

https://forum.linuxmint.net.tr/index.php?topic=99.msg9708#msg9708

Çevrimdışı ates

• Çok Yeni Penguen
  • *
    • ateschla
Hocam boot repair'i başlattığımda bilgisayar ss'deki gibi dondu. 2 defa denedim sonuç aynı. Bu durum daha önceden de başıma gelmişti. Bu durumda ne yapabiliriz acaba?

Çevrimdışı minteger

• Penguen
  • Dağıtım: Linux Mint 17.3 KDE
  • Masaüstü: --illede KDE
  • Grafik Kartı: Nvidia
  • İşlemci: AMD
Öncelikle bi chkdsk yapın. Daha sonra yukarıdaki işlemi yeniden deneyin. uefi kipinede dikkat ederek kurulum yapın.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
Öncelikle sistemin en başında olan 249 MB.'lık bölümün Fat32 biçimli olması gerekir. Bu bölümü Fat32 dosya sistemi olarak biçimlendiriniz ve Gparted yardımıyla açılış bayrağı (boot flag) ekleyiniz.

Ardından temiz bir kurulum deneyiniz.

Çevrimdışı ates

• Çok Yeni Penguen
  • *
    • ateschla
@Butterfly dediğinizi yaptım ve live dvd üzerinden kurulumu başlattım. Fakat kurulum sistem dosyalarını oluştururken takılı kalıyor şimdide. Ayrıca part edition bölümünde daha önceden fat32 boot flag'ine sahip alan unallocted olarak görünüyor. Bu bilgiyi de özet geçeyim dedim.  Ayrıca benim biosta Legacy USB kısmı enable olarak belirlenmiş. Onu disable yapmam gerekiyor mu acaba? Kusura bakmayın biraz uzuyor ama bende elimden geldiğince ingilizcem yettiğince mint resmi blogdan da sorunları aratıyorum ama henüz çözüm bulamadım malesef.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
Eğer sadece Linux Mint ile devam etmek istiyor ve diskinizdeki veriler de önemli değilse, Diski sil veLinuxMint kur seçeneği ile kurulum denemenizi öneririm. Normalde bahsettiğim EFI bölümünün kurulum sırasında otomatik olarak oluşturulması gerekirdi.

Çevrimdışı ates

• Çok Yeni Penguen
  • *
    • ateschla
Verilerin yedeği haricide olduğu için her seferinde sadece  Mint kurmaya çalıştım. Maalesef ki EFI kısmını kendisi oluşturmuyor. Biosta EFI/UEFi gibi herhangi bir ayar da görmediğim için soruna çözüm bulamıyorum. Sanırım olmayacak gibi. Dilerseniz konuyu silebilir ya da kapatabilirsiniz. Mâlum, dediğiniz her yöntemi defalarca deniyorum hayasızca gitmeye çalışıyorum fakat olmuyor. İlginiz için sonsuz teşekkürler hocam.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
Ynt: Kurulum Hatası: Mint 17.2/17.3 , Ubuntu 15.04/15.10 (Linux Kernel)
« Yanıtla #10 : 29 Şubat 2016, 10:38:33 »
@ates aslında bir şekilde ilk bölümü Fat32 olarak biçimlendirip, akabinde açılış bayrağı ekleseniz kurulum sonrasında sıkıntı yaşamazsınız diye düşünüyorum. Harddiskin ilk kısmındaki disk bölümünü menüden ulaşabileceğiniz Diskler (Disks) uygulaması ile rahatlıkla biçimlendirebilirsiniz. Sonrasında aşğaıdaki komut ile açılış bayrağı eklemeyi deneyebilirsiniz.

sudo parted /dev/sda set 1 boot on

Çevrimdışı ates

• Çok Yeni Penguen
  • *
    • ateschla
@Butterfly ilginiz ve yardımınız için teşekkür ederim. Öncelikle Live USB'yi UEFI modunda GPT diskler olarak biçimlendirdim. Daha sonra tekrardan dediğiniz yolları izledim. Evet efi bölümünü de kendi oluşturdu. Muhtemelen pendrive appleri işe yaramıyor. İlginiz için çok teşekkür ederim.  Çok sağ olun @Butterfly hocam.