Gönderen Konu: Yumi - Linux ISO Dosyalarını USB Belleğe Yazdırmak İçin Alternatif Uygulama  (Okunma sayısı 3600 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serdar

• Penguen
  • Dağıtım: linuxmint cinnamon 17.3 64 bit
  • Masaüstü: cinnamon
  • Grafik Kartı: Nvidia geforce 210
  • İşlemci: İntel i3
İyi sabahlar olsun,
Biraz önce gezginler adlı web sitesinde Linuxmint'i de ilgilendiren bir program tanıtımına rastladım. Tanıtımda kısaca,
"YUMI (Your Universal Multiboot Installer), Elinizde ISO dosyası bulunan Ubuntu 13.10, Ubuntu Gnome 13.04, Debain Live 7 ve Linux Mint 15 sürümleri gibi çoklu işletim sistemlerini, antivirüs araçlarını, disk klonlama ve hata teşhis araçları gibi birçok programı USB bellek ile bootable yapmanızı sağlayan ücretsiz bir programdır.
YUMI ile bilgisayarınızda bir sorunla karşılaştığınızda bu araçlarla bilgisayarınızı başlatabilir ya da yeni bir işletim sistemi kurulu yapabilirsiniz."
yazmakta. Programın linkine ulaşabileceğiniz adres: http://www.gezginler.net/indir/yumi.html

Çevrimdışı Conqueror

• Çaylak Penguen
  • **
  • Dağıtım: LMDE 2
  • Masaüstü: Mate
  • Grafik Kartı: Intel HD Graphics 4600
  • İşlemci: i7-4800MQ
Merhaba,

Yalnız bu dosyanın uzantısı .exe?

Windows üzerinden bahsettiğiniz ISO'ları yakmak için oluşturulmuş olabilir.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 4.0 & Mate 1.20
Buradan .deb paketlerine ulaşabilirsiniz. Yumi ve Universal USB Installer uygulamalarını Linux Mint ISO dosyalarını USB belleğe yazdırmak için önermiyorum. Bunlar yerine Unetbootin kullanabilirsiniz. Linux Mint'in kendi ISO dosya yazdırma aracı olan Mintstick'de iyi bir alternatif.
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı rafael

• Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: linuxmint 17.2
  • Masaüstü: xfce
  • Grafik Kartı: hp bütünleşik
  • İşlemci: i7
Merhaba.
Bu usb'ye yazdırma işi Linux'ta şöyle: Öncelikle Linux Mint'in diğer dağıtımlardan farklı olduğunu görüyorum. İki yazılım kurulu geliyor: usb formatla ve usbye yazdır. Başka dağıtımlarda usbye yazdır yazılımı koymuşlar, ama usb formatla yazılımı yok! Formatlamadan nasıl yazdıracağız ki? (Sabayon, Korora, Fedora, Sparky'yi bunun dışında tutuyorum.)
Şimdi, Yumi'nin deb uzantılı paketi var, fakat çalışmıyor. Sadece Unetbootin'i Makulu'da çalıştırdım, o da 5 dakikada açılarak ve formatlanmamış usbdiski tanımayarak! Sadece Fedora'nın yazılımıyla, Opensuse'nin yazılımı kendine özgü çalışmakta.
Multiboot tarzı yazılımlar ise Linux'ta yok, olansa çalışmıyor, bilmiyorum, ben çalıştıramadım. Linuxliveusb diye bir yazılım var, başlıyor, sonra ekrandan kayboluyor, tıpkı Multiboot gibi.

Bu durumda, çıkıp bir Windows'lu bilgisayar mı arayacağım, bu nasıl iş diye kızdım, köpürdüm, nerdeyse Linux'u silecektim! Sonra, bir usbye yazdırma işi için yorgan yakmayayım dedim, zaten Linux Mint'teki iki yazılım yeterli diye düşündüm. (Bir ara, Windows kurmaya gerek yok, usbden canlısını kurayım dedim, baktım bir yığın boş iş, vazgeçtim). Dediğim gibi, usb yazılımları Linux'ta çalışmıyor, yahut iyi çalışmıyor.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
Alıntı
Şimdi, Yumi'nin deb uzantılı paketi var, fakat çalışmıyor.

Çalışmıyordan kasıt nedir, .deb paketi ile kurulum mu yapamadınız  yoksa kurulumdan sonra ISO dosyasını USB belleğe yazıdırdınız ama bununla sistemi mi açamadınız?

Dipnot olarak ekleyim, Yumi ile hiç deneme yapmadım ama .deb paketleri ile sorunsuz kuruluyor.

Alıntı
Sadece Unetbootin'i Makulu'da çalıştırdım, o da 5 dakikada açılarak ve formatlanmamış usbdiski tanımayarak!

Unetbootin hatasız çalışması için sistemde p7zip-full paketinin kurulu olduğundan emin olmalısınız.

Alıntı
Linuxliveusb diye bir yazılım var

Linux Live USB Creator uygulamasını kasdediyorsanız sadece Windows altında çalışıyor.

Alıntı
Multiboot tarzı yazılımlar ise Linux'ta yok, olansa çalışmıyor, bilmiyorum, ben çalıştıramadım.

3-4 yıl önce MultiSystem isimli aşağıdaki yazılımı kullanıyordum, şu an durum nedir bilmiyorum.

http://liveusb.info/dotclear/

Çevrimdışı rafael

• Yeni Penguen
  • *
Merhaba.
Yumi'yi kuramadım. Deb paketini kur deyince, bana "gambas3-gb-form" kur dedi. Kurayım diye Yazılım Yöneticisini açtım, bu sefer "kurulabilir değil" dedi, bunu lütfen apt-get ile kur diye ekledi. Tamam.
Uçbirime geçtim, o paketi kur dedim. Şunu dedi: Bazı paketler kurulmadı. Bu durum, olanaksız bir durum olup.....
Gerisini okumadım.
Pekala. Bütün gambas3 paketini kurayım dedim. Yapamadı. Ya sabır deyip Unetbootin'e döndüm.

Unetbootin'i kurdum, açar açmaz, syslinux kur deyince, kurdum, halbuki syslinux ile unetbootin çakışan paketler. Ne oldu şimdi. Bu sefer extlinux paketi kur diye uyardı. Kurdum. Çalıştı. Bu kadar.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
Alıntı
Yumi'yi kuramadım. Deb paketini kur deyince, bana "gambas3-gb-form" kur dedi. Kurayım diye Yazılım Yöneticisini açtım, bu sefer "kurulabilir değil" dedi, bunu lütfen apt-get ile kur diye ekledi. Tamam.
Uçbirime geçtim, o paketi kur dedim. Şunu dedi: Bazı paketler kurulmadı. Bu durum, olanaksız bir durum olup.....
Gerisini okumadım.

Bunu hangi dağıtımda yaşadığınızı bilmiyorum ama Yumi Linux Mint 17.x sürüme sorunsuz kuruluyor.

Yumi kurulumu ile ilgili sorunu çözmek isterseniz, bu konuyu karıştırmadan yeni bir konu açmak daha uygun olacaktır.

Alıntı
Unetbootin'i kurdum, açar açmaz, syslinux kur deyince, kurdum, halbuki syslinux ile unetbootin çakışan paketler.

Unetbootin'i hiç bir zaman kurmadım, sitesindeki çalıştırılabilir sürümü kullanabilirsiniz, ama düzgün çalışması p7zip-full paketi (ya da farklı bir dağıtımdaki karşılığı) kurulu olmalı.

Çevrimdışı rafael

• Yeni Penguen
  • *
Merhaba.
Aziz kardeşim, yazdıklarım Linux Mint 17.2 Rafaela'dandı (cinnamon).  Belki update etmemişim diye update yaptıktan sonra Yumi'yi tekrar kurdum. Farklı usbstick'lerle denedim. Yumi'yi açıyorum, şu ekran geliyor:

"Drive /dev/sdc1(USB//x20Be) is not mounted in/media. Please mount usb via file manager and restart YUMI"

Tamam, biçimledim, tekrar başlattım, olmadı, yine aynı ileti.
Bence şu gambas yazılımları ile bir sorun var. Saygılar.