Gönderen Konu: Ram Yükseltmek hakkında  (Okunma sayısı 1511 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı cmertkucuk

• Penguen
  • Dağıtım: Mint
  • Masaüstü: KDE
Ram Yükseltmek hakkında
« : 02 Şubat 2016, 10:52:21 »
Önceki konum kapandığı için oraya yazamadım.
Alacağım ram'in mhz değeri farklı olursa sorun olur mu ?
Bilgisayarımın değerleri - DDR3 ve 1067 MHz RAM

Önceki konumu incelemek isterseniz
https://forum.linuxmint.net.tr/index.php?topic=5315.0
ϜϓſϞ EY TÜRK!
Üstte mavi gök çökmedikçe altta yağız yer delinmedikçe senin ilini ve töreni kim bozabilir TİTRE ve KENDiNE DÖN !
(Bilge Kağan)ϜϓſϞ

Çevrimdışı meda

• Penguen
  • Dağıtım: Manjaro-Illyria 18.0 X64
  • Grafik Kartı: GT 940MX
  • İşlemci: İ7 7500U
Ynt: Ram Yükseltmek hakkında
« Yanıtla #1 : 02 Şubat 2016, 12:26:03 »
SSD kullanmıyorsan RAM'i es geçip SSD al derim. Marka olarak RAM'de Kingston iyidir.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava;Peynir ekmek değil amaAcı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet,Esirlik bedava;Bedava yaşıyoruz, bedava.
                   Orhan VELİ"

Çevrimdışı cmertkucuk

• Penguen
  • Dağıtım: Mint
« Yanıtla #2 : 02 Şubat 2016, 13:58:10 »
SSD kullanmıyorsan RAM'i es geçip SSD al derim. Marka olarak RAM'de Kingston iyidir.

Ram yükseltmekteki amacım virtualbox gibi sanallaştırma programlarına kurduğum işletim sistemlerini daha verimli kullanmak.
2.el alınan ram sıkıntı çıkartır mı?
« Son Düzenleme: 02 Şubat 2016, 14:48:20 Gönderen: osmanturkq »
ϜϓſϞ EY TÜRK!
Üstte mavi gök çökmedikçe altta yağız yer delinmedikçe senin ilini ve töreni kim bozabilir TİTRE ve KENDiNE DÖN !
(Bilge Kağan)ϜϓſϞ

Çevrimdışı meda

• Penguen
  • Dağıtım: Manjaro-Illyria 18.0 X64
  • Grafik Kartı: GT 940MX
  • İşlemci: İ7 7500U
« Yanıtla #3 : 02 Şubat 2016, 15:30:20 »
RAM sistemin en az arıza veren parçalarından eğer 2. el alacaksanızda Kingston gibi marka olursa bozuk veya bozulma riski azalır. Sanallaştırma için işlemci de biraz olması gerek. 8 GB çeşitli sistem sorunlarına neden olabilir 4 GB yapabilirseniz yapın ama dediğim gibi sırf sanallaştırma için RAM yerine SSD alırdım.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava;Peynir ekmek değil amaAcı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet,Esirlik bedava;Bedava yaşıyoruz, bedava.
                   Orhan VELİ"

Çevrimdışı Danny

• Proje Sorumlusu
  • Nihilist
  • Dağıtım: Linux Mint
  • Masaüstü: Cinnamon
  • Grafik Kartı: Intel HD 620
  • İşlemci: Intel i7 - 7500U
  • RAM: 8 GB
« Yanıtla #4 : 02 Şubat 2016, 18:57:41 »
Anakartınızın marka ve modelini arama motorlarında aratarak, kullanabileceğiniz maksimum RAM MHz değerini bulabilirsiniz. RAM'ın farkı olduğu kadar verilerin hızlı okunması için SSD'in de bir o kadar farkı var.

Örneğin ; 8 GB'lık bir RAM takmaktansa, 4 GB RAM takıp yanına 250 GB'lık bir SSD alırsanız iki taraftan da bilgisayarınızı donanım olarak hızlandırabilirsiniz. Meda'nın da dediği gibi RAM bilgisayarın en az ve nadiren arızalanan parçasıdır. İkinci el bir RAM'ın sorun olacağını zannetmiyorum. DDR değerini ve MHz'leri anakartınıza uygun taktığınız sürece bir sorun olmaz, desteklenmeyen bir RAM takarsanız, RAM'ınız dan çıkan dumanları görebilir ve ardından çöpe atmak zorunda kalabilirsiniz.
« Son Düzenleme: 02 Şubat 2016, 18:58:42 Gönderen: Danny »
Gelip sağ yanağımdan öptü. Dindar değildim ama sol yanağımı da çevirmek istedim o an...