Gönderen Konu: [Rehber] Grub Menüsü, Kurtarma Kipi Seçenekleri ve Çekirdeklerin Yönetimi  (Okunma sayısı 442 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Butterfly

  • Proje Sorumlusu
  • *****
  • İleti: 16926
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19.2 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 4.2 & Mate 1.22
Lütfen bu başlık altında sisteminizdeki sorunların çözümü ile ilgili yardım istemeyiniz.

Grub, Linux dağıtımlarının geneli tarafından kullanılan önyükleyicidir. Grub menüsü yardımıyla sisteminizde mevcut işletim sistemlerinin açılışını yönetebilirsiniz.

Bilgi: Eğer sisteminizde tek işletim sistemi varsa, Grub menüsü gizlenmiş olarak gelebilir. İhtiyaç halinde Grub menüsüne ulaşmak için bir kısayol tuşu mevcuttur. Klasik (BIOS/Legacy) sistemlerde üst karakter (shift), EFI/UEFI destekli sistemlerde ESC tuşuna basarak Grub menüsüne ulaşılabilir.

Grub sistemdeki en güncel çekirdekle varsayılan olarak açılış sağlar. Bununla birlikte Grub menüsündeki gelişmiş seçenekler altından, sisteminizde kurulu diğer çekirdekler ve bunlara ait kurtarma kiplerine ulaşabilirsiniz.

Bilgi: Linux dağıtımlarında çekirdekler birbirinin üzerine yazılmazlar, bu sisteminizi kurulu olan  çekirdeklerden istediğiniz birisiyle başlatabileceğiniz anlamına gelir.

Sisteminizi, kurulu eski çekirdeklerden birisi ile başlatmak için; Grub menüsündeki gelişmiş seçenekleri kullanmalısınız. Gelişmiş seçenekler alt menüsüne ulaştığınızda, sizi sistemde kurulu olan çekirdeklerin bir listesi ve bunlara ait bir kurtarma kipi seçeneği karşılar.

Eğer sisteminizde çekirdek güncellemesi sonucu oluşan olası bir sorun varsa, bu menüde listelenen seçenekler yardımıyla sisteminizi eski çekirdeklerden birisi ile sisteminizi başlatabilir ve masaüstünüze ulaşabilirsiniz.

Sisteminizde kurulu eski çekirdeklerden birisi ile masaüstüne ulaştığınızda, Güncelleme Yöneticisi yardımıyla sorun yaşadığınız çekirdeği silmeniz mümkündür. Böylece sorun yaşamadığınız sürüm numarası en yüksek çekirdek otomatik olarak varsayılan olur.

Güncelleme Yöneticisi => Görünüm menüsü => Linux çekirdekleri aracı yardımıyla sorun yaşadığınız çekirdeği seçip kaldırmanız mümkün.

Bilgi: Sistemi açmak için kullandığınız çekirdeği kaldıramazsınız.

Sisteminizde yaşanan sorunların çözümü için kurtarma kipi seçeneklerinden de yararlanabilirsiniz. Kurtarma kipi seçeneklerine ulaşmak için, Grub menüsünün gelişmiş seçenekleri altında her çekirdek için ayrı olarak listelenen girdileri kullanabilirsiniz.

Bu kurtarma kipi girdilerinden birisini seçerek sistemi başlattığınızda karşınıza aşağıdaki seçim menüsü çıkacaktır.

Kurtarma menüsündeki girdilerin işlevleri kısaca aşağıdaki şekilde açıklanabilir.

Resume: Öncelikle ekran kartı ile ilgili bir sorun yaşıyorsanız, sistemi bu seçenek ile açmayı deneyebilirsiniz. Bu seçenek sistemi otomatik olarak nomodeset değişkeni ile başlatır. Bu değişken çekirdeği sisteminizde görüntü işleme birimi (GPU) için tanımlı sürücü olmadan başlatmayı sağlar. Böylece sürücüden kaynaklı bir sorunun etrafından dolaşarak, sisteminizin açılmasına ve masaüstüne ulaşmanıza imkan verir. Masaüstüne ulaşarak yaşadığınız sorun hakkında araştırma yapabilir ya da soruna yaptığınız bir düzenleme sebep olduysa bunu geri alarak sorunu çözebilirsiniz.

Clean: Bu seçenek, sisteminize bir uygulama kurarken ya da sisteminizi güncellerken indirilen paketlerin önbelleğini temizler. Bu şekilde temizlenen paketler sayesinde yer kazanımı elde edebilirsiniz. Sisteminizde lan kalmaması sebebiyle oturum açamama gibi bir sorun yaşıyorsanız, bu seçeneği kullanarak yer açabilir ve bu sayede sistemini açılış yaparak masaüstüne ulaşabilirsiniz.

Dpkg: Bu seçenek, paket yönetimi ile ilgili olası sorunların çözülmesine yardım eder. Bir paket kurulumu ya da güncelleme sırasında yaşanan olası bir sorun sonucu, sisteminiz doğru biçimde açılmıyorsa, bu seçenek yardımıyla paket yönetimini onarabilir, sorunları çözerek masaüstüne ulaşabilirsiniz.

Fsck: Bu seçenek dosya sistemi ile ilgili sorunları tarayarak onarılmasını sağlar. Dosya sistemi ile ilgili bir sorundan dolayı sisteminiz açılamaz hale gelirse, bu seçenek sizin sisteminizin açılarak masaüstünüze ulaşmanıza yardımcı olur.

Grub: Bu seçenek grub menüsü girdilerini güncellemenizi sağlar. update-grub komutunun kurtarma menüsündeki karşılığıdır.

Network: Bu seçenek kurtarma kipi seçenekleri kullanırken ağ desteğini etkinleştirmenizi sağlar. Özellikle paket yönetimi ile ilgili bir sorun yaşıyorsanız, bu seçeneği etkinleştirerek bağımlılıkların ya da eksik paketlerin indirilip kurulmasını sağlayabilirsiniz.

Root: Bu seçenek yönetici haklarıyla kabuk isteminde oturum açmanızı sağlar. Böylece yönetici hakları ile bir sorunu çözebilirsiniz.

Mesela oluşturduğunuz hatalı bir yapılandırma dosyası sonucunda sistem açılamaz hale geldiyse, bu seçenek yardımıyla dosyayı silerek sorunu çözebilirsiniz. Bu seçenekte sistem salt okunur olarak açılır, yazma hakkı elde etmek için aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz.

Kod: [Seç]
mount -o rw,remount /
Bilgi: clean, fsck, grub seçeneklerini kullanıp dosya sisteminde yazma hakkı elde edip, ardından root seçeneğini yazma hakkı ile kullanabilirsiniz.

Yine sildiğiniz önemli bir paket sebebiyle sisteminiz açılamaz hale geldiyse, root seçeneği yardımıyla bu paketleri yeniden kurabilirsiniz. Bunun öncesinde yazma hakkı ve ağ seçeneğini etkinleştirmek gerekecektir. Ağ desteğini etkinleştirdikten sonra, dilerseniz aşağıdaki komutla açılan araç yardımıyla ağ bağlantılarını yönetebilirsiniz.

Kod: [Seç]
nmtui
« Son Düzenleme: 23 Şubat 2019, 23:01:46 Gönderen: Butterfly »
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...